X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Uçak biletlerinde yeni dönem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

biletlerinde yeni dönem

  • Giriş Tarihi: 14.4.2016 11:22
Uçak biletlerinde yeni dönem
Uçak biletlerinde yeni dönem

Hızlı ve en rahat ulaşım araçlarından olan yolu seyahatleri sırasında bileti üzerinde TC kimlik numarasının bulunmasının zorunlu hale getirilmesi, bazı karışıklıkların da önüne geçecek.

Sivil cılık Genel Müdürlüğü'nün resmi sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamaya göre, biletleri için daha önce yürürlüğe giren TC kimlik numarası girilmesi zorunluluğu, 30 Mayıs 2016'dan itibaren bileti almak isteyenler için de geçerli hale geldiği bildirildi.

Bundan 3-4 yıl öncesine kadar yolcular sadece isim ve soy isim belirterek şehirler arası seyahatlerini gerçekleştirebilirken, yolcular bundan sonra TC kimlik numaralarını da belirtmek durumunda kalacak.

Böyle bir uygulamaya neden gidildi?

Aynı isim ve soy isme sahip kişilerin sayısının oldukça fazla olması ve yolcuların farklı isim kullanarak seyahat etmelerinin önüne geçmek için böyle bir uygulamaya geçildiği öğrenildi. Uygulamayla, 11 numaradan oluşan TC kimlik numarası her vatandaş için farklılık gösterdiği için isim benzerliği olsa da kişilerin ayırt edilmesini daha kolay bir hale geldiği kaydedildi.

Online uçak bileti satış portallarından www.bilet3.com yetkilileri de, 30 Mayıs 2016'dan itibaren uçak bileti alındığında bilet üzerinde TC kimlik numarasının kullanılmasının zorunlu hale getirildiği aktardı.