Yabancı ebeler 'de çalışabilecek

Giriş Tarihi: 16.6.2016 16:09
Yabancı ebeler Türkiye'de çalışabilecek

'de mesleklerini icra edemeyen yabancı çalışanları, Sağlık Bakanlığınca değerlendirilerek yeterli kabul edilmeleri halinde, belirlenecek sağlık kuruluşlarında görev yapabilecek.

Bakanlığınca hazırlanan "Yabancı Sağlık Meslek Mensuplarının 'de Özel Sağlık Kuruluşlarında Çalışma Usul ve Esaslarına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, yönetmelik, diş hekimi, eczacı, hasta bakıcılar hariç, özel sağlık kuruluşlarında çalışacak tüm yabancı sağlık meslek mensuplarını kapsıyor. Daha önceki mevzuatta yer alan "ebe" ibaresi de yönetmelikten çıkarılarak yabancı ebelerin de 'de görev yapabilmesi sağlanacak.

Suriyeli sağlık meslek mensuplarının durumu

Düzenlemeyle ayrıca, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından Türkiye'de çalışmalarına izin verilecek Suriyeli sağlık meslek mensupları için Sağlık Bakanlığınca verilecek ön izin belgesine ilişkin mevcut maddede değişiklik yapıldı. Bu değişiklik çerçevesinde, Türkiye'de mesleklerini icra edemeyen yabancı sağlık çalışanları, Sağlık Bakanlığınca değerlendirilerek, yeterli kabul edilmeleri halinde belirlenecek sağlık kuruluşlarında görev yapabilecek. İKİNCİ ECZACILAR GELİYOR

ARKADAŞINA GÖNDER
Yabancı ebeler Türkiye'de çalışabilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz