X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Unkapanı Köprüsü suyun altına giriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Unkapanı Köprüsü suyun altına giriyor

  • Giriş Tarihi: 13.5.2016 16:25 Güncelleme Tarihi: 13.5.2016 16:45
Unkapanı Köprüsü suyun altına giriyor
Unkapanı Köprüsü suyun altına giriyor

Haliç-Unkapanı Su Altı Karayolu Tüneli Geçiş Projesi için hazırlanan plan tadilatı Büyükşehir Belediye Meclisi’ne geldi. CHP'li üyelerin karşı çıkmasına rağmen, rapor oy çokluğu ile kabul edilip İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'ne gönderildi.

Büyükşehir Belediyesi Başkanı 'ın "Benim ustalık eserim" olacak dediği 'Haliç-Unkapanı Su Altı Karayolu Tüneli Geçiş Projesi'nin hayata geçirilmesi için hazırlanan plan tadilatı İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'ne geldi. Plan kabul edilirse projenin önünde engel kalmayacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadir Topbaş'ın 2014 yerel seçimleri öncesinde açıkladığı ve "Benim ustalık eserim olacak" dediği 'Haliç Unkapanı Su Altı Karayolu Tüneli Projesi' için önemli bir adım atıldı. Daha önce çalışmaları başlayan ve bölgenin zemin haritaları çıkarılan projenin hayata geçmesi için bir adım daha atıldı.

AVRASYA TÜNELİ 8 AY ERKEN BİTİYOR

MECLİS KARARA BAĞLAYACAK

Haliç Su Altı Karayolu Tünel projesi için Fatih ve Beyoğlu, 1/5000 ölçekli Kentsel Sit Alanı Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ile 1/1000 Kentsel Sit Alanı Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planlarında tadilat yapılması ve projenin planlara işlenmesine ilişkin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama Müdürlüğü'nün teklifi, Ulaşım ile İmar ve Bayındırlık komisyonlarında görüşüldü. Komisyonlar ortak rapor hazırladı.

CHP'Lİ ÜYELER KARŞI ÇIKTI AMA...

CHP'li üyelerin karşı çıktığı rapor oy çokluğu ile kabul edilip İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'ne gönderildi. Meclis bugün raporu görüşüp karara bağlayacak.

YENİ EMEKLİYE 3'LÜ ZAM

UNKAPANI KÖPRÜSÜ TARİH OLACAK

1836 yıllında inşa edilen Unkapanı Köprüsü'nün olacağı yeni projenin 2018'de bitirilmesi planlanıyor. Proje için Büyükşehir Belediyesi Bütçesi'nden 100 milyon TL ayrıldı. Proje ile Haliç'in iki yakası arasındaki trafik denizin altından tünel ile sağlanacak. Tünelin bir ayağı Kasımpaşa'da, bir ayağı ise Unkapanı'nda olacak. Çift yönlü olarak trafiğin akacağı tünelin çıkış noktaları döner kavşaklarla alternatif yollara bağlanacak. Belediye Başkanı Kadir Topbaş, projenin hayata geçmesiyle birlikte Sokullu Mehmet Paşa Camisi'nin ve Perşembe Pazarı bölgesinin yeniden revize edileceğini açıklamıştı.