Biz hizmet siyaseti yapıyoruz onlar sadece tehdidi bilir

Törene birlikte katılan ve Başbakan Davutoğlu halka "Hiçbir baskıya boyun eğmeyin" mesajı verdi

Giriş Tarihi: 27.5.2015
Biz hizmet siyaseti yapıyoruz onlar sadece tehdidi bilir
'de havalimanı açılışında konuştu.

Terör örgütü PKK'nın 5 yıldır yapımını engellemeye çalıştığı Hakkâri'deki havalimanı dün resmi törenle açıldı.

1 milyon yolcu kapasitesiyle Hakkâri'yi dünyaya bağlayacak havalimanının açılışı Türk bayraklarıyla kutlandı.

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde yapımı tamamlanan ve Türk-İslam tarihinin önemli isimlerinden Selahaddini Eyyubi'nin adı verilen havalimanı açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan şu mesajları verdi:

ASKER GELECEKMİŞ: Ne dediler. Bu havaalanı ile asker gelecekmiş. Askerin uçağı helikopteri var, gideceği yere yine gider. Bu havaalanı Hakkârili kardeşlerime lazım. Neden 4 saat gidip de Van'dan uçağa binsin? Hakkarili kardeşlerim ülkemizin tüm şehirlerine, dünyanın her yerine rahatlıkla gidebilecekler. Hakkari'ye gelirken de binecek uçağa birkaç saatte evinde olacak.KÜRT KARDEŞİMİ SEVMİYORLAR: Peki benim Hakkarili kardeşimden bunu neden esirgediler, yaptırmamak için ellerinden geleni yaptılar? Bunlar benim Kürt kardeşimi sevmiyorlar. Yalan söylüyorlar. Biz Kürt kardeşlerimizi Kürt oldukları için sevmiyoruz. Biz beni yaradan Allah onları da yarattığı için onları seviyoruz. Bizde ayrım yok. Bizde üstünlük, kim Allah'a daha yakınsa ondadır. Ama birileri Zerdüşttür onlarla da benim işim yok. Bu imkan ortada dururken yapımını engellemeye çalışmak Hakkarililere ihanettir.HAKKÂRİLİ SIKIŞSIN İSTİYORLAR: İstiyorlar ki Hakkârili kardeşlerim buraya sıkışsın kalsın. Biz bu oyunu bozduk. Eğitim için burada üniversite var mı? Biz yaptık, bunlar camlarını kırdılar. "Eğitilir yetişirlerse gerçeği görürler" diye. Buranın maliyeti 102 trilyon. Yılda 1 milyon yolcu kapasitesine sahip. Hakkâri son 12 yılda kazandırdığımız hizmetleri daha önce hiçbir zaman görmedi. Biz istismar siyaseti değil hizmet siyaseti yapıyoruz. Onlar sadece tehdit etmeyi engellemeyi bilir.BASKI UYGULUYORLAR:Yıllarca baskıdan şikayet edenler şimdi aynı yöntemi bölge insanına uyguluyor. Ret, asimilasyon, inkâr politikalarını biz yok ettik. Kürt vatandaşlarıma özgürce yaşamayı tattırdık. OHAL'i kaldırdık. Tek parti döneminin zulmüne boyun eğdirmedik, 70-80'lerin karanlık günlerinde bu millet ayakta kalmayı başardı, inanıyorum ki şimdi de bu örgütün baskılarına karşı ayakta kalacak.

HEDEFTE HEP ÇÖZÜM VARDI: Çözüm sürecini bunlar mecliste değilken başlattık, kararlılıkla devam edecek. Bu süreci örgüt veya güdümündeki parti için değil milletimiz için milletimizle başlattık. Maruz kaldığımız darbe girişimlerinin nedeni de çözüm sürecidir. Gezi'de, 17-25 Aralık'ta karşımıza dikilenlerin de hedefinde Çözüm Süreci vardı."İKİ YOLDAN BİRİNİN SEÇİMİ"
Başbakan Davutoğlu ise konuşmasında şu mesajları verdi:

TEHDİDE DEĞİL SAYGIYA: Çözüm Süreci bağlamında adımlarla, Kürtçe, anadiller, siyasi propaganda üzerindeki yasakları kaldırdık, çağdaş bir ülkede ne hak varsa hepsi verildi. Bu hakları herhangi bir tehdit dolayısıyla değil vatandaşa saygı dolayısıyla verdik. Vatandaşın bu hukukunu korumak için ne gerekiyorsa yapacağız. Hakkari'nin önünde iki yol var. Bu havalimanı, bu iki alternatifin en güzel örneği. Bu yolla, Hakkari'yi Türkiye'nin yükselen illeri arasına sokmak. İkinci yol ise şiddeti, terörü, baskıyı, silahı, gencecik çocuklarımızı dağa kaldırmaya dayalı bir fitne stratejisini devreye sokmak. İşte 7 Haziran bu iki yoldan birini seçme seçimidir.SELAHADDİN EYYUBİ İSMİ: Sayın Cumhurbaşkanımızla istişare ettik: Birlik ve kardeşlik deyince akla kim gelir? Yüksekova Havalimanı'na öyle bir ad verelim ki Kürtler de Türkler de Araplar da (işte bizim liderimiz, birlik sembolümüz) desin. "Kudüs ebediyen Kürtlerindir, Türklerindir, Araplarındır, Müslümanlarındır" demek için bu havalimanına Selahaddin Eyyubi adını veriyoruz. Kudüs İsrail'in değil, Müslümanlarındır demeye devam edeceğiz. Mescid-i Aksa'ya postallarla girenlerle dost olmadık, olmayacağız. "Kudüs Yahudilerin mekanıdır" diyenlerle dost olmadık, olmayacağız.

'KÜRTÇE KURAN'DAN 10 BİN TANE DAĞITTIK'
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan kürsüden HDP eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın Kürtçe Kuran'dan sadece bir tane basıldığıyla ilgili iddasına da yanıt verdi. Erdoğan Kürtçe Kuran-ı Kerim'i göstererek, "10 bin tane basılıp Güneydoğu'ya dağıtıldı" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan açılıştı çocuklara yakın ilgi gösterirken onlara hediye verdi.

'ROJÊ WE BAŞ BE'
Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı konuşmada halkı "Gününüz hayırlı olsun" anlamına gelen Kürtçe 'Rojê we baş be' diyerek selamladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Biz hizmet siyaseti yapıyoruz onlar sadece tehdidi bilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN