Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suudi Arabistan kemer sıkıyor

Giriş Tarihi: 30.12.2015
Suudi Arabistan kemer sıkıyor

Petrol fiyatlarındaki hızlı düşüş Suudi Arabistan'a kemer sıktırıyor. Bütçesi rekor açık veren Suudiler benzin fiyatlarına zam kararı aldı

Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı konumundaki Suudi Arabistan, uzun yıllar sonra ilk kez bulunduğu toprakların nimetleri nedeniyle sıkıntı yaşıyor. Petrol fiyatlarındaki hızlı düşüşle bütçesi üst üste tarihi açıklar veren Suudi Arabistan yönetimi, 'kemer sıkma' olarak nitelendirilen bir dizi önlem kararı aldı. Ülkenin resmi haber ajansı SPA'da yer alan habere göre, benzin fiyatlarına salı gününden itibaren geçerli olmak üzere yüzde 40 oranında zam yapıldı. Bütçeyi rahatlatmaya yönelik tedbirlerin süreceği bilgisine yer verilen haberde, Kral Salman bin Abdülaziz başkanlığındaki Bakanlar Konseyi'nin, devlet teşviklerinde de bir dizi değişiklik yapmaya hazırlandığı ifade edildi. Haberde sübvansiyonlardaki değişikliklerin özellikle dizel, kerosen, elektrik ve su fiyatlarına yansıyacağı belirtildi. Yüzde 90 oranında petrol ihracatıyla dolan Suudi hazinesinde gelir kaynaklarının çeşitlendirilmesine de gidilecek. Yönetim harcamaları kısarak petrol dışındaki sektör gelirlerini artırmayı hedefliyor. Örneğin meşrubat ve tütüne uygulanan vergiler artırılacak. Hükümet ayrıca özelleştirmeleri de içeren yapısal reformlar planladığını açıkladı.

AÇIK KAPANMIYOR

Suudi Arabistan Maliye Bakanlığı, önceki gün yaptığı açıklamada bütçede bu yıl 98 milyar dolarlık rekor açık verileceğini belirtmişti. Ülkenin bütçesi geçen yıl da açık vermişti. Maliye Bakanlığı, 2016'da da 87 milyar dolarlık açık beklendiğini duyurdu. IMF Suudi yönetimini, önlem alınmazsa kasanın 5 yılda boşalacağı yönünde uyarmıştı.

5 YILLIK YATIRIM 613 MİLYAR DOLAR
Türkiye'yi ziyaret eden Kral Abdülaziz, ekonomisinin petrole bağımlılığını azaltmak için 2020'ye kadar 613 milyar dolarlık yatırım projesinin hayata geçirmesi yönündeki planını uygulamaya koyuyor. Ekonomi yönetimi söz konusu plan çerçevesinde ayrılan paranın 140 milyarı altyapı, 92 milyarı petrokimya, 89 milyarı elektrik ve su, 60 milyarı telekomünikasyon, 53 milyarı turizm, 50 milyarı doğalgaz, 28 milyarı tarım, 11 milyarı bilgi teknolojileri ve 10 milyar doları da eğitim projelere tahsis edilmesi hedefleniyor. Ülkenin söz konusu yatırımlar açısından Türk firmaları ve işadamları için gelecek yıllarda önemli pazar olmayı sürdüreceği ifade ediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suudi Arabistan kemer sıkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz