X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Uyanık patronlar 300 TL’ye göz dikti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Uyanık patronlar 300 TL’ye göz dikti

  • Giriş Tarihi: 16.4.2016
Uyanık patronlar 300 TL’ye göz dikti
Uyanık patronlar 300 TL’ye göz dikti

Bazı işverenler asgari ücretteki 300 liralık artışı, işçi maaşını bankadan çektikten sonra elden geri alıyor. Bakanlık şikâyetler üzerine Teftiş Kurulu’nu harekete geçirirken, asgari ücreti eksik yatırana günlük 162 TL ceza kesilecek

Muhalefetin haziran seçimleri öncesinde 5 bin TL'ye varan vaatlerine ses çıkarmayan işverenler, kasım sonrasında tek başına iktidar olan hükümet, maliyet artışının yüzde 40'ını karşılamasına rağmen, asgari ücreti bin 300 liraya yükseltilmesinin ardından, aradaki farkı kendi kasalarına koymak için akıl almaz dolaplar çeviriyor. Uyanık işverenlerin, çalışma barışını da tehlikeye atan yeni oyunu, Çalışma Bakanlığı'na gelen şikâyetlerle gün yüzüne çıktı. Patron bankaya ücreti bin 300 TL olarak yatırıyor fakat işçi bu yı çektikten sonra, işten çıkarma tehdidiyle, 300 lirasını elden geri alıyor. Bakan Süleyman Soylu, son dönemde artan şikâyetler üzerine, işverenlerin bu oyununu bozmak için Teftiş Kurulu'nu görevlendirdi.

İŞVEREN ASGARİ ÜCRETİ BAHANE ETMEMELİ

KAPSAMLI DENETİME DEVAM

Yeni asgari ücrette ilk ödeme 1 Şubat'ta yapıldı. Hükümetin, işverene maliyeti düşürmek için işçi başına 100 lira destek sağlamasına karşın bazı işverenler faturayı çalışana çıkardı. Bazıları fazla mesai alacaklarını asgari ücretin içine katarken, bazılarının da zam tutarını elden geri aldığı ortaya çıktı. Asgari ücretteki artışları bahane edip işçi çıkaran, bu ücreti vermemek için usulsüz uygulamalara giden işyerleri hakkında kapsamlı bir denetim yürütülüyor.

GÜNLÜK 162 LİRA CEZA

Asgari ücretin ödenmemesinin ya da eksik ödenmesinin cezai yaptırım gerektirdiğine çeken uzmanlar, "İşveren asgari ücreti usulüne uygun vermezse, iki asgari ücret tutarında para cezası, gecikme zammı, usulsüzlük cezaları hatta hapis cezası alabilir" uyarısında bulundu. Asgari ücret ödenmeyen veya eksik ödenen her işçi için her her gün 162 lira ceza kesilecek.

İŞVERENE BU YILKİ DESTEK 11.5 MİLYAR TL

Artan oranlı vergi sistemi nedeniyle eylül ayından itibaren 70-80 lira civarında bir kesinti asgari ücretliye yansıyacak. Maliye Bakanı Naci Ağbal ile Çalışma Bakanı Süleyman Soylu, bu sorunu eylül ayı gelmeden çözeceklerini açıklamışlardı. Hükümet, işverene maliyeti düşürmek için her bir asgari ücretli başına işverenlere 100 lira destek sağlıyor. Düzenlemeyle geçen yıl aylık brüt 2 bin 550 lira ve altında ücret alan işçi çalıştıran işverenlere her bir işçi için 100 lira destek sağlandı. Bu yolla işverenlere bu yıl 11.5 milyar lira aktarılacak.

kalan karakter 1000

İŞVEREN İŞVEREN

Asgari ücret sistemindeki hata İşverenlerin hepsi büyük değil yanında 2 - 3 kişi çalıştıranlar için 100 tl çok büyük para.Ve çaresiszlikten 500 tl ye kosarak çalısacak insan dolu bu memleket. böyle bir ortamda zaten vergi yükü çok fazla bu işverene yüklenilirse iş yapmaya çalışan insanlar engellenmiş olunur ve küçük esnaf kimseyi çalıştırmasın ve dükkanını kapatıp büyük ceo lu şirketlerin ekmeklerine yağ sürüp küçük esnaf olan halkın zayıflamasına büyük şirketlerin dada büyümesine ve gelir dağılımının daha adaletsiz hale getirecektir. çalışan 1000 tlye razıyken ve de işverende vergi yüküyle bu son zaten kacınılmaz ki.Bu durumu engellemeye çalışmak işten çıkarmaları artıracaktır.küçük esnafın güç kaybetmesi demektir.İnsanların refahı için belki 1300 tl bile azdır ama piyasa sartları insanların çoğunluğunun psikolojik durumu da düşünülerek gözden geçirilmesi gerekir diye düşünüyorum.Yapılacak şey vergi sistemi komple gözden geçirilmeli ve küçük işverenlerin desteklenmesidir

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 16.04.2016 10:32
mehmet mehmet

her zaman yapılan şey. iş veren kartı işcinin elinden alıyor parayı bankaya yatırıyor sonra bankadan parayı kendisi çekiyor sonra kartı işçiye geri verdiği bilmeyen yok bu işler 10 yıllık bilinen düzenbazlık.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 16.04.2016 09:39

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.