ARKADAŞINA GÖNDER 9 milyar liralık borç siliniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

9 milyar liralık borç siliniyor

  • Giriş Tarihi: 21.3.2016 07:42 Güncelleme Tarihi: 21.3.2016 07:49
9 milyar liralık borç siliniyor
9 milyar liralık borç siliniyor

AK Parti'nin reform paketleri adım adım devreye giriyor. Meclise sevk hazırlığı yapılan yeni torba yasa ile 5 milyon gencin 9 milyar liralık prim borcu silinecek.

Hükümet seçim beyannamesinde yer alan vaatlerini birbir hayata geçiriyor. Son olarak hazırlanan yeni torba tasarıyla da reformların yüzde 55'i, vaatlerin de yüzde 98'igerçekleştirilmiş olacak. Meclis'e sevk hazırlığı yapılan tasarı ile gençlere sevindirici bir haber geliyor. Üniversiteyi kazanamayan ya da çalışmayan gençlerin ödemesi gereken Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borçları, torba yasayla silinecek.

5 MİLYON GENÇ VAR

Tasarıyla, 18-29 yaş arasındaki 5 milyon gencin 9 milyar liralık GSS prim borcu sıfırlanacak. GSS primleri ile ilgili bürokratik aksaklıklar tamamen ortadan kaldırılırken, gelir testi konusunda yaşanan sıkıntılar da bitecek. Torba ile 65 yaş üstü olup yaşlılık aylığı alanlar için hanehalkı geliri kriteri de kaldırılacak. Ayrıca meslek lisesi, meslek yüksekokulu ve üniversitelerde zorunlu staj yapanlara asgari ücretin 3'te 1'i oranında maaş bağlanacak. Çıraklık zorunlu eğitim kapsamına alınacak. Terörizmin finansmanıyla mücadelenin daha iyi yapılması için şirketlere kayyum atanabilecek. İşte torba yasa da yer alan bazı düzenlemeler...

STAJYERE 433 TL MAAŞ

* Meslek lisesi, meslek yüksekokulu ve üniversitede okuyan öğrenciler staja özendirilecek. Stajyer öğrencilere asgari ücretin 3'te 1'i oranında yani yaklaşık 433 TL ücret verilecek. Bu ücretin bir kısmını devlet, bir bölümünü de işveren karşılayacak. Staj yapan öğrencilerin tamamı sigortalı yapılacak ve sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanacak.

* Zorunlu eğitimin dışında olan çıraklık eğitimi, bu kapsama dahil edilecek. 13-14 yaşındaki bir çocuk, bir taraftan çıraklık eğitimine başlarken diğer yandan liseye gidecek.Usta-çırak ilişkisi yeniden kurulmaya çalışılacak.

* Kaçak yapılara, kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesi ve ilgili ev sahibinin muvafakat vermesi kaydıyla, elektrik ve su bağlanacak. Bir taraftan kentsel dönüşüm hızlandırılırken, kaçak yapılarda oturanların mağduriyeti de giderilecek.

YAŞLILIK AYLIĞINA KESİNTİ YOK

65 yaş üzerinde olup da ihtiyaç sahibi olanlara yaşlılık aylığı bağlayan hükümet, burada gündeme gelen kesintilere son verecek. Maaşın bağlanması için kıstas, hanedeki kişi başına düşen aylık tutarının asgari ücretin 3'te 1'inden az olmasıydı. Yeni düzenleme ile bunda değişikliğe gidilecek. Hanehalkının geliri dikkate alınmayacak. Böylece hane içindeki bir kişinin işe başlaması veya bir şekilde hanehalkı gelirinin artması gibi sebeplerle yaşlılık aylığında kesinti yapılamayacak.

kalan karakter 1000

Vicdan Vicdan

Yaş kriterine uymuyorum..yapılan haksızlık değil mi? bize sileceğiz dediler x yaş üstü kriterini ortaya attılar. Herhangi bir şekilde hastaneye gitmemiş işsiz bir insana bu kadar yüklenilmez. Biriken para benim için çok büyük. Yasayı hazırlayanlar işsiz veya maddi durumu iyi olmayan insanlar olmalı ki haksız yere para almanın- işsiz bir insan - üzerinde nasıl tahribata yol açtığını anlasın. ..Hizmetini almadığım servisin parasını cebimde kuruş binlerce lira olarak karşıma çıkarıp bana ödetecekler ki işsiz bir insan olarak 10 tl 'yi bile düşünen biriyim. Bu yasayla hayatımdaki son darbeyi aldım...Gelin canımı alın. ödeyemeyeceğim

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 25.03.2016 12:45
metin metin

haberlerde gençler için deniyor ancak bu borçtan mağdur olan milyonlarca yaşlı insan var. genç yaşlı ayırmadan tüm vatandaşların birikmiş borçları silinmelidir. devletimiz bu mağduriyeti gidermelidir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 21.03.2016 13:10
Vatansever. Vatansever.

Özel sağlık meslek lisesine giden öğrencelere devlet durumlarına göre devlet desteği sağlamakta. Üçüncü sınıfa geçen öğrenciler staja başladığı dönemde staj yaptıkları yerler ama özel hastaneler ama devlet hastaneleri bu çocuklara niçin stajer maaşı vermemekte. Böyle adiyane bir uygulama olur mu. Öğrencinin velisi çocuğun okuduğu okula alacağı maaşı verecek, okul çocuğun staj yaptığı kuruma parayı verecek o kurumda çocuğa stajdaki emeğinin karşılığı diye bu parayı verecek çocuk o parayı olıp babasına verecek baba da yani veli aldığı kredinin taksidi diye bankaya iade edecek tabi faizi ile. Peki sayın yetkili o çocuğun stajdaki emeği ne olacak. Haram değil mi. Veya ah biz bilmiyorduk mu. El Cevap renginizi görelim.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 21.03.2016 10:34
ayşe ayşe

çok güzel haberler va rdi

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 21.03.2016 10:23
29 üstü 29 üstü

29 üstü altı ayrımı yapıp bu yanlışa düşmez inşAllah akp

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 21.03.2016 10:12

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.