X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 200 bin taşerona kadro yolu açılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

200 bin taşerona kadro yolu açılıyor

  • Giriş Tarihi: 7.11.2015
200 bin taşerona kadro yolu açılıyor
200 bin taşerona kadro yolu açılıyor

Binlerce taşeron işçiyi ilgilendiren düzenlemede sona yaklaşıldı. 100 gün içinde yapılacak düzenlemeyle, taşeron üzerinden çalışıp asıl işi yapan işçiler KPSS'ye girmeden kadroya alınacak

Binlerce taşeron işçinin gözü yüz gün içinde yapılacak yasal düzenlemeye çevrildi. Yaklaşık 200 bin taşeron işçisini ilgilendiren düzenlenenin kapsamı geniş tutulacak. Kamuya geçiş için zorunlu olan KPSS sorunu ortadan kaldırılılacak. Hastanelerde taşeron üzerinden çalışıp asıl işi yapanlar, karayollarında yol işçileri ve laboratuar çalışanları kadroya alınacak. Toplu iş sözleşmesinin ücret farkının da ödenmesi bekleniyor. Taşeronlara yönelik liste, Hazine, Devlet Personel Başkanlığı, Çalışma Bakanlığı ile işçi memur sendikalarının görüşü alınarak Maliye'nin teklifi üzerine Bakanlar Kurulu'nca belirlenecek. Kamuda yaklaşık 700 bini aşkın taşeron işçi bulunuyor. Bunların da yaklaşık 200 bininin asıl işlerde çalıştığı tahmin ediliyor. Listede, "yardımcı işler" açık bir şekilde tanımlanacak. Buna göre kamuda bu işler dışında çalıştırılan ve asıl iş yaptığı belirlenen taşeron işçilere kadro verilecek. Karayolları Genel Müdürlüğü'nde yargı kararı ile kadro hakkı elde eden işçilere öncelik verilecek. Kamu kurumları inisiyatif kullanarak taşeron işçi çalıştıramayacak. Yeni dönemde kamuda taşeron ancak teknolojik nedenlerle uzmanlık gerektiren işlerde çalıştırılabilecek. Bazı meslekler ise onaya tabi olacak.

HERKESİN MAAŞI ARTACAK

KADRO DEĞİŞECEK

Bazı işçiler kamu görevlisi ve geçici personel statüsüne geçirilecek. Memur eliyle yürütülen işlerin neler olduğuna yönelik belirsizlik de ortadan kaldırılacak. Bu kapsamda adliye, havaalanı, özel güvenlik elemanlarının bir kısmı da ihtiyaca göre kadroya alınacak. Kamu kurumlarındaki taşeron işçilerden belli özellikleri taşıyanlar da bu kapsamda değerlendirilecek. Yapılan çalışma kapsamında öncelikle çalışma şartları iyileştirilecek, yıllık izinlerinde de düzenlemeye gidilecek. Esas işte taşeron çalıştırılamayacak. Yardımcı işler hizmet alımı yoluyla yapılacak.

SEVİNÇLİ BEKLEYİŞ SÜRÜYOR
Hükümetin, taşeronlara yönelik çalışması sendikaları da sevindirdi. Birlik Haber-Sen, atılan adımlardan büyük mutluluk duyduklarını belirterek, "Taşeron çalışanların iş ortamlarında karşılaştıkları sosyal, özlük ve ekonomik sorunlar herkes tarafından biliniyor. PTT A.Ş'deki taşeronlarda kadroya alınacaktır. Cumhuriyet tarihinde ilk kez ciddi şekilde taşeron sorununu dile getiren hükümete teşekkür ediyoruz" denildi. Kamu Şirket İşçileri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (KAŞİD) Genel Başkanı Adem Kuru da, 1 Kasım seçimlerinin kazananının taşeron işçilerin olduğunu, beklentilerinin 700 bin taşeron işçisinin tamamının kadroya alınması olduğunu söyledi.

kalan karakter 1000

asıl taşeron asıl taşeron

hükümetin kadro vaadini yerine getirmesini bekliyoruz

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır2
cevapla 09.11.2015 13:13
amca amca

temizlıkte kadro

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır4
cevapla 08.11.2015 13:56
mami mami

hepsi alınacaktı hani 700 bin işçi var neden 200 bin alınıyo.

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır4
cevapla 07.11.2015 16:00
deniz deniz

evet kesinlikle en başından beri asıl işi yapanlar denildi.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır4
cevapla 09.11.2015 13:59
hasan hasan

hepsi alınacak demediler asıl işi yapanları alacağız dediler,

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır9
cevapla 08.11.2015 11:30
ankarali ankarali

Kamudaki bütün özel güvenlikcilere kadro verilmeli...

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır5
cevapla 07.11.2015 11:17

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.