Türkiye'nin en iyi haber sitesi

45,3 milyar liralık gelir ' beyan' ile sisteme girdi

Giriş Tarihi: 3.4.2016 12:40 Güncelleme Tarihi: 3.4.2016 12:43
45,3 milyar liralık gelir 'hazır beyan' ile sisteme girdi

Maliye Bakanı Ağbal, bu yıl uygulamaya geçirilen " Beyan Sistemi"ni 1,4 milyon kişinin kullandığını belirterek, toplam 45,3 milyar lira gelir beyan edildiğini ve 7,5 milyar lira vergi hesaplandığını bildirdi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, olarak her geçen gün vatandaşların işlerini kolaylaştıracak projeleri hayata geçirdiklerini, ilk kez bu sene, dört gelir unsurunu kapsayacak şekilde uygulanmaya başlanan Beyan Sistemi'nin de bunlardan biri olduğunu söyledi.

Söz konusu sistemle mükelleflerin; artık sadece kira geliri için değil, ücret, menkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratları için de hiçbir zahmete katlanmadan, üzerinden kendileri için hazırlanan beyannameyi onaylayarak, işlemlerini tamamlayabileceğini anlatan Ağbal, mart başı itibarıyla kullanıma açılan sistemi şu ana kadar 1 milyon 384 bin kişinin kullandığını kaydetti. Bakan Ağbal, şöyle devam etti:

"Yıl içinde gelecek beyannamelerle birlikte, sistemi kullanan vatandaşlarımızın sayısının 1,5 milyona ulaşacağını bekliyoruz. Hazır Beyan Sistemi ile toplam 45,3 milyar lira gelir, 28 milyar lira matrah beyan edildi ve 7,5 milyar lira vergi hesaplandı."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
45,3 milyar liralık gelir 'hazır beyan' ile sisteme girdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz