Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ombudsman'dan İdris Bal'a sert yanıt

Giriş Tarihi: 23.12.2014 16:07 Güncelleme Tarihi: 23.12.2014 17:28
Ombudsman'dan İdris Bal'a sert yanıt

Kamu Başdenetçisi Ömeroğlu, Kütahya Milletvekili Bal'ın verdiği soru önergesinde şahsıyla ilgili yer alan iddiaların gerçek dışı olduğunu bildirdi.

Kamu Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu, Demokratik Gelişim Partisi Genel Başkanı ve Kütahya Milletvekili İdris Bal'ın Meclis Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, şahsıyla ilgili yer alan iddiaların gerçek dışı olduğunu bildirdi.

Ömeroğlu yaptığı yazılı açıklamada, Bal'ın, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde, "şahsına ve kurum kimliğini yakından ilgilendiren iftira ve hezeyanları" gazetede yer alan haberden ve TBMM'den öğrendiğini belirtti.

"Titrinde akademisyen unvanı olan bir milletvekilinden bu tür yalan ve iftiralar duymanın son derece üzücü olduğunu" ifade eden Ömeroğlu, ''Milletvekilliği ve meclis denetimi olan 'soru önergesi', kişiler hakkında gerçek dışı ve iftira niteliğinde sözler sarfetmek için kullanılacak bir yöntem değildir'' değerlendirmesini yaptı.

" BÖYLE BİR İDDİA HEZEYANDAN ÖTEYE GİDEMEZ"

Ömeroğlu, 15 yıl Bursa'da Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı yaptığını anımsatarak, şunları kaydetti:

''Gerek Sayın Cavit Çağlar'ı gerekse Sayın Faruk Çelik'i hakla malolmuş siyasetçiler olarak tanırım. Özel bir münasebetim olmamıştır. Ombudsman sıfatı kullanılarak verilen yazılı soru önergesinde şahsımla ilgili olarak yer alan 'Çağlar'ın yargıdaki davalarını para karşılığı yönlendirdiği ve bu işlemi Nihat Mete'nin organize ettiği, Ömeroğlu ve Mete ile yakınlarının mal varlığının hızla arttığı...' iddiaları gerçek dışıdır. Nihat Mete Bey, aynı dönemde aynı adliyede birlikte çalıştığımız Ağır Ceza Mahkemesi başkanlarından biridir. Gerekli açıklamayı isterse adı geçen yapabilir. Böyle bir iddia hezeyandan öteye gidemez.''

Kamu Başdenetçiliği'ne Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik tarafından getirildiği iddiasının "çok komik bir iddia" olduğunu, gerçekle bir ilgisinin bulunmadığını vurgulayan Ömeroğlu, Kamu Başdenetçisi olarak seçimlere girdiğini, TBMM Genel Kurulu'nca bu göreve seçildiğini ve halen de bu görevi sürdürdüğünü anımsattı.

"HUKUKİ YOLLARA BAŞVURACAĞIM"

Ömeroğlu, ''İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Zekeriya Öz'e, dosyalarının üzerine gitmemesini söylediğine'' ilişkin iddianın da gerçekle ilgisinin olmadığına dikkat çekerek, ''Onunla görüştüğüm 28 Aralık 2013 tarihinde her şey olup bitmişti. Zaten böyle bir görev almadım. Yetkili yargı görevlilerine böyle bir şey söylenemez. TBMM Başkanlığından bununla ilgili kendim inceleme istedim, bu araştırılabilir'' dedi.

Mal beyanını TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e göreve başladığında sunduğunu belirten Ömeroğlu, adı geçen vekil veya herhangi bir vekilin, başkanın uygun gördüğünde mal varlığını öğrenebileceğini, buna muvafakat verdiğini tüm kamuoyunun bilgisine sunduğunu kaydetti.

Üç çocuğunun özel sektörde çalışmakta olduğunu, devlete bağlarının bulunmadığını belirten Ömeroğlu, servetlerinin olmadığını, ikisinin aylıkla çalıştığını ifade etti.

Ömeroğlu açıklamasında, ''Devletin mücadele ettiği 'paralel yapıdan' olduğu söylenen, soru önergesi sahibi milletvekili ile bu yapıya karşı cezai ve hukuki yollara başvuracağım'' ifadesine yer verdi.

İDRİS BAL BOŞ KOLTUKLARA KONUŞTU

İDRİS BAL TWİTTER'DA YİNE GÜNDEM OLDU

İDRİS BAL'A İSTİFA ŞOKU

GÜLEN NEDEN İDRİS BAL'I YARI YOLDA BIRAKTI

İDRİS BAL'IN YARDIMCILARI CANLI YAYINDA İSTİFA ETTİ

İDRİS BAL İSTİFA ETTİBUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ombudsman'dan İdris Bal'a sert yanıt
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN