X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Doğalgaz yerine bor ve sudan enerji üretildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

yerine ve sudan üretildi

  • Giriş Tarihi: 2.12.2015 15:02 Güncelleme Tarihi: 2.12.2015 15:28
Doğalgaz yerine bor ve sudan enerji üretildi
Doğalgaz yerine bor ve sudan enerji üretildi

Dünya rezervinin yüzde 79’unu barındıran Türkiye, dışa bağımlılığını teknolojide dev adımlar atarak azaltıyor. Bu kapsamda yerine su ve bor kullanarak elde edildi.

Türk uydularının gökyüzüne fırlatılması, yerli savunma sanayinin yüksek hızla gelişmesi ve bir çok milli projeler sonuçlanırken, Türkiye'nin a bağımlılığını sonlandıracak bir sürpriz de yüzde yüz milli Türk firması Fhm Nanoteknoloji Akademisinden geldi.

Yıllardır bor madeni üzerinde savunma sanayisi, otomotiv sanayisi ve kozmetik sanayisinde çalışmalar yapan Fhm Nanotekoloji Bor Akademisi, "Doğalgaz yerine su ve bor kullanarak elde ettiklerini ve kombileri bu sayede doğalgaz bağımlılığından kurtardıklarını" açıkladı.

Konu ile ilgili konuşan Fhm Nanoteknoloji Bor Akademisi Genel Müdürü Mehmet Can Arvas, "Son 10 yılda Türkiye olarak hızla milli projeler sonuçlandırarak ilerliyor ve dışa bağımlılık azalıyor. Biz de Fhm Nanoteknoloji Bor Akademisi olarak gizli olarak yürüttüğümüz bilimsel çalışmalar ile ülkemizi doğalgazdan kurtarma mantığı ile çalışmalar başlamıştık.

NİĞDE BOR ENERJİ İHTİSAS BÖLGESİ'NDE SONA GELİNDİ

Özellikle ısınma konusunu gündeme aldık ve Bor madenini kullanarak aynı zamanda su kullanarak, su içerisinde bulunan hidrojeni açığa çıkardık, elde ettiğimiz hidrojeni yakıt olarak kullanarak kombi ürettik. Tamamen bor madeni ve su ile çalışa kombi hem yüzde 50 oranında yakıt tasarrufu sağlamakta, hem de bacasız kombi olarak oksijeni ortama dağıtarak temiz hava sağlamakta ve çevreci yönüyle bir ilk olmaktadır" dedi.

"AKARYAKIT İHTİYACINI DA YÜZDE 30 DÜŞÜRDÜK"

Türkiye'nin büyük devlet olduğunu ve dünya çapında artık teknoloji ile güdeme geldiğini belirten Arvas, akaryakıta bağımlılığı da yine bor madeni sayesinde yüzde 30 düşürdüklerini ifade ederek "Sadece doğalgaza değil, aynı zamanda akaryakıta olan bağımlılığı da düşürmek içi 'Bor Vigor' teknolojisi geliştirdik.

Geliştirdiğimiz Bor Vigor teknolojisi adına BCDP adını verdiğimiz ve patenti bize ait olan 4,5 -6 nanometre büyüklüğünde bor elmas kristalleri üreterek , LPG'li, dizel ve benzinli araç motorlarında sürtünme katsayısını milyonda bire düşürerek yüzde 30 civarında tasarruf elde ettik. Tüm motorlu taşıtlara hemen ilave elden bir kutu Bor Vigor teknolojisi hem yakıt tasarrufu yapmakta hem de aracı performansını artırmaktadır.

ASKER VE POLİS'E BOR'LU ZIRH

Aynı zamanda büyük gemilerde ve iş makinalarında da aynı sonucu verdiği için ülke genelinde kullanılması durunda Türkiye yüzde 30 oranında yakıt tasarrufu yapacak, aynı oranda akaryakıt ithalatını azaltacaktır" diye konuştu.

"MİLLİ BÜTÜNLÜK İÇİN CUMHURBAŞKANI DESTEKLEMELİ"

Türkiye zor dönemlerden geçerken milli birlik ve beraberliğinin önemli olduğuna vurgu yapan Arvas, şöyle devam etti:

"Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu ideal ve milli gelişmişlik projelerine tüm Türk milletinin destek vermesi ve sahip çıkması gerekmektedir.

Türkiye, Sayın Cumhurbaşkanımızın şahsında bağımsızlık mücadelesi vermektedir. Mutlaka tüm Türk milleti tek vücut olarak cumhurbaşkanımızın yanında olmalı ve Türkiye'yi daha ileriye birlikte taşımalıdır."

kalan karakter 1000

halit yetim halit yetim

güzel bi şey yapmışın sonrada siyasete girmişsin o kadar çok seviyorsan niye arka çıkmıyor sana bu ürün çıkmıyor piyasaya
ayrıca borla çalışan arabamız da var italyadan gelmedi neden arka çıkılmıyor bunlara da petrolu elektriği doğalgazı ithal kullanıyoruz kendine bir sor

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 04.01.2016 01:08
halit  yetim halit yetim

inşallah devlet destek olur.ama zannetmem bir sürü kodamanın işi bozulur.su yaktırırlarmı millete

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 14.12.2015 02:25
mami mami

dünyanın en büyük bor rezervi bizde

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 03.12.2015 15:33
mhr mhr

Reklam kokmasın. Haber efsane olmasın. Varsa hakikati çıkarsınlar hemen halk kullansın. İstemezükçü değil bu halk. Ama o güveni yıkarsanız kolay kolay bir daha güvenmez.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 02.12.2015 22:59
Lafta Kamasın Lafta Kamasın

Hemen hayata geçirip ülkemizin her evine uygulayıp kullanalım.

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır0
cevapla 02.12.2015 17:54

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.