X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Nissan, Mitsubishi'nin yüzde 34'ünü aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Nissan, Mitsubishi'nin yüzde 34'ünü aldı

  • Giriş Tarihi: 20.10.2016 16:23 Güncelleme Tarihi: 20.10.2016 16:32
Nissan, Mitsubishi'nin yüzde 34'ünü aldı
Nissan, Mitsubishi'nin yüzde 34'ünü aldı

Nissan, yakıt skandallarıyla başı dertte olan Mitsubishi'nin hisselerini 2,3 milyar dolara satın aldı.

Kyodo ajansının haberine göre, Nissan, yakıt skandallarıyla başı dertte olan Mitsubishi firmasının hisselerinin yüzde 34'ünü 2,3 milyar dolara satın aldı.

Nissan Motor Üst Yöneticisi (CEO) Carlos Ghosn, Mitsubishi'nin halihazırdaki Üst Yöneticisi Osamu Masuko'nun yerine geçecek. Masuko ise Mitsubishi Motors'un başkanlığına devam edecek.

Masuko ile ortak basın toplantısında konuşan Ghosn, yönetici olarak sorumluluklarının Mitsubishi'deki idareciliğin güçlendirilmesi ve yeni partnerin bağımsızlığına saygı duymak olduğunu belirtti.

YENİDEN İNŞA EDİLECEK

Mitshubishi Motors'un üst yöneticisine başkan olarak kalma teklifinde bulunan Ghosn, Nissan'ın beceri, know-how ve teknik gibi her kademede destek sağlayacağını, yeniden inşa edebilmenin bir numaralı öncelik olduğunu vurguladı.

Masuko ise Ghosn'un teklifinden şevk duyduğunu ve Nissan'ın yatırımlarının Mitsubishi Motors'un sürdürülebilir kalkınmasında büyük bir itici güç oluşturacağını ifade etti.

İŞBİRLİĞİ KARARI ALMIŞLARDI

Nissan Motor, mayıs ayında, rakibi Mitsubishi Motors'un hisselerinin üçte birinden biraz fazlasını satın alarak firmayı kurtarabilme, Güneydoğu 'da rekabetçil birliğini genişletebilme kararı almıştı.

LİDERE BİRAZ DAHA YAKLAŞACAK

Nissan Motor'un Mitsubishi Motors'un hisselerini satın alması Nissan'ı küresel araç satış piyasasında, Toyota Motor Corp. , Volkswagen AG ve General Motors Co. gibi sektör liderlerine biraz daha yaklaştıracak.

Renault-Nissan İttifakı Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) de olan Ghosn, 1990'larda iflasın eşiğine gelen Nissan'ın etkili yet kesintileriyle düze çıkmasında rol almıştı.

MITSUBISHI SKANDALI KABUL ETMİŞTİ

Mitsubishi Motors, Nissan'a ürettiği 2 model dahil 4 mini aracında, yakıt verimliliği açısından araçları normalden daha verimli gösterdiklerini ve manipülasyon yaptıklarını nisan ayında kabul etmişti. Daha sonra firmanın kilometre hesaplamalarında birtakım yolsuzluklar yaptığının ortaya çıktığı ve daha fazla araçta manipülasyon olduğu bildirilmişti.

Mitsubishi Motors, 2016 mali yılında ülke içi satışlarında bir önceki yıla oranla yüzde 41 düşüş yaşıyor.