X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Cep telefonları artık her yerde çekecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Cep telefonları artık her yerde çekecek

  • Giriş Tarihi: 9.4.2016 11:51
Cep telefonları artık her yerde çekecek
Cep telefonları artık her yerde çekecek

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca nüfusu 500'den az olan ve bugüne kadar hiçbir mobil haberleşme hizmeti alamayan bin 799 yerleşim yerinin kapsama alanına dahil edilmesiyle ilgili proje tamamlandı. Böylece 'nin tamamı "çevrim içi" oldu.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Evrensel Hizmet Kanunu kapsamında, Haberleşme Genel Müdürlüğü ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK) yaptığı çalışmayla, İstatistik Kurumu (TÜİK) veri tabanına kayıtlı GSM iletişim alt yapısı olmayan, kırsal kesimde bulunan, yüksek maliyet alanlarından oluşan ve nüfusu 1 ile 500 arasında bulunan bin 799 yerleşim yeri belirlendi.

Mobil kapsama oranı nüfus bakımından yüzde 99'un üzerinde olan 'de, coğrafi zorluklar ve yüksek altyapı maliyeti nedeniyle bazı köylerde halen mobil kapsaması bulunmuyordu. Bu olumsuz durumu ortadan kaldırmak için tüm masrafları Evrensel Hizmet Fonu'ndan karşılanmak üzere söz konusu yerlere mobil haberleşme hizmeti götürebilmek için 2013'te yapılan ihaleyi kazanan Turkcell ile sözleşme imzalanmıştı.

Tamamlanan proje çerçevesinde söz konusu bin 799 yerleşim yeri kapsama alanına alındı. Nüfusu 1- 500 olan ve GSM iletişim altyapısı bulunmayan yerleşim yerlerindeki yaklaşık 258 bin vatandaşa hizmet götürüldü ve tamamıyla "çevrim içi" oldu.
Tüm GSM operatörleri (Turkcell, Vodafone, Avea) kurulan bu tek altyapı üzerinden hizmet sunabilecek.

kalan karakter 1000

İsmail İsmail

Devlete ait şebeke sağlayıcı İstanbul Küçükyalı'da ev içinde çekmiyor bile.Mutfakta şebeke var tek çizgi olarak ama salonda yok.Arayıp bildirdik 3 ay evvel.Baktık ki düzelmedi hattımızı başka operatöre taşıdık.O yüzden Bakan doğruyu ama oparatörler yalanı söylüyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 09.04.2016 16:19
recepkartaler recepkartaler

bizim köyde halen mobil baz istasyonu var ve sadece tek operatör çekiyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 09.04.2016 12:31

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.