İstanbul'un Trakya'dan suyunu karşılayan barajlar kar yağışı ile böyle hayat buldu | Video

İstanbul'un Trakya'dan suyunu karşılayan barajlar kar yağışı ile böyle hayat buldu | Video
19.01.2021 | 09:38

Sıradaki

OTOMATİK OYNAT

Kırklareli'nin Vize ilçesinde bulunan ve İstanbul'un su ihtiyacının önemli bölümünün karşılandığı ve kuraklık nedeniyle kuruyan barajlardan Kazandere ve Pabuçdere, bölgedeki son yağışlarla hayat buldu

Son yılların en kurak döneminin yaşandığı Trakya'da; Istranca Dağları'ndan İstanbul'a su taşıyan en önemli barajlardan, Kırklareli'nin Vize ilçesine bağlı Aksicim köyü yakınlarındaki Kazandere ile Pabuçdere barajlarında kuraklık nedeniyle doluluk oranları düştü. Bölgede son günlerde sağanak yağmur ve kar yağışı barajlara hayat verdi.


İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi'nin (İSKİ) resmi internet sitesindeki verilere göre, 3 Ocak günü Kazandere?nin doluluk oranı yüzde 6.8, Pabuçdere?nin ise 4.3?e kadar düştü. Kazandere'nin 3 Ocak günü 6.8 olan doluluk oranı bugün 34.41'e, Pabuçdere'nin 4.3'e düşen doluluk oranı ise 15.43'e yükseldi. 3 Ocak günü çekilen ve tamamen kuruduğu gözlenen Kazandere?ye son gelen sularla birlikte kuruyan yerlerin tamamen suyla kaplandığı görüldü. Istrancalar Barajı'nın doluluk oranı ise 84.95'e yükseldi.


"AZDA OLSA BİZİ SEVİNDİRDİ"
Bölgede yaşayanlar, barajlar bu yıl içinde ilk kez bu kadar yüksek oranda su geldiğini belirterek, yağışların sürmesini istedi. Aksicim Mahallesi Muhtarı Suat Aydın ise uzun zaman sonra barajda yağışlar sonrasında su seviyesinin yükseldiğini belirterek, Gönül ister ki baraj tam dolsun. Ancak, uzun zamandır kuruydu. Bu son yağan yağış sonrasında barajlarda azda olsun doluluk oluştu. Çok sevindim. İnşallah yıllar önce nasıl bu barajların doluluk oranlarını gördüysek bundan sonra kuraklık yaşanmaz ve barajlarımız hep dolu olur. Bu benim en büyük arzum ve istediği dileğimdir" diye konuştu.

SON DAKİKA