X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Tesco Kipa 302 milyon liraya Migros’un
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Tesco Kipa 302 milyon liraya Migros’un

  • Giriş Tarihi: 11.6.2016
Tesco Kipa 302 milyon liraya Migros’un
Tesco Kipa 302 milyon liraya Migros’un

Migros, İngiliz perakende devi Tesco Kipa’nın yüzde 95.5’ini 302.3 milyon liraya satın aldı. Genel Müdür Tort, “’nin en büyük alışveriş yatırımcılarından biri olduk” dedi

Ocak ayı başında Anadolu Grubu'nun hisse alımı yaptığı Migros, yeni ortaklık yapısıyla 6 ay içinde yaptığı dev satın almayla dikkatleri çekti. Migros'un 1 milyar 50 milyon dolar piyasa değerine sahip İngiltere kökenli Tesco Kipa'nın yüzde 95.5'ini 302.3 milyon liraya alması, şirketin çok ucuza satıldığı iddialarını gündeme getirdi. Anlaşmaya göre Tesco Overseas Investments Limited'in 'de 21 ilde bulunan 26 AVM ve 168 mağazasının Migros'un bünyesine katılması konusunda mutabakata varıldı. Böylece Migros, bugüne kadar süpermarket alanındaki yatırımlarını AVM'ye de taşıyarak 'nin en büyük alışveriş yatırımcılarından biri haline geldi.

İSTİHDAM 40 BİNE ÇIKACAK
Anlaşma, Rekabet Kurulu kararıyla resmiyet kazanacak ve sonrasında hisse devri gerçekleşecek. Migros Genel Müdürü Özgür Tort, "Migros'un daimi büyüme arzusu hem perakende sektörü hem de Türk iş dünyası için önemli bir referanstır. Migros organik ve inorganik atılımlarıyla, perakendede büyüme iklimini de canlandırıyor. Son 7 yılda BC Partners'ın ortaklığı ile Migros'un pazar konumunu belirgin şekilde güçlendirdi. Dolaylı istihdamımızla birlikte 32 bin çalışanımız var. Yeni gelişmeler sonuçlandığında bu rakam 40 bine yaklaşacak" dedi.

AVM SAYISI 30'A YÜKSELECEK
Migros'un yurtiçinde 4, yurtdışında 2 olmak üzere toplam 6 alışveriş merkezi bulunuyor. Tesco'nun Türkiye'deki 26 alışveriş merkezi ile şirketin toplam yurtiçi alışveriş merkezi sayısı 30'a yükselecek.

ORTA AVRUPA VE DOĞU ASYA'YA ODAKLANACAK
İngiliz perakende devi tarafından yapılan açıklamada CEO Dave Lewis, satışla birlikte Kipa'nın rekabet edebilmesi için sürekli yatırım yapma gerekliliğinin ortadan kalkacağını söyledi. CEO, bunun da Orta Avrupa'da kârlılığı artırmaya odaklanmalarına ve Güney Doğu Asya'da büyümeye devam etmelerine olanak sağlayacağını söyledi.