Türkiye'nin en iyi haber sitesi

da coşkusu yaşanıyor

Giriş Tarihi: 2.11.2015 16:23 Güncelleme Tarihi: 2.11.2015 16:48
Piyasalarda tek başına iktidar coşkusu yaşanıyor

Genel seçim sonuçlarının siyasi ve ekonomik istikrara işaret etmesinin ardından da coşkusu yaşanıyor.

Genel seçim sonuçlarının siyasi ve ekonomik istikrara işaret etmesinin ardından da coşkusu yaşanıyor.

Genel seçimin kesin olmayan sonuçlarına göre AK Parti'nin tek başına iktidarı elde etmesinin ardından döviz kurları ve tahvil faizleri sert düşerken, BIST 100 endeksi, büyük banka paylarının yüzde 14'lere varan yükselişlerinin etkisiyle son 4 ayın en yükseği olan 84.354,08 puana çıktı.

GÜNEYDOĞU'DA İŞ DÜNYASI YENİ DÖNEMDEN UMUTLU

Bankalararası piyasada güne sert düşüşle başlayan dolar, bu sabah TL karşısında 2,7582 ile 31 Temmuz'dan bu yana en düşük seviyesine gerileyerek yaklaşık yüzde 5 kayıp verdi.

Avro/TL ise cuma günkü kapanışına göre yüzde 5'in üzerinde azalışla 3,0433'e gerileyerek yaklaşık 3 ayın en düşük seviyesi gördü.

SİYASİ VE EKONOMİK İSTİKRAR ÖNEMLİ

İki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi de yeni haftaya sert düşüşle başlayarak yüzde 9,60 ile yaklaşık 4 ayın en düşük seviyesine gerildi.

Analistler, resmi olmayan sonuçlara göre AK Parti'nin iktidarı tek başına elde etmesinin siyasi ve ekonomik istikrarın yeniden tesisi için önemli olduğunu belirtiyor.

TL varlıklara olan talebin artması ile piyasalarda bahar havasının yaşandığını ifade eden analistler, Türk lirasının yüzde 50 dolar yüzde 50 avrodan hesaplanan döviz sepetinin yılı 2,94 seviyesinde tamamlayabileceğini öngörüyor.

MEGA PROJELER İVME KAZANACAK

BIST 100 ENDEKSİNDE POZİTİF HAVA SÜRECEK

Analistler, yıl sonunda Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) genişlemeci adımları, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırım süreci ve iki bölge arasında ABD'den yana büyüme dinamiklerinin avro/dolar paritesinin 1,05 seviyesine doğru çekilmesini sağlayabileceğini ifade ediyor.

Bu senaryo dahilinde sene sonunda avro/TL'nin 3,00 ve dolar/TL'nin de 2,86 seviyelerinde olabileceğini öngören analistler, istikrar kazanan TL'nin kur geçirgenliği üzerinden TCMB politikalarına yardım edeceğini kaydetti.

Gelecek yılda faizlerin daha istikrarlı seyredeceğini, Merkez Bankası'nın sıkı para politikasından ödün vermeyeceğini ve verim eğrisinin normalleşerek yüzde 10'un altında olacağını tahmin eden analistler, BIST 100 endeksinde pozitif havanın süreceğini öngörüyor.

TÜRKİYE TURİZMİ KAZANACAK

AK PARTİ HÜKÜMETİNİN UYGULAYACAĞI POLİTİKALAR BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan İş Yatırım Araştırma Direktörü Serhat Gürleyen, küresel risk iştahının güçlü olduğu bir konjonktürde, politika cephesindeki belirsizliğin çözülmesinin Türkiye piyasalarında Borsa İstanbul için 85.000, dolar için 2,80 ve on yıllık tahvillerde yüzde 9 seviyelerini hedefleyen bir yükselişi tetikleyebileceğini ifade etti.

TEB Yatırım Stratejisti Işık Ökte ise Türk lirasının dolara karşı trend desteğinin üzerine satın alındığını ancak bu alımların devamının gelmediğini ifade etti.

BORSA YÜZDE 5.3 YÜKSELDİ, DOĞAN VE İPEK HİSSELERİ ÇAKILDI

BORSA'DA 90.000 GÖRÜLEBİLİR

Dolar/TL'de 2,78 seviyesinin uzun zamandır izledikleri trend desteği olduğunu dile getiren Ökte, "4 partili meclis ve tek parti hükümeti, Türk lirasında dolara karşı trend desteği üzerine alımlara neden oldu.

Ancak dolar/TL'deki satışların 2,76-2,78 bölgesinde karşılandığını ve dolarda bu seviyelerden Türk lirasına karşı uzun pozisyonlar açıldığını görmekteyiz" dedi.

Orta vadede, dolar/ TL'de 2,78'in altında 200 günlük ortalama olan 2,7238'in hedef olacağını kaydeden Ökte, Suruç terör saldırısı anında işlem gören 2,6685 seviyesinin ise psikolojik açıdan kritik destek kabul edilmesi gerektiğini söyledi.

EKONOMİ DÜNYASI 1 KASIM SONUÇLARINI NASIL KARŞILADI

Finansinvest Başekonomisti Burak Kanlı, politikada normalleşmenin devam etmesiyle TL ve Türk finansal varlıklarının olumlu etkileneceğini dile getirerek, "Borsa'da kurdaki değer kaybı ve bankaların hali hazırda oldukça ucuz olmasıyla 90 bine doğru bir hareket görebiliriz" dedi.

BELİRSİZLİK SEÇİMLE ORTADAN KALKTI

Saxo Capital Strateji Uzmanı Cüneyt Paksoy, seçim sonuçlarının piyasalara oldukça pozitif yansıdığını belirterek, "Bu belirsizlik seçim sonuçlarıyla net bir şekilde sonuçlanmış oldu" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Piyasalarda tek başına iktidar coşkusu yaşanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN