X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Suudi Arabistan'ın önceliği Türkiye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Suudi Arabistan'ın önceliği Türkiye

  • Giriş Tarihi: 30.12.2015 14:20 Güncelleme Tarihi: 30.12.2015 14:58
Suudi Arabistan'ın önceliği Türkiye
Suudi Arabistan'ın önceliği Türkiye

Erdoğan’ın Suudi Arabistan ziyareti, ikili ticarete canlılık getirecek. Ülkesindeki petrole bağımlılığı azaltmak için 613 milyar dolarlık yatırım yapacak olan Suudi Arabistan'ın, Erdoğan'ın ziyaretiyle Türk firmaları bir adım önce çıkmış oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suudi Arabistan ziyareti kapsamında enerji konusunda önemli adımların atılması beklenirken, büyük yatırım projeleri olan ülkenin, Türk firmaları bakımından önemli pazar olmayı sürdürmesi öngörülüyor.

ERDOĞAN KUTSAL TOPRAKLARDA

İKİ ÜLKE İLİŞKİLERİ İVME KAZANACAK

AA muhabirinin konuya ilişkin derlediği bilgilere göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Suudi Arabistan ziyaretinde, ekonomik ve ticari meseleler ile enerji gibi konuların ele alınması planlanıyor, iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da ivme kazanması bekleniyor.

Türkiye'nin, 266 milyar varil petrol rezerviyle dünyada ikinci, 8,2 trilyon metreküp seviyesindeki doğalgaz rezervleri ile de altıncı sırada yer alan Suudi Arabistan'dan ithal ettiği ham petrol miktarının, toplam ham petrol ithalatı içindeki payı 2014 sonu itibarıyla yüzde 11,52'ye düştü.

Erdoğan'ın ziyareti kapsamında enerji konusunda önemli adımların atılması beklenirken, Suudi Arabistan'ın, Türkiye'nin enerji kaynaklarını çeşitlendirmesi noktasında daha da ön plana çıkarılması amaçlanıyor.

613 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM YAPACAKLAR

Ülke ekonomisinin petrole bağımlılığını azaltmak ve dengeli bir ekonomik kalkınmayı sağlamak amacıyla altyapının geliştirilmesi ve istihdam olanakları yaratılmasına yönelik projelerin uygulanmasına ağırlık vermeyi planlayan Suudi Arabistan'ın, 2020'ye kadar 613 milyar dolarlık yatırım projesinin hayata geçirmesi öngörülüyor. Söz konusu yatırım projeleri çerçevesinde; 140 milyar doların altyapı, 92 milyar doların petrokimya, 89 milyar doların elektrik ve su, 60 milyar doların telekomünikasyon, 53 milyar doların turizm, 50 milyar doların doğalgaz, 28 milyar doların tarım, 11 milyar doların bilgi teknolojileri ve 10 milyar doların eğitim ile ilgili projelere tahsis edilmesi planlanıyor.

TÜRK FİRMALARI ÖNEMLİ PAZAR OLACAK

Ülkenin söz konusu yatırımlar açısından Türk firmaları ve işadamları için gelecek yıllarda önemli pazar olmayı sürdürmesi bekleniyor.

kalan karakter 1000

Adem BABA Adem BABA

İşte olay budur.RTE Suudların batı bankalarındaki 1 trilyon dolarını yeni iş sahalarına çekse Türk sanayisi için süper olur.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 31.12.2015 00:06
ensar ensar

arabistan özünü bulmuştur

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 30.12.2015 21:07
Mustafa Mustafa

Iyi de adamlar iflas durumunda..... Nasil olacak bu is?

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır3
cevapla 30.12.2015 16:00
ali demirci ali demirci

adamın bastıgı yerden bereket fışkıyor .:))

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 30.12.2015 15:16

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.