Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Davutoğlu'ndan 'saldırı' açıklaması

Giriş Tarihi: 31.3.2015 23:08 Güncelleme Tarihi: 1.4.2015 13:04
Başbakan Davutoğlu'ndan 'saldırı' açıklaması

Çağlayan Adliyesi'nde yapılan operasyon sonrasına ilişkin basın toplantısı düzenleyerek gazetecilerin sorularını cevapladı. İşte Başbakan Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları;

KAHRAMAN SAVCIMIZ ŞEHİT OLMUŞTUR

Olayı haber alır almaz ilgili yetkililer ile süratle konuya müdahil olundu. İstanbulda bütün emniyet alarma geçirildi verilen talimat iki boyutluydu. Birincisi mız Kiraz'ın zarar görmemesi için her türlü çalışmanın yapılması, ikincisi de her hang ibir şekilde başka bir olumsuz senaryo halinde ise en etkin şekilde olaya müdahil olunması. 6 Saate yakın 20:24'e kadar her türlü yöntem denenmiş, teröre karşı çaba gösterilmiş ancak çabaler malesef karşılık bulmayıp aksine tam saat 20:24'te bir avukatın içeri ile temas halinde görüştüğü esnada silah sesleri gelmesi üzerine güvenlik güçlerimiz olaya derhal müdahil olmuşlar 20:25'te başlayan operasyon kısa zamanda tamamlanmış, savcımız kısa zamanda hasteneye kaldırılmış. Biraz önce de Başhekrimimizin açıkladığı gibi Savcımız hayatını kaybetmiştir. Kendisine Allah'tan rahmet diliyor, eşi kendisi hakimedir ona da Allah'tan sabır diliyorum.

Bu anlar toplumların sınavdan geçtiği anlardır. Biz bu saldırıyı sadece Sayın Kiraz'a değil Türk yargısına, Türk demokrasisine ve Türk halkına yapılmış olarak görüyoruz. Buna karşı toplumumuzu bütün toplum kesimimizi sükunete ve bu tür alçakça saldırılar karşısında birlik ve beraberliğe davet ediyorum. Farklı siyasi görüş içinde olabiliriz bunları medeni olarak tartışırız. Ama şu anda kahraman bir Savcımızın şehit düştüğü bu saldırıda omuz omuza verme vaktidir. Bütün vatandaşlarımızı yargı mensuplarımızı ve bu anlamda bütün toplum kesimlerimize medyamızda teröre karşı mücadelede en etkin dayanışmayı göstermelerini rica ediyorum.

BAZI MEDYALAR VE SOSYAL MEDYA BİZİ ÜZÜNTÜYE SEVK ETMİŞTİR

Savcımızı kurtarmak için büyük çaba sarfeden sonra da operasyonu yapan emniyetimize ve görevlilerimize bir kez daha teşekkür ediyorum. Yoğun bir çalışma yapıldı, yayın yasağı uygulandı. Bu bütün dünyada uygulanan bir yöntemdir. Teröristlerin yaptığı propagandalara alet olmamak için alınan bir tedbirdi. Bu yasağağ uyan medya mensuplarımıza teşekkür ediyorum. Ancak daha olayın ilk anlarında savcımızı kötü gösteren resimlerin süratle medyada, sosyal medyada yayınlanmış olması bizi bir kez daha üzüntüye sevk etmiştir. Özellikle böyle durumlarda sorumlu davranma ihtiyacı ile karşı karşıya bırakmıştır. Yine aynı şekilde önümüzdeki dönem kritik bir süreçtir, dönemdir. Seçim kampanyaları başlayacak. Türkiye yoğun bir siyasi kampanya başlayacak. Bu tür saldırılarla karşı karşıya kalmamız halinde bütün siyasi partilerin herkesin ortak bir cephede teröre karşı mücadelede olması ahlaki ve demokratik bir sorumluluktur.

Olayın seyri bakımından bütünüyle araştırılacak, ne tür tedbirler gerekiyorsa bundan sonrası için bunun da atılması talimatını verdik. İlk tespitlere göre silahın içeri bir avukat giysisi içerisinde sokulmuş olması, şimdiye kadar çok itina gösterdiğimiz bu tür avukatlarımıza gösterdiğimiz yakınlığın ve özgürlük alanının istismar alanının engellenmesi için ne tür adımlar atılması konusunu da hep birlikte ele almamız gerektiği bir husus olarak bakıyoruz. Bu günler büyük ülkeler toplumlar için sınav günleridir. Terör bir insanlık suçudur ve büyük beladır. Devletimiz, ülkemiz terör belasından son 30 yılda bir çok kez büyük kayıplar vererek çıkmıştır ancak her zaman teröre karşı mücadele azmini kaybetmimiştir. Önümüzdeki günlerde de bu dayanışmayı en iyi şekilde gösterceğimizden kimsenin şüphesi ve tereddütü olmasın. Tekrar çok değerli savcımız Kiraz'a rahmet, eşine, yargı mensuplarımıza taziyelerimi sunuyorum. Allah tekrar böyle günler göstermesin.

