" sigortasında primlerin düşürülmesi mevzuat hazırladık"

Giriş Tarihi: 31.7.2016 11:28 Güncelleme Tarihi: 31.7.2016 12:11
Trafik sigortasında primlerin düşürülmesi mevzuat hazırladık

Başbakan Yardımcısı , "Zorunlu sigortalarında primlerin daha etkin bir şekilde düşürülmesi için yeni bir mevzuat hazırladık." dedi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet , AA muhabirine yaptığı açıklamada,zorunlu sigortası tarifelerinin sigortacılık ilkeleri dahilinde sigorta şirketlerince serbestçe belirlendiğini hatırlattı.

2011 yılından itibaren birtakım yargı kararları nedeniyle sektörde sorunlar yaşandığını, sigorta şirketlerinin zararları nedeniyle, primleri yükselttiklerini anlatan Şimşek, vatandaşların şikayetleri üzerine de primlerin düşmesi amacıyla nisan ayında Meclis'ten bir düzenleme çıkardıklarını kaydetti.

Hazine Müsteşarlığının sigorta şirketlerinin uyguladığı primleri çok yakından takip ettiğini vurgulayan Şimşek, sık sık şirket temsilcileri ile de bir araya gelindiğini, vatandaşın ödeyebilme gücüne uygun, sigorta şirketinin de makul fiyatlama yapması yönünde çözüm önerileri geliştirdiklerini ifade etti.

"PRİM BELİRLEME SIKLIĞI SERBESTLEŞTİ"

Bu kapsamda zorunlu trafik sigortası konusunda yeni bir mevzuat hazırladıklarını dile getiren Şimşek, "Yeni mevzuat ile mevcut durumda şirketlerce belirlenen ve 1 ay süresince değiştirilemeyen zorunlu trafik sigortası tarifelerinin şirketlerce günlük olarak değiştirilebilmesine imkan verilmiş olup, prim belirleme sıklığının serbestleşmesi sağlanmıştır." ifadelerini kullandı.

Şimşek, düzenlemenin, zorunlu trafik sigortası primlerinin değişen şartlara daha süratli uyumunu sağlamayı ve primlerin şirketlerce makul seviyelerde belirlenebilmesini amaçladığını vurgulayarak, bu sayede şirketlerin mevcutta 1 ay olan tarife tespit kısıtına tabi olmadan daha hızlı prim tespit edebileceğine dikkati çekti.

"PRİMLERİ ARAŞTIRIP EN UYGUNUNU SEÇİN" TAVSİYESİ

Araç sahiplerine poliçe vadesi gelmeden rekabetçi ortamda belirlenen primleri araştırıp en uygun teklifi bulmaları tavsiyesinde bulunan Şimşek, "Vatandaşlarımızın internet ortamından da kolay teklif alma olanağı mevcuttur. Bu kapsamda temin edilen poliçe prim teklifleri, tekliften sonraki fiyat hareketlerinden etkilenmeyecektir. Diğer taraftan, vatandaşlarımızın poliçelerini düzenlettirdikten sonra da piyasada mevcut daha düşük primlerden poliçe tanzim ettirmeleri mümkündür." görüşüne yer verdi.

"SIRA SİGORTA ŞİRKETLERİNDE"

Yaptığımız düzenlemelerle ve getirdikleri kolaylıklarla sektörün rahat almasını ve zararlarının azaltılmasını sağladıklarını belirten Şimşek, "Şimdi sıra sigorta şirketlerinde. Sektörün de Hazinenin yetkilerini kullanmasına gerek bırakmadan, yeni düzenlemeleri fiyatlara mutlaka yansıtması lazım." dedi.

ARKADAŞINA GÖNDER
"Trafik sigortasında primlerin düşürülmesi mevzuat hazırladık"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz