X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Bakan Şimşek'ten zorunlu trafik sigortası müjdesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Bakan Şimşek'ten zorunlu trafik sigortası müjdesi

  • Giriş Tarihi: 23.3.2016 12:13 Güncelleme Tarihi: 23.3.2016 12:22
Bakan Şimşek'ten zorunlu trafik sigortası müjdesi
Bakan Şimşek'ten zorunlu trafik sigortası müjdesi

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, zorunlu trafik sigortasına ilişkin düzenleme içeren tasarının, Bakanlar Kurulu tarafından imzalanarak TBMM’ye gönderildiğini belirterek, "Sektörde öngörülebilirliği artırıp, primlerin daha makul seviyelere inmesini amaçlıyoruz" dedi.

Şimşek, zorunlu trafik sigortasıyla ilgili AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Serbest tarife rejimi altında 2008'den beri sigorta şirketlerince belirlenen primlerde, özellikle 2015'in ikinci yarısından itibaren ciddi artışlar gözlendiğine dikkati çeken Şimşek, bu çerçevede vatandaş şikayetlerinin arttığını dile getirdi.

Bunun üzerine talimatlandırdığı Hazine Müsteşarlığınca çalışma başlattığını bildiren Şimşek, şöyle devam etti:

"?Çalışma çerçevesinde, primleri istikrara kavuşturmak amacıyla bazı tedbirlerin alınması uygun görülmüştür. Bu tedbirlerden bir kısmı sigorta şirketlerinin yükümlülüklerinin azaltılmasına yönelik, bir kısmı ise uygulamayla ilgili sorunların çözümüne yöneliktir. Şirket yükümlülüklerinin azaltılmasına yönelik alınan ilk tedbir Karayolları Trafik Kanunu değişikliği olup, taslak Bakanlar Kurulu tarafından imzalanarak hükümet tasarısı olarak TBMM'ye gönderilmiştir."

- "Fiyatlamada istikrar sağlanmış olacak"

Başbakan Yardımcısı Şimşek, tasarıyla temel olarak trafik kazalarında ölen kişilerin yakınlarına yapılan destekten yoksun kalma tazminatının hesaplanmasının standart hale getirilebilmesi için kanuni, diğer bir deyişle Hazine yetkisinin alındığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Tasarıyla kişilerin kendi kusurundan yararlanamaması ilkesi getiriliyor. Sigortalının sorumluluğu altında olmayan hususlarda sigorta şirketinin tazminat ödeme yükümlülüğünü ortadan kaldıran tasarıyla trafik sigortası kapsamının genel şartlarla belirlenmesi hususunda yetki alınıyor. Bu düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle sigorta şirketleri bakımından belirsizlikler ortadan kalkmış olacak, tazminat yükü daha öngörülebilir hale gelecek, bu suretle fiyatlamada istikrar sağlanmış olacaktır."

Sigorta şirketlerinin aşırı yüksek prim talep etmeleri veya herhangi bir araç türü ya da coğrafi bölge/il/ilçe için teklif vermemelerinin, Sigortacılık Kanunu'nun 13'üncü maddesinde yer alan "Sigorta şirketleri, faaliyet gösterdiği sigorta branşlarının kapsamında bulunan zorunlu sigortaları yapmaktan kaçınamaz" hükmüne aykırı olduğuna işaret eden Şimşek, bu tür durumlarda Hazine Müsteşarlığının internet sayfasında yer alan "e-Hizmetler/Sigortacılık e-Başvuru" başlığı üzerinden şikayette bulunulmasının mümkün olduğunu bildirdi.

kalan karakter 1000

şahin özcan şahin özcan

binlerce kişi mtv mağduru yirmi yaş üstü araçları mtv den muaf etseniz sayın bakanım ne güzel olur biliyormusun ne dualar alırsın valla

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 23.03.2016 18:53
şevko şevko

fiyatlar eskisinden de daha çok düşmesi lazım yoksa ,bir işe yaramaz

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 23.03.2016 16:47
isimsiz isimsiz

inşallah

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 23.03.2016 15:21
Nihat7 Nihat7 // İZMİR

Hükümet ne yazıkki çözüm süreçinde düştükleri hatayı tekrarlıyor. 3. şahısların iyi niyetine güveniyor. Şu an zorunlu trafik sigortası fiyatları bazı durumlarda kaskodan bile daha pahalı. artış en az %250. Üstelik sigorta şirketlerine rücu hakkı tanındığı halde durum bu. şu anda sürücü hatalıysa karşı tarafa ödencek zararı bile sigorta sahibinden talep edebiliyor. Aklı mantığı olan herkes hükümetin sigorta şirketleri ile işbirliği hapıp vatandaşı dolandırdığını düşünür. düşünülüyorda. benden uyarması.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 23.03.2016 12:56

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.