GEREKEN TÜM TEDBİRLER ALINACAK

-Teröristlerin kimlikleri belli oldu. Buradan söylemek istediğim husus şudur. Adliye, Hakim, Savcı, Avukatlarımızın ortak çalışma alanıdır. Bazı gruplar bu ortamı kötüye kullanmak isteyebiliyorlar. Bugün olay olur olmaz bende benzer soruları ilgili birimlere sorarak bundan sonra gereken adımlar konusunda talimatı verdim. Avukatlarımızın da aramalardan geçmesi, AVM'lerdeki gibi olması önem taşıyor. Bunun için ne gerekiyorsa yasal düzenleme gerekiyorsa yasal düzenleme yapacağız. Ama adalet dağıtılan Adalet Saraylarında güvenlik mutlak suretle temin edilecek. Bu kapsamda birlikte ortak bir çaba bekliyoruz, hakim savcı ve avukatlarımızdan. Şu ana kadar adalet saraylarında özel güvenlik konusunda da gereken tedbirler alınacak gerekirse emniyet tarafından güvenliği yapılacak.

Olayın olması sonrasında güvenlik birimlerimize iki net talimat verildi. Savcımızın hayatını tehlikeye atmamak üzere ne tür yöntem uygulanacaksa bunlar yapılacak. Dolayısıyla o anda talep edilen iki kişi İstanbul Barosu başkanı ve bir siyasetçi Adliye Sarayı'na gelmiş yardımcı olmaya çalışmışlar. Taki hem savcımız sağ salim kurtarılsın hem de vatandaşımız zarar görmeden terör eylemi karşısında atılması gereken adımlar atılabilsin. Ama malesef tüm bunlar yapılırken içerden silah sesi gelmesi üzerine ikinci talimat yerine getirilmiştir. Nitekim 20:25'te müdahale ve operasyon başlamış. Savcımız ilk aşamada yaralı olarak kurtarılmış, teröristler de etkisiz hale getirilmiştir. Savcımızın kaybı büyük
bir acıdır hepimiz için ama silah sesi geldikten sonra emniyetimizin atıl şekilde durması da olmazdı.

KILIÇDAROĞLU HEDEF SAPTIRMAYA ÇALIŞMIŞ, TERÖRİSTLERİ KAHRAMAN GİBİ GÖSTERMİŞTİR

Kılıçdaroğlu'nun twitleri uygun olmamıştır. Kılıçdaroğlu'nun attığı twitler provokatif bir ortamın doğmasına sebebiyet vermiştir. Bir savcımız teröristler tarafından rehin alınıyor, Kılıçdaroğlu hükümeti hedef almak için bu olayı kullanıyor. Sayın Kılıçdaroğlu'nun dünyadaki değişik örneklerden ders alınması lazım. Böyle durumlarda hükümet, iktidar, muhalefet unutulur, oradaki insan canını kurtarmak için destek olunur. Kılıçdaroğlu neredeyse eylemcileri haklı çıkartıp, hükümeti suçlayacak yayınlar içine girdiler. Bazı medya organlarımızın bu tutumu hem bizleri üzmüştür.

Aylardır biz yüz kapatarak eylem yapmayı demokratik hak gibi göstermek isteyenlerin gizli bir terörizm eylemi içinde olduğıunu anlatmaya çalışmıştık ama anlatamadık. Sayın Kılıçdaroğlu o terör saldırıları devam ederken hedef saptırmaya çalışmıştır. Kimler bu ülkenin özgürlüğünü güvenliğini savunuyor, kimlerse en ufak bir olaydan böylesine büyük bir terör saldırısını değerlendirip ülkemizi sıkıntıya sokacak açıklamalar yapıyor ortadadır. Sayın Kılıçdaroğlu'na yönelik şuanda bir ifadede bulunmak istemezdim ama sorunuz üzerine bunu söylemek zorunda kaldım. Kendisine sesleniyorum bugün twitlerle teröristleri kahraman gibi gösteren bazı medyaya da sesleniyorum. Gün teröre karşı bir olma, omuz omuza olma günüdür. Herkes sorumluluğunu bilmelidir.

ELEKTRİK KESİNTİSİNİN NEDENİ ARAŞTIRILIYOR

Saat 10:36'da Türkiye genelinde elektriklerin kesilmesine şahit olduk. 10:45'ten itibaren sistemdeki arızalar giderilmeye çalışıldı. Öğleden sonra burada yaptığımız toplantılar esnasında Metin Kilci'yi de toplantıya davet ettim, kendisiyle de görüşerek derhal adım atılması noktasında çalışmaları başlattık. Türkiye genelinde yüzde 50 enerji sağlandı. 16:30'da Türkiye'nin yüzde 80'i enerjiye kavuştu ve daha sonra da herkes enerjiye kavuştu. Aşırı yük olmaması için kademeli şekilde eelektrik verildi. Elektrik arzında hiç bir problem yoktur. İletim ve dağıtım hatlarıyla ilgili bir sorunla karşılaşıldı. Bununla ilgili kriz masası oluşturduk ve gerekli soruşturma için çalışmalara başlandı. Bu kesintinin arkasındaki sebepler her ne olursa losun ortaya çıkartılacak. Kamuoyuna bilgi verilecektir. Şu anda Türkiye'nin bütününe elektrik sunulmuştur. Enerji bakanımızla da Ankara'ya gelir gelmez görüşeceğiz. Soruşturma, araştırmalar yapılacak. Tekrarı olmaması için gereken tüm tedbirler alınacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Davutoğlu'ndan 'saldırı' açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN