X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Avrasya Tüneli için yeni isim aranıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

için yeni isim aranıyor

  • Giriş Tarihi: 1.12.2016 17:10 Güncelleme Tarihi: 1.12.2016 17:11
Avrasya Tüneli için yeni isim aranıyor
Avrasya Tüneli için yeni isim aranıyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı , İstanbul Boğazı altında inşa edilen ve kamuoyunda "" olarak bilinen İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi Projesinin isminin Bakanlığın internet si üzerinden yapılacak le belirleneceğini açıkladı.

"MARMARAY'IN KARDEŞİ"

Bakan Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Marmaray'ın kardeşi" olarak başlatılan Avrasya Tüp Tüneli projesinin 20 Aralık'ta tamamlanacağını hatırlatarak, toplam 14,6 kilometre uzunluğundaki projenin 3 ana bölümden oluştuğunu belirtti.

8 AY ÖNCE BİTİRMEK BÜYÜK BAŞARI

Avrasya Tüp Tüneli'nin en önemli aşaması olan 3 bin 344 metrelik boğaz geçişinin delme işlemini Ağustos 2015'te tamamladıklarını ancak Avrupa ve Asya yakalarında yol ve kavşak düzenlemeleri olmak üzere iki önemli kısmın daha olduğunu ifade eden Arslan, "Avrupa ve Asya yakalarındaki bağlantı yollarını sözleşmede 55 ay olarak belirlenen zamandan 8 ay önce bitirerek, 47 ay gibi kısa bir sürede tamamladık. Boğaz altından geçiş gibi çok zor fiziki şartlara rağmen kullanılan ileri teknoloji ve mühendislik ile projeyi zamanından önce bitirmemiz gurur verici ve büyük bir başarıdır." diye konuştu.

'KITALAR BİRLEŞİYOR ALTTAN, İSMİ GELİYOR HALKTAN'

Arslan, 'nin isminin, internet si üzerinden yapılacak le halk tarafından belirleneceğini bildirerek, "Halkımızın projeye olan ilgisi çok büyük. Katıldığımız program ve açılışlarda bu dev projenin isminin ne olacağıyla ilgili birçok soru alıyoruz. Halkımızın yoğun ilgisinden dolayı 20 Aralık'ta açacağımız Avrasya Tüp Tüneli'nin ismi, milletimizin önerisiyle belirlenecek. 'Kıtalar birleşiyor alttan, ismi geliyor halktan' sloganıyla bir kampanya başlattık." ifadelerini kullandı.

İŞTE O SİTE

Yapılacak anketin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının internet sitesi "www.udhb.gov.tr" üzerinden gerçekleşeceğini dile getiren Arslan, bugün başlayan anketin herkese açık olduğunu söyledi.

SON TARİH 10 ARALIK

Dileyen herkesin ankete katılabileceğini söyleyen Arslan, "Gelen isim önerilerini 10 Aralık'a kadar alacağız. En çok hangi isim üzerinde görüş bildirilirse o ismi değerlendireceğiz." dedi.