Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'den ile ilgili açıklaması! nasıl olacak?

Grup Başkanvekili Cahit Özkan ceza infaz düzenlemesini TBMM'ye sundu. Özkan daha sonra ise basın aracılığı ile kamuoyunu bilgilendirdi. Özkan yaptığı açıklamada, "45 bin kişi düzenleme sonrası cezaevlerinden çıkacak. Pandemi nedeniyle yararlanacaklar ile birlikte rakam 90 bin dolayına çıkacak" dedi. Özkan, uyuşturucu, terör, kadına karşı şiddet, istismar gibi suçların kapsam dışında kaldığını ifade ederken, tefecilik, örgüt kurmak gibi suçların cezalarının artırılacağını söyledi. Özkan, düzenlemenin perşembe günü komisyona, önümüzdeki hafta salı günü ise TBMM Genel Kurulu'na geleceğini bildirdi.

Giriş Tarihi: 31.3.2020 14:57 Son Güncelleme: 31.3.2020 16:46 ABONE OL
AK Parti'den af yasası ile ilgili son dakika açıklaması! Ceza infaz yasası nasıl olacak?

AK Parti Grup Başkanvekili Cahi Özkan, yüz binlerce kişinin merakla beklediği ceza infaz düzenlemesini TBMM'ye teslim etti. Özkan, düzenlemeye ilişkin TBMM'de bir de basın toplantısı düzenledi. Özkan yaptığı açıklamada, 70 madde olduğunu belirtti. Toplamda 90 bin kişinin düzenleme kapsamına girdiğini belirten Özkan, kapsam dışı suçları da tek tek açıkladı.

Tefecilik ve örgüt kurma suçlarının tavan ve taban sürelerinde artışa gidileceği de kamuoyu ile paylaşıldı. İşte AK Partili Özkan'ın infaz yasası ile ilgili açıklamaları:

AK Parti, 'Ceza İnfaz Düzenlemesi'nin detaylarını canlı yayında açıkladı! İşte yararlanacak hükümlüler...| Video

70 MADDEDEN OLUŞUYOR

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, "İnfaz kanunu başta olmak üzere 11 farklı kanunda değişiklik içerek 70 maddelik kanun teklifimizi hazırladık. İnfaz yasasında kadına şiddet, istismar, terör ve istismar dışarıda bırakılmıştır. Teklifte yapılan değişikliklerle ilgili görüşlerimizi paylaşacağız." dedi.

YÜZDE 50 CEZA DÖNEMİ

"Ceza infaz düzenlemesi ile süreler yeniden belirlenmektedir." diyen Özkan, "Cinsel suçlar, uyuşturucu suçları, kasten adam öldürme suçları, kadına karşı şiddet ve terör suçları bu kapsamın dışına çıkarılmıştır. Kalıcı düzenlemeler getiriyoruz. Terör suçları, cinsel suçlar, uyuşturucu madde ticaret suçu, kasten adam öldürme suçu, kadına karşı şiddet suçu hariç olmak üzere, diğer suçlar bakımından kalıcı infaz oranı 1/2 olarak düzenlenmiştir." ifadelerini kullandı.

"Bazı suçlarda kamu düzenine verilen zarar göze alınarak cezaların artırılması öngörülüyor." diyen Özkan, tefecilik ve örgüt suçuna dikkat çekti. Özkan, "Toplumda büyük zarar oluşturan tefeciliğin cezası artırılacak. Amaçlı suç örgütü kuranların cezalarının tavan ve tabanını 2 yıl artırıyoruz." dedi.

DENETİMLİ SERBESTLİKTE SÜRE ARTIYOR

Özkan'ın açıklamaları şöyle:

2 yıllık denetimlik süresini 3 yıla çıkarıyoruz.

İyi hal değerlendirmeleri otomatik sistemden çıkarılarak, oluşturulan gözlem ve idare komisyonunun kararına bağlanmaktadır.

Kadınlar, yaşlılar, çocuklu anneler ve hastalar için de düzenlemeler öngörüyoruz.

Kendisine bakamayacak durumda olan hastaların belirli şartlarda konutta infazını mümkün hale getiriyoruz.

65 yaş üstü olanlar ve 0-6 yaş arası çocuğu olanlara konutta infaz geliyor.

SORU-CEVAP

Kaç kişi yararlanacak?

Şuanda geçici ve kalıcı infaz düzenlemeleri kapsamında yaklaşık 45 bin kişi bundan yararlanıyor. Ayrıca, salgın hastalık nedeniyle açık cezaevinden konutta cezaya geçecekler olanlarla birlikte bu sayı 90 bini buluyor.

Ne zaman görüşülecek?

"Perşembe günü Adalet Komisyonu toplanır. Gelecek hafta başında da bir aksilik olmazsa Genel Kurul'da görüşeceğiz. Diğer partilerin görüşlerini önemsiyoruz."

Açık cezaevindeki izin durumu nasıl olacak?

"Kovid-19 kapsamında yapılan izin düzenlemesi var. Açık cezaevinde var olan izin müessesinin kapsamını genişletiyoruz. Açık cezaevinde kalanlar 2 ay izinli sayılacak. Kapalıda olup da açık cezaevine gelenler de bunlardan yararlanacak. İzin hakları şu anda da yasal olarak var. Denetimli serbestlik ve şartlı tahliye sürelerinde bir hukuka aykırı davranışta bulunurlarsa cezalarını yatmak için geri geleceklerdir. Sıkı şekilde takip edilecekler."

İstisna olan suçlar tüm düzenlemelerde kapsam dışında olacaklar.

AK Parti ve MHP'den flaş 'Ceza infaz düzenlemesi' açıklaması | Video

UYUŞTURUCU, İSTİSMAR VE TERÖR SUÇLARI KAPSAM DIŞI

AK Parti ve MHP, cezaevlerini rahatlatacak olan infaz düzenlemesinde oldukça hassas davrandı. Uyuşturucu, terör ve istismar suçları kapsam dışı bırakıldı. Bu suçlarda kesinlikle bir indirim olmayacak. Kadına şiddet suçunda da bir indirim gerçekleşmeyecek.

A Haber muhabiri Levent Eke'nin aktardığına göre yasa ile birlikt cezaevlerinin 3'te 1'i boşalacak.

ADALET BAKANI ABDÜLHAMİT GÜL: KORONA YOK

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül A Haber canlı yayınında yaptığı açıklamada, cezaevlerinde hijyen önlemlerinin en üst seviyede alındığını, görüşmelerin durdurulduğunu, çalışanların bilgilendirildiğini söyledi. Gül, cezaevlerinde herhangi bir koronavirüs vakasının olmadığını da duyurdu.

Adalet Bakanı Gül'den canlı yayında flaş ceza infaz yasası açıklaması | Video

Bakan Gül'den 2020 CMK ödemeleri açıklaması: CMK ödemeleri ne zaman, hangi tarihte hesaplara yatacak? Son dakika: Adalet Bakanlığı'ndan 'Koronavirüs' önlemi! Cezaevlerinde tüm görüşler... Son dakika: Adalet Bakanı Gül açıkladı! O teklif TBMM'de kabul edildi Bakan Gül'den son dakika açıklamaları: "6 Nisan itibarıyla başlıyor"

ARKADAŞINA GÖNDER
AK Parti'den af yasası ile ilgili son dakika açıklaması! Ceza infaz yasası nasıl olacak?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA