X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 200 bin taşerona kadro müjdesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

200 bin taşerona kadro müjdesi

  • Giriş Tarihi: 21.3.2016 10:21 Güncelleme Tarihi: 21.3.2016 10:37
200 bin taşerona kadro müjdesi
200 bin taşerona kadro müjdesi

Kamuda çalışan 740 bin taşeron işçinin gözü bugün açıklanacak listede. Hangi hizmetlerin dışarıdan alınacağı belli olacak. Alım yapılmayacak işlerdekiler, kadroya geçirilecek.

Yıllardır süren ve mahkemelere konu olan taşeron işçilerin muvazaa durumu bugün çözülüyor. Daha önce çıkartılan kanunla bu görev Bakanlar Kurulu'na verilmişti. Bakanlar Kurulu hangi kurumun hangi işleri dışarıdan hizmet alımı yoluyla yaptırabileceğini bugün açıklayacak. Böylece bu işlerin dışında kalan görevlerdeki taşeronlar için kadro yolu açılacak. Çalışma Bakanlığı verilerine göre; kamuda taşeron olarak çalışan yaklaşık 740 bin kişinin 200 bini 'asıl iş' niteliğindeki işlerde görev yapıyor.

ÇALIŞMA BİTTİ
Hükümet, alt işverenlik çerçevesinde asıl işlerde çalışanların kamuda istihdamına yönelik olmak üzere geçiş koşulları, süre ve uygulamaya ilişkin usul ve esasları belirleyecek. Hangi taşeron işçilerin kadroya alınacağı ile ilgili bir liste hazırlandı. Temizlik, güvenlik ve yemek gibi yan işlerin dışındaki asli işleri yapan işçilerin kadroya alınması hedefleniyor. Bu noktada her kurum için ayrı uygulama da yapılması mümkün olacak. Çünkü bazı kurumlarda yardımcı iş olan bir görev diğer bir kurum için asıl iş olabiliyor. Örneğin karayollarında asıl iş olan asfaltlama işi, bahçesindeki yolu düzenleyen bir üniversite için dışarıdan hizmet alımı ile yaptırılabiliyor.

BELEDİYE VAR
Taşeron işçilerin en çok çalıştığı kurumlar belediyeler. Belediyelerde özellikle tüm memur işleri 'temizlik işçisi' olarak gösterilen taşeron işçilere yaptırılıyor. Taşeron şirketten 'temizlik işçisi' ya da 'yemekhanede bulaşıkçı' kadrosuyla alınan personel belediyenin tüm birimlerinde görevlendiriliyor. Bu muvazaalı durumunda ortadan kaldırılması bekleniyor. Çünkü örneğin zabıta olmak için KPSS'ye giren bir kişinin yerine taşeron vasıtasıyla zabıta olanlar, ya da itfaiye eri olanlar kadroya geçmiş olacak.

KİMLER NASIL YARARLANIR
Taşeronların kadroya geçişlerinde asıl iş kavramı önem kazanıyor. Buna göre örneğin bir hastanenin yemek hanesinde görevli kişinin asıl işi yaptığı düşünülmüyor. Ama hemşire asıl işi yapıyor. Böylece hemşire eğer taşeron ise kadroya geçecek. Bazı belediyelerde ve kurumlarda temizlik işçisi kadrosundan memurlar ve zabıtalar bulunuyor.

MUVAZAA NEDİR?
Taşeron kullanımı İş Kanunu hükümleri doğrultusunda belirlenir. Bu çerçevede yalnızca 'yardımcı iş'lerin ve 'teknolojik nedenlerle uzmanlık gerektiren işlerin' taşerona verilmesi mümkündür. İş Kanunu taşerona verilmemesi gereken bir işin taşerona verilmesini 'muvazaa' olarak adlandırır ve bu işçinin asıl işçi olduğu hükmüne varır.

KIDEM ŞARTI GELEBİLİR
Taşeron işçilerin kadroya geçmesi konusunda bazı hileli yolları önlemek için kıdem şartı gelebileceği de konuşuluyor. Bu çalışmanın duyulmasından sonra başta belediyeler olmak üzere bazı kurumlarda taşeron işçi sayısı artmaya başladı. Tasarıda bunların kadroya geçmesi engelllenecek.

Kadroya alınacak işçilerin seçim öncesinden itibaren taşeron olarak çalışmış olması gerekiyor.
İşçinin herhangi bir sigortalılıktan emekli olmaması gerekiyor.
İşçiler 3 ay içinde kadroya alınacak.
Bazı işçiler kamu görevlisi ve geçici personel statüsüne geçirilecek.
Memur eliyle yürütülen işlerin neler olduğuna yönelik belirsizlik de ortadan kaldırılacak.
Yapılması zorunlu olan atölye, bahçe, bakım işlerinde çalışan taşeronlar kamu işçisi statüsüne kavuşacak.
Diğer işlerde çalışanlar 657'ye tabi sözleşmeli olacak.
Karayolları Genel Müdürlüğü'nde yargı kararı ile kadro hakkı elde eden işçilere öncelik verilecek.
Belediyelerde çalışanlar da kadroya geçiş yapabilecek.
Adliye, havaalanı, özel güvenlik elemanlarının bir kısmı da ihtiyaca göre kadroya alınacak.

Takvim

kalan karakter 1000

belediye taşeron belediye taşeron

büyükşehir belediyesinde 5 yıldır saha kontrolü olarak görev yapmaktayım. başbakan adaletli bir biçimde herkese kadro veriyoruz taşeron işçi kalmayacak diyor . ancak belediyeleri ayrı tutarak belediyelerdeki taşeron işçileri belediyeler kuracakları şirketlerde istihdam edecek diyor bir şirketten başka bir şirkete geçirileceksem adalet bunun neresinde ?

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır2
cevapla 22.03.2016 19:26
svl1 svl1

arkdaşalar merhaba ben doğum izine ayrıldım sonrada ücretsiz izin kullandım suanda hala ücretsiz izindeyim bu haktan yararlanabiliyormuyum

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır4
cevapla 22.03.2016 14:37
Hakan21 Hakan21

Kadro alip yan gel yat diyenlere lafim var demek memurlarin yan gelip yattigini kabul ediyorsun

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır3
cevapla 21.03.2016 23:07
asd asd

listenin açıklanması ile sorunlar bitecek mi tabiki hayır.. bu güne kadar temizlik hizmeti adı altında çalışan ama devletin asli görevlerine yapan binlerce insan yine mağdur edilecek. hakkaniyet nasıl sağlanacak bu durumda çalışan işçiler mahkemeye gitse işssiz kalmakla yüz yüze kalacaklar bu sömürü düzeni tamamen kalkmadıkça bu sistemin sorunları çözülmez.. tabiki bu sistemi kuran ve yaygınlaştıranlar neden bu sistemin kanayan bir yara olduğunu bile bile neden bu sisitemde ısrar ettiklerinin gerçek sebeplerinin ne olduğunuda bilmek gerekir gerçekten millet vekillerinin çoğunun taşeron firma sahibi olmasımı yoksa devletin bunları kadroya alacak kadar parasının olmamasımı vs. vs.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır5
cevapla 21.03.2016 12:19
FENERLİ FENERLİ

BEŞ DÖNÜM BOSTAN YAN GEL OSMAN CALIŞANI NİYE KADROYA ALINIR İŞSİZ MİLYONLAR VARKEN YATMALARI İÇİN OLMALI

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır1
cevapla 21.03.2016 12:18

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.