Türkiye'nin en iyi haber sitesi
Mazhar Alanson

Mahmut Mazhar Alanson 13 Şubat 1950'de Ankara doğdu.

Giriş Tarihi: 28.01.2013 14:16 Güncelleme Tarihi: 26.01.2018 11:34
Ortaokulu Ankara Koleji'nde bitirdi. Lise öğrenimini ise Kadıköy Maarif Koleji ve Anadolu Lisesi'nde okudu. Fakat mezun olamadan son sınıfta bu liseden atıldı. Babası Ferruh Alanson, annesi Melek Alanson'dur. Ayla Alanson ailenin ilk kız çocuğudur. Daha sonra Aynur Alanson doğmuştur. En sonunda Ferruh Alanson'un 3. çocuğu Mazhar Alanson dünyaya gelmiştir. Mazhar Alanson tiyatrocu, oyuncu, müzisyen, ve beste yazarıdır. İlk adı çok fazla bilinmese de Mahmut'tur.
Babası Ferruh Alanson, Ankara Senfoni Orkestrası'nda baş trompetçiydi, annesi Melek Alanson ise ilkokul öğretmeniydi. Çocukluğunu Ankara'da Cebeci semtinde geçiren Mazhar Alanson, müzikle hep içiçe oldu. Teyzesi Neriman Esi Senfoni Orkestrasında ve birçok operada oynadı ve Türk Operası'nın önemli isimlerinden biri oldu. Eniştesi Muammer Esi ise Devlet Tiyatrosunda uzun dönem hizmet vermiş bir aktördür.

Lise yıllarında gitar çalmaya başlayan Mazhar Alanson, aileden gelen bir yetenekle bir çok çalgı aletinede ilgi duydu. 1966 Yılında İstanbul Fenerbahçe Kalamış sahilinde Fuat Güner'in aldığı Beatles'ın yeni çıkan albümü sayesinde arkadaşlıkları başlamış oldu. Daha sonra Fuat Güner'le birlikte Kaygısızlar grubunu kurarak konserler vermeye başladılar. Bu dönemde o zamanlar meşhur olan Crosby, Stills & Nash (and Young) ve Rolling Stones parçalarını seslendirdiler. Kızıltoprak'ta Özkan Uğur'la tanışmalarıyla birlikte 1972 senesinde Mazhar Fuat Özkan üçlüsünü kurdular. Fakat ilk albümleri Türküz Türkü Çığırırız Özkan Uğur'un askere gitmesiyle ikili olarak piyasaya çıkıp oldukça ilgi topladı.

1974'de Galip Boransu ve Ayhan Sicimoğlu'nun gruba katılmasıyla birlikte Heycanlı isminde ilk 45'likleri piyasaya çıktı. Heycanlı isimli parçaları o yıllarda çoğu kişi tarafından sevildi. Daha sonra çeşitli nedenlerden dolayı İpucu Beşlisi dağıldı. Üçlü daha sonra bir dönem Sezen Aksu, Ajda Pekkan, Seyyal Taner, Barış Manço gibi ünlü müzisyenlerle birlikte çalıştı. Daha sonra Mazhar Alanson, Ferhan Şensoy'un "Şahları da Vururlar" adlı müzikal oyununda rol aldı. Bu dönemde özlediği tiyatroculuk mesleğine kısa bir dönüş yapan Mazhar Alanson, kısa zaman sonra çok büyük bir albüme imza atmaya hazırlanıyordu. Bu albüm "Şahları da Vururlar" müzikalinin bir bestesiydi

MFÖ (Mazhar Fuat Özkan)

1984'te büyük zorluklarla Ele Güne Karşı Yapayalnız albümünü çıkaran grup, bu albümle bir yıl boyunca zirvede kalmayı başardı. Plak şirketlerinin satmaz diye düşündükleri bu albüm hafızalara güçlü bir şekilde kazınmayı başarmıştır.
Bu Albümde yer alan parçalar sırasıyla şöyledir: Ele Güne Karşı, Deli Deli, Sen ve Ben, Yalnızlık Ömür Boyu, Neye Niyet Neye Kısmet, Ondan Şikayet Bundan Şikayet, Bu Sabah Yağmur Var İstanbul'da, Olmuyor Olamıyor, Sevdim Bir Kere, Bodrum, Güllerin İçinden, Bu parçaların hepsi birer klasik olmayı başarmıştır.

Ele Güne Karşı Yapayalnız albümünden sonra 1985'te Peki Peki Anladık, 1986'da Vak The Rock, 1987'de No Problem, 1989'da The Best Of MFÖ, 1990'da Geldiler, 1992'de Agannaga Rüşvet ve Dönmem Yolumdan"1995'te M.V.A.B, 2003'te MFÖ single ve Collection,2006'da da AGU albümleri piyasaya çıkmıştır.
Eurovision Şarkı Yarışması'nda MFÖ olarak ülkemizi yurtdışında iki kere temsil etmişlerdir. Türkiye'yi Erovizyon şarkı yarışmasında ilk temsil ettiği 1985 senesinde sunucunun Mazhar Fuat Özkan ismini okuyamadığından gruba kısaca "MFÖ" olarak hitap etmesiyle 1985'ten sonra grup MFÖ adıyla da tanınmaya başlamıştır.
İsveç'in Gothenburg şehrinde Didai Didai Dai adlı parçayı seslendiren grup, bu yarışmada 14. olmuş, 1988'de İrlanda'nın Dublin şehrinde yapılan yarışma da ise 15. olmayı başarmıştır. Turgut Özal, o dönemde bunu şu sözlerle medyaya duyurmuştur: "Artık Erovizyon şarkı yarışmasının taraflı olduğunu öğrenmiş olduk".

Yönetmenliğini Ömer Vargı'nın yaptığı Her Şey Çok Güzel Olacak adlı sinema filminde Mazhar Alanson, başrolü Cem Yılmaz ve Ceyda Düvenci'yle paylaşmış, filmin müziklerini de yapmıştır. Bu film, Türk Sinemasında seyirci rekoru kırmıştır. Film, Türk sinemasının en başarılı eserlerinden biri olarak gösterilmektedir.

Biricik Suden ile evlenmesinden sonra beste, müzik, konser, dizi ve film çalışmalarını devam ettiren Mazhar Alanson, en son MFÖ ile "AGU" albümünü çıkarmıştır.
SON DAKİKA