X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 'Bayrama kadar 100 bin araç el değiştirecek'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

'Bayrama kadar 100 bin araç el değiştirecek'

  • Giriş Tarihi: 13.6.2016 09:09 Güncelleme Tarihi: 13.6.2016 09:09
'Bayrama kadar 100 bin araç el değiştirecek'
'Bayrama kadar 100 bin araç el değiştirecek'

tatili ile yaz sezonuna girilecek olması dolayısıyla ikinci el piyasası hareketlenmeye başlarken, bayrama kadar 100 bin aracın el değiştireceği tahmin ediliyor.

9 gün olarak açıklanan tatili ile yaz sezonuna girilecek olması dolayısıyla ikinci el piyasası hareketlenmeye başlarken, ülke genelinde bayrama kadar 100 bin aracın el değiştireceği tahmin ediliyor.

Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık, yaptığı açıklamada, ramazan ayının ilk günlerinde ikinci el araç satışında durgunluk yaşandığını ancak bu haftadan itibaren hareketliliğin başladığını söyledi.

Özellikle ramazanın ikinci yarısında işlerin çok yoğunlaşmasını beklediklerini dile getiren Yanık, "Bayrama kadar Bursa'da 2 bin 500 ikinci el aracın alım satımı olur. Ülke genelinde ise yaklaşık 100 bin ikinci el aracın ramazan ayında el değiştireceğini tahmin ediyoruz. Yaz hareketliliğini henüz yaşamadık onu bekliyoruz." dedi.

Geçen yıla göre en az 3 bin liralık artış var

Yanık, ikinci el otomobil satışlarının geçen yılla aynı seyirde gittiğini belirterek, şöyle devam etti:

"Önümüzde bir yaz dönemi başlıyor. Özellikle sıfır araçlardaki fiyatların çok yüksek olması vatandaşı geçen yıl olduğu gibi bu sene de ikinci ele yönlendirdi. Fiyatlarda geçen yıla göre en az 3 bin liralık bir artış var. Modeline ve markasına göre bu artış daha da yüksek olabiliyor. Bu yıl fiyatlar maalesef biraz daha arttı. Dövizin yükselmesi, sıfır araç fiyatlarındaki artış, ikinci el sektöründe de bir fiyat yükselmesi yaşanmasına neden oldu."