5 günlük hava durumu
6 Haziran 2009 Cumartesi
Küçük mucitlerin büyük icatları

Küçük mucitlerin büyük icatları

  • yeni haber
  • AA
  • Giriş Saati: 06.06.2009  12:54
    Güncelleme : 06.06.2009  12:56

Galatasaray İlköğretim Okulu öğrencileri, uzaktan kumandayı bulan aletten, kibritli muma, radyasyon savardan erimeyen dondurmaya kadar bir çok icadını Cahit Arf Bilim Şenliği'nde sergiledi.

Okul bahçesinde gerçekleşen şenlikte soruları cevaplayan Okul Müdürü İhsan Zeren, Okul Aile Birliği Bilim Kurulu önderliğinde bu yıl ilk kez düzenlenen bilim şenliği ile öğrencileri bilimsel projelere sevk etmeyi amaçladıklarını söyledi.

Öğrencilerin yaratıcılığını ön plana çıkaracak çalışmalara öncelik verdiklerini ifade eden Zeren, ''Şenlikte 200'e yakın öğrencinin 51 projesi yer aldı'' dedi.

Zeren, bilim şenliğini bir dönem Galatasaray Lisesi'nde matematik öğretmenliği yapan, ünlü matematikçi Cahit Arf'ın adına düzenlediklerini belirtti.

İhsan Zeren, şenliği bütün öğrencileri bilimsel çalışmaya teşvik etmek amacıyla yarışma şeklinde düşünmediklerini ancak önümüzdeki yıllardan itibaren şenliğin yarışmalı olacağını ifade ederek, projelerden bazılarını gelecek yıl Milli Eğitim Bakanlığınca düzenlenen ''Bu Benim Eserim'' adlı proje yarışmasına göndereceklerini bildirdi.

ÖĞRENCİLERİN İCATLARI ŞAŞIRTTI
İlköğretim okulu öğrencilerinin birbirinden ilginç buluşları görenleri şaşırttı. Projeler arasında balığı yakalayınca sinyal veren ''elektronik olta'', tek kolu olanların kullanımı için ''çatal-bıçak'', denizdeki kirli atığı ayrıştıran ''arıtma gemisi'', gıdalarda radyasyon olup olmadığını ölçen ''radyasyon savar'', yağmur sularının toprak altında depolanmasını ve sulama amaçlı kullanılmasını sağlayan sistem dikkati çekti.

Kaybolan uzaktan kumanda aletini bulmaya yarayan buluşuyla şenlikte yer alan 2. sınıf öğrencisi Birge Mine Gümüş, uzaktan kumanda aletlerinin sık sık kaybolduğunu ve insanların da bulmak için uzun süre çaba sarf ettiklerini anlatarak, ''Ben de bundan yola çıkarak, bu aleti yaptım. Artık insanlar rahatlıkla uzaktan kumanda aletlerini bulabilecek'' diye konuştu.

Aletin çalışma prensibi şöyle:

''Televizyon üzerine yerleştirilen sistemin butonuna basınca gönderilen sinyal, uzaktan kumanda üzerinde bulunan sistem tarafından algılanıyor, kumanda ışık ve sesle yerini belli ediyor.''

Rüzgar enerjisinden elektrik üreten projesiyle şenlikte yer alan 2. sınıf öğrencisi Armağan Çebi