ARKADAŞINA GÖNDER Emekliye Ocak'ta 3 zam birden
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Emekliye Ocak'ta 3 zam birden

  • Giriş Tarihi: 10.11.2015 07:33 Güncelleme Tarihi: 10.11.2015 07:41
Emekliye Ocak'ta 3 zam birden
Emekliye Ocak'ta 3 zam birden

Ocak'ta emeklilere yeni zamlar göründü. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine 100 liralık seyyanen zam ile çalışan emeklilere yüzde 10'luk avantajın Ocak'ta maaşlara yansıması bekleniyor. Rutin Ocak zammıyla da bazı emekliler 3 zamma birden kavuşacak...

Seçimden büyük bir zaferle çıkan AK Parti, emeklilere müjdelerini hayata geçirmek için kolları sıvadı. Emeklilere sözü verilen düzenlemeler öncelikli olacak. 2 önemli vaat için gerekli yasa hızla çıkarılacak. Yasanın yürürlüğe girmesiyle de SSK ve Bağ- Kur emeklilerinin tamamı ekstra 100 lira seyyanen zam alacak, emekli esnafın maaşından yapılan yüzde 10'luk Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisi kaldırılacak. Bu 2 düzenlemenin de Ocak ayında maaşlara yansıması bekleniyor. Böylece emekliler, Ocak'ta rutin artışların yanı sıra yeni zamlara kavuşacak.

KİM NE KADAR ALACAK?

Yasal düzenlemeler Ocak'ta yürürlüğe girerse; tüm SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşına önce rutin enflasyon zammı yapılacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri, 2015 yılının ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon kadar zam alacak. Bunun üzerine 100 liralık seyyanen zam da eklenecek. Bu emeklilerden esnaflık yapanlar, yüzde 10'luk destek primi kesintisinin kaldırılmasıyla bir avantaj daha yakalayacak. Maaştan kesinti kalkacağı için, emekli esnafın geliri artacak. Böylece SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin tamamı Ocak'ta 2 zam birden almış olacak, bazıları da 3 artıştan yararlanacak.

FARK ŞİMDİDEN GÖRÜNDÜ

Memur emeklilerine ise Ocak'ta toplu sözleşme kapsamında belirlenen yüzde 6'lık zam yansıtılacak. Ayrıca 2015'ten enflasyon farkı oluşursa, bu da Ocak maaşlarına eklenecek. Merkez Bankası'nın enflasyon hedefini yükseltmesi, bu yöndeki beklentileri güçlendirdi. Enflasyon farkı gerçekleşirse, tüm memur emeklileri de 2 zam birden almış olacak. Ayrıca memur emeklilerinden esnaflık yapanlar, yüzde 10'luk destek primi kesintisinin kaldırılması sayesinde bir avantaj daha yakalayacak.

Takvim

kalan karakter 1000

Emekli Emekli

Vallaha diyorum bu kadar emekli var siyasal bir party kurmalı ne iktidar ne muhalefet emekliye gereğince önem vermiyor haklarını siyasal bir party ile arasında onun bunun vereceği sadaka ile değil zira burada senetlerini verdiler bu devlete iş hayatında bende diyorumki kim burada nakkor diyor ise yazıklar olsun diyorum nankör yapanlar bellidir tasarımlarını beslenmesinde hakkı olanın hakkını versinler sadaka değil bu hükümet ben iş hayatına başladığında yok idi .

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 16.12.2015 02:20
emekli emekli

neyine seviniyorsunuz,yetiyormu bir pazar parası bile değil,eminimkiolduğunuz semtten bile çıkamıyorsunuzdurdiğer ülke emeklileri Türkiyeye turist olarak gelip rahat rahat geziyor çocuk okutan emekliye ortalama 1500 olsa bile neyine yetecek kirasınamı ekmeğinemi marketinemi yoksa gezmesinemi milletin rahat yaşadığına ancak alkış tutun pazarın kalmışlarını toplayın oy vermediğime niye utanacakmışım emeğimin karşılığını alıyorum kimse cebinden vermiyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır0
cevapla 14.12.2015 23:00
kurt kurt

kimsenin aklına bile gelmiyor alacağımız maaşların yıllık toplamı onbeş bin tl dolara vurursan aşşa yukarı beşbin dolar buda kişi başına milli hasıla iyice yere serildik sonunda dilenmeye çıkacaz başka ülkenin insanlarıyla kıyaslarsak bir aylık maaşıyla aslanlar gibi tatil yapıp gidiyorlar biz kendi vatanımızı gezemiyoruz onu bırak pikniğimizi yaparken bile kemerleri sıkıyoruz

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 19.12.2015 20:45
emekli emekli

ben bir emekli olarak bu hükümetle gurur duyuyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır22
cevapla 01.12.2015 14:13
emekli memur emekli memur

bize yokmu.? bizde emekli memuruz. haksızlık değil mi

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır8
cevapla 11.11.2015 01:52
ilhat ilhat

akparti memur emeklilerini insandan saymıyor hehalde. emekli mühendis olarak işçi emeklisinden az maaş alıyorum. akparti yetkilileri uyumayın.

Aynı Görüşte misiniz?
evet14
hayır7
cevapla 10.11.2015 21:06

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.