THY, 15 Temmuz’u ve sonrasını dünya basınına anlatmaya devam ediyor

Giriş Tarihi: 24.9.2016 13:44 Güncelleme Tarihi: 24.9.2016 13:57
THY, 15 Temmuz’u ve sonrasını dünya basınına anlatmaya devam ediyor

’de 15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasını dünyanın farklı bölgelerinden davet ettiği basın mensuplarına aktaran Türk Hava Yolları(THY), bu kez Avrupalı gazetecileri İstanbul’da ağırladı. THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, yaşananları anlattı.

THY'nin Yeşilköy'deki Genel müdürlük binasında Rusya, Almanya, Norveç, Slovenya, Finlandiya ve Avusturya'dan davet edilen basın mensuplarına THY 15 Temmuz darbe girişimini ve sonrasını yaptığı basın toplantısı ile bildirdi.

Öncelikle Atatürk Havalimanı muhabirlerinin sorularını yanıtlayan İlker Aycı, THY Euroleague 2016-2017 sezonunda Final Four'a İstanbul'un ev sahipliği yapmaya hak kazanmasını değerlendirdi. Kararın sevindirici olduğunu belirten Aycı, " Türk Hava Yolları olarak bizim tek başımıza başardığımız bir şey değil. Başta bu konuyu Sayın Cumhurbaşkanımıza açtığımızda ilk desteği kendileri verdiler. Gerek Sinan Erdem Spor Salonu'nun hazırlanması konusu, gerek Final Four'un 'de yapılmasıyla ilgili olarak ilgili Turizm ile Spor Bakanlığımıza kadar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne kadar, aynı şekilde İstanbul Valiliği de dahil olmak üzere hepimizin içinde bulunduğu müşterek katkılarla bu noktaya geldik" şeklinde konuştu.


ADINI VERDİĞİMİZ LİGİN KUPASININ EN AZ BİRKAÇ TANESİ TÜRKİYE'DE OLMALI

'de kupaya uzanabilecek kapasitede takımların bulunduğunu ifade eden İlker Aycı, "Biz geçen sene Almanya'da Fenerbahçe'mizin finalde benimde yönetim kurulu başkanı olarak ilk katıldığım Final Four oldu. Çok istemiştim bir Türk takımının kazanmasını ve kupanın da 'ye gelmesini. 'Türk Hava Yolları Euroleague' adı bu. Adını verdiğimiz ligin kupasının en az birkaç tanesinin Türkiye'de olmazı lazım diye düşünüyorum. Üç yıl önce düzenlendiğinde de kupa bizde kalmamıştı ama artık bu kupalardan birkaç tane Türkiye'ye almak lazım. Türk basketbolunun bulunduğu bugünkü seviyeyle Şampiyonlar Ligini kazanmamız gerektiğini düşünüyorum" dedi.

AMAÇ, YAŞANANLARI İLK AĞIZDAN ENDOĞRU ŞEKİLDE ANLATMAK

Yurt dışı basının davet edildiği programa ilişkinde konuşan Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı,"Yurt dışındaki dezenformasyonu, algı kampanyalarını ve şuanda da FETÖ'cülerin yurt dışında kalan unsurlarının bir takım faaliyetlerle karalama faaliyetlerini sürdürüyorlar. Biz de Türk Hava Yolları olarak kendi paydaşlarımızı, özellikle turizm sektöründe, seyahat sektöründe, sosyal medyada çeşitli bloggerlar, turizm dergileri, o ülkelerin önemli gazete dergi ve televizyonlarının ilgili önemli basın mensuplarını peyderpey getiriyoruz. Şuanda da daha çok Kuzey Avrupa ülkeleri, Rusya ve Orta Asya civarı olmak üzere arkadaşlarımız 57 gazeteciyi buraya getirdiler. Onlarla samimi bir hasbi hal edeceğiz ve 17 Aralık sürecini ve sonrasını anlatacağız. Türkiye'yi ve Türk Hava Yolları'nı anlatacağız. Türkiye'nin havacılık perspektifini anlatacağız. Türkiye'nin yeni havalimanıyla ülkesini, İstanbul'u nasıl bir hub yapmak istediğini, neden dünyanın en büyük havalimanlarından birini inşa ettiğimizi anlatacağız. İnanıyorum ki bu faaliyetlerle birlikte Türkiye'deki gerçeklerin ilk ağızlardan muhataplarımıza en doğru şekilde anlatılması suretiyle kara propaganda yapan ve yanlış bilgilendirmelerle, iftiralarla ülkemize sadece 17 Aralık'ta değil halen dışarıda zarar vermek için gayret gösteren ve oyun kuranların oyunları bozulacak" diye konuştu.THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, bizzat ilgilendiği gazetecilere 15 Temmuz kalkışması, öncesi ve sonrasında yaşananları, misafir gazetecilerin daha objektif bir biçimde anlamalarını sağlamak amacıyla ilk ağızdan anlattı. Aycı, gazetecilerin darbe girişimine ilişkin sorularını da yanıtladı.

Rus bir gazetecinin "15 Temmuz darbe girişimine benzer olayların tekrarlanmaması adına ne tür önlemler alıyorsunuz?" sorusuna ise "Kendi deneyimlerimizi, yaşadıklarımızı tüm dünyadaki ülkelerle, dostlarımızla paylaşıyoruz. Çünkü bu bir deneyim. Yeni jenerasyon bir terörist dalgayla karşı karşıyayız dünyada ve yeni tarz bir terörizm bu" şeklinde cevapladı.

ARKADAŞINA GÖNDER
THY, 15 Temmuz’u ve sonrasını dünya basınına anlatmaya devam ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz