Nazar boncuğu şeytanın simgesidir

Son filmi 'Dabbe Bir Cin Vakası'nda 'nazar boncuğu'nun tehlikeli bir tılsım olduğunu savunan yönetmen Hasan Karacadağ: "Nazar boncuğu şeytanın simgesidir. Onu koruma amaçlı takan kişi de şeytan ve cinlerle anlaşma yapmıştır" diyor

Yönetmen Hasan Karacadağ'ın 'Dabbe' serisinin son filmi 'Dabbe-Bir Cin Vakası' filmi vizyona girdiği ilk hafta 140 bin kişi tarafından izlendi. Türk korku sinemasının başarılı örneklerinden olan film; izleyenlerde şok etkisi yaratıyor ve nazar boncuğunun tehlikeli bir tılsım olduğunu savunuyor. Çoğu kültürlerde ve dinlerde, kötülüklerden korunmak için güçlü bir tılsım olarak kabul edilen nazar boncuğu, Türkiye'de de 'kem gözlere' karşı korunmak için kullanılıyor.

GÖZLE HİPNOZ EDİYOR
Karacadağ ise 'Dabbe-Bir Cin Vakası'nın izleyicide yarattığı şoku anlamak için öncelikle inanç sistemini sorgulamak gerektiğine inanıyor. Yönetmen şöyle konuşuyor: "Nazar ve büyü İslamiyet'e göre haktır. Bilim de artık bunu kabul etmiştir. Psikokinezi denilen; bakışlardan yayılan zararlı elektromanyetik dalgaların insan ve hayvanlar üzerinde etkili olduğu deneysel olarak kanıtlanmıştır. Bazı hayvanların; gözleriyle avlarını hipnoz ederek zayıflattığı, ardından saldırıya geçtiği net olarak gözlemlenmiştir. Aynı durum insanlar için de geçerlidir. Hz. Muhammed de hadislerinde hem insanların, hem de cinlerin nazar (göz) değdirebildiklerini söylüyor. Ancak bunu önlemek için vücuda takılan herhangi bir obje ve tılsımın işi daha da kötüleştireceğini yine hadislerinde anlatıyor." Eski Mısır ve Babil'de 'nazar'a inanıldığını anlatan Hasan Karacadağ; özellikle o dönemlerdeki yazıtlarda, nazar boncuğunun simgesi 'tek göz'ün şeytanla ilgili olduğunu belirtti. Babil'de insanların tapındığı 5'ler tanrısı Hamsa'nın (Fatıma'nın eli olarak bilinir) da nazar boncuğunun çıkış noktası olduğunu söyleyen Karacadağ şu tespitte bulundu: "Nazar boncuğundaki tek göz; cini yani şeytanın bakışını temsil etmektedir. Bu durumda nazar boncuğunu koruma amaçlı takan herkes şeytan ve cinlerle anlaşma yapmıştır diyebiliriz." Yönetmen nazar boncuğu takanları da şöyle uyardı: "Nazar boncuğu takanların bir an önce onlardan kurtulması ve yok etmesi gerekmektedir.

#Sayfa#

DİYANET: CAİZ DEĞİL
Tüm tedavi ve korunma yöntem ve sebeplerine başvurduktan sonra sonucu yüce Allah'tan beklemek İslam inancının gereğidir. İslam'da nihai etkiyi Allah'tan başkasına atfeden tutum, davranış ve inanışlar yasaklanmıştır. Bu sebeple nazar boncuğu ve benzeri şeylerin; bunlardan medet ummak amacıyla takılması caiz değildir. Bu tür davranışlarda bulunanlar hakkında Rasûlüllah (s.a.s.) "Kim nazarlık takarsa Allah onun işini tamama erdirmesin" (Ahmet b. Hanbel, Müsned, IV, 154) buyurmuştur. Diğer bir hadiste ise nazarlık takan ve nazarlığa koruyucu etki atfeden kimsenin Allah'a ortak koşmuş olacağı ifade edilmiştir (Ahmed b. Hanbel, Müsned, IV, 156). Nazardan korunmak için böyle hurafeleri terk edip Hz. Peygamber'in öğrettiği duaları yapmak gerekir.

GERÇEKLER İNSANLARA AÇIKLANMALI
"Filmde; Ceyda T.'nin yaşadığı gerçek olayları anlattım. Onun nazar boncuğu ve büyü ile olan ilgisini izleyenler dehşete düşüyor. Çünkü nazar boncuğunun gerçek yüzünü bu filmde görüyorlar ve birbirlerine anlatıyorlar. Bir çeşit tapınılan put konumunda olduğunu anladıkları anda da boncuktan kurtuluyorlar. Bu konu tartışılmalı ve insanlardan gizlenen bu gerçek açıklanmalı."
"Kuran'a göre nazardan korunmanın yolu Nas, Felak ve Ayetel Kürsi ayetlerinin okunmasıdır. Geri kalan her şey insanı nazardan korumak yerine durumu daha da kötüleştirir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V) bu konuyla ilgili olarak 'Nazar haktır. Kader ile yarışan bir şey olsaydı, kaderi değiştirirdi' demiştir."

ASTROLOG FİLİZ ÖZKOL
Puta tapmakla bir

Dinimizde nazar boncuğu taşımak puta tapmakla aynı ayarda. Putperestliği çağrıştırıyor. Aynen güneşe tapmak, aya tapmak gibi. Son dönemde bazı taşların insanlara enerji verdiği yolundaki inançlar da yanlış. Örneğin kuartz taşı gibi. Ama nazar duası okumak, yanında taşımak insanı negatif enerjiden korur.

kalan karakter 460

TAKTAK TAKTAK

yahu her bir halt bitti iş nazar boncuğunamı kaldı yok şeytanın simgesi filan ona bakarisek ey yönetmen sen cinli vakkaları film yapıyorsun bu hakmı bakalım??? Bırakın nazar boncuğunu kim takarsa taksın.

Aynı Görüşte misiniz?
evet55
hayır90
cevapla 27.08.2012 14:31
dikkat dikkat

filminin reklamını yapıyo düşmeyin bu tuzaklara

Aynı Görüşte misiniz?
evet49
hayır79
cevapla 27.08.2012 12:40
Selim Selim

Aydınlattığın için teşkkürler Hasan bey ..

Aynı Görüşte misiniz?
evet77
hayır26
cevapla 27.08.2012 13:50
dikkat dikkat

nazar bonucuğu cinin tek gözümü _?_

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 12.05.2014 08:49
SEMANUR SEMANUR

EVET AYNEN ÖYLE CİN ÇARPMASINI İZLEDİNİZMİ ÇOK KORKUNÇ

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır0
cevapla 14.04.2014 19:15
nusret nusret

evet bu adam dogru soyluyor cunku elin icindeki goz musallat buyusunde kullaniliyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır1
cevapla 31.03.2014 22:21
alican alican

benim duyduma göre nazer boncu şeytanın gözünü ifade eder

Aynı Görüşte misiniz?
evet14
hayır0
cevapla 12.03.2014 11:19

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Magazin Haberleri

İdil Fırat iğne ipliğe döndü
Oktay Kaynarca ile eşi balayında!
Engin Altan da baklavalarını gösterdi
En güzel mahkum
Mıknatıs gibi
Gizli saklı düğün yaptılar!
Çınar’ın ilk fotoğrafı
Neden kavga ettiler?
Düğün masrafı 200 bin TL
Alyanslı yanıt
Küçükken rock'çı olmak hayalimdi
Zamanı kafaya takmayan babalar
Yıldızlar da hata yapar
Evlenmek istiyorum!
Onun görüşü onu bağlar
Sabaha kadar eğlence
Bagaj hediye dolu
Düğün hediyeleri fidan
Ahmet Bayer'den 'Boutique' davet
Prensin en sevdiği ayakkabısı
Jaguar'ın da yüzü Lana
Yıldızlar trençkot sever
Zımbalı deri bileklik
Jean'siz çıkmıyorlar
Normal ve mutlu bir çift
Hakan'la ayrıldık dönüşü yok
Kemal bebek babasının izinde
Aileler ikinci kez bir araya geldi
Ece de şarkı sözü yazıyor
Gece turu
New York'ta evlendiler
Uçtu uçtu Sarp uçtu
Gelecek yaza evlilik var
Koç halka indi
Bizim Yavuz bu
Çelikkol'la nişanlandı mı?
Su kurnazı!
Plastik şişeden çanta
Sıkı dostlar birbirlerine girdi
Aldatıldı mı?
TELEVİZYONDA BUGÜN
Günün Dizisi
Yerli DiziYerli DiziStar 20:00
Günün Filmi
FilmFilmatv 23:40
geri
ileri