X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Yıpranana erken emeklilik müjdesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Yıpranana erken emeklilik müjdesi

  • Giriş Tarihi: 9.12.2015
Yıpranana erken emeklilik müjdesi
Yıpranana erken emeklilik müjdesi

Yılbaşına kadar bir dizi düzenlemeyi hayata geçirecek olan hükümet, yıpranma sistemiyle erken emekliliğin yolunu açarken 4C'liler ile üniversiteli işçileri de kadroya alacak

Hükümet, memur sendikalarıyla imzalanan toplu sözleşme görüşmelerinde uzlaşmaya varılan başlıklara ilişkin çalışmayı şekillendirdi. Buna göre, yıpranma sistemiyle erken emeklilik, memura ibadet kolaylığı, yıllık izinlerin devri ve 4C'lilerin kademeli olarak kadroya alınması konusunda görüş birliğine varıldı. Kamudaki üniversite mezunu işçiler memur kadrosuna alınırken, sağlık çalışanlarının yıpranma hakkı düzenleniyor.

EMEKLİLİK İÇİN EN İYİ ÜLKELER

GÜNDEMDE EKONOMİ VAR
Meclis yılbaşına kadar ekonomi yasaları için çalışacak. SSK, Bağ-Kur emeklilerinin maaş zamlarının yeni yıldan önce yapılması, ek gösterge artışları, stopajda sürenin 5 yıl uzatılması başta olmak üzere öncelikli tasarılar yasalaştırılacak. Geçici bütçe bu hafta Genel Kurul'a gidecek. Uzlaşmaya varılan konularda mevzuat değişiklikleri için de çalışma başlatıldı. Buna göre 4C'li tam zamanlı çalışan geçici personelin sözleşmeli olması bekleniyor. Kamudaki üniversite mezunu işçilerin de memur kadrosuna alınması öngörülüyor. Sağlık sektörü çalışanlarının erken emekli olabilmesi için yıpranma hakkı konusunda Sosyal Güvenlik Kurumu ayrıntılı bir çalışma yapıyor. Kamuda temel ücret, hizmet farkı, performans, ek ödenek, ders ücreti şeklindeki ödemeler de düzenlenecek. Yaklaşık 50 çeşit ödeme 10 başlık altında toplanacak. Yeni dönemde çalışan annelerin iş saatleri okul saatleriyle uyumlu hale getirilecek. Doğum nedeniyle ücretsiz izinde geçen sürelerin memuriyet kıdeminde değerlendirilmesi sağlanacak.

ASGARİ ÜCRETE VERGİ AYARI
Bakanlık, asgari ücrette zam sonrası vergi kaybı yaşanmaması için de çalışma başlattı. Yarın toplanacak Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda ücret artışı, vergi diliminden nasıl vergilendirileceği konuları yeniden değerlendirilecek. Asgari ücretin bir bölümünün vergi dışı bırakılması anlamına gelen asgari geçim indirimi net rakamın artması sonucunu doğuruyor. 1.300 lira olarak zikredilen rakamın asgari geçim indirimi öncesi olması sağlanacak.

FİİLİ HİZMET ZAMMI
Fiili hizmet zammından yararlananların da kapsamı genişletilecek. Yıllık izinlerin iş gününe göre düzenlenmesi, kadro derece ve kademe sınırlarının kaldırılması, öğlen dinlenme sürelerinin artırılmasına ilişkin düzenleme 1 Ocak'a kadar yürürlüğe girecek.

kalan karakter 1000

nedim nedim

bu yıpranma sade devlet çalışanlaramı gelsinlerde özel sektörde nasıl işçi yıpranıyor görsünler bu memlekette adalet yok .

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 10.12.2015 00:04
DAVUT DAVUT

Emeklilikte yaşa takılanlar haklı oldukları halde mağdur edilirken gündemde olmayan başka kesimlere erken emeklilik çıkartılıyor, yaşa takılanlara gelince ilgilenen yok nasıl adalet bu...

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 09.12.2015 21:40
metin metin

müjdeler ya emekliye ya memura emeklilik yaşı gelmiş pirim eksiği olanlara da bir kolaylık gelmesini bekliyoruz yaşlanmışız iş bulamıyoruz kimse yaşımızdan dolayı işe almıyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 09.12.2015 11:17
Adem Çatlı Adem Çatlı

böyle haberler heyecanlandırıyor. İnşallah şişirme haber olmazda yılbaşında 4/b geçeriz. umut fakirin ekmeğiymiş. Çok çektik bu 4/c belasından be.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 09.12.2015 10:54
demet demet

sağlığı bozulmuş kronik hastalıga yakalanmış olanlara özellikle EMY yaş magdurlarına 2 yıl ındirim yapılması tabi memur işçi ayırt etmeden

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 09.12.2015 09:31

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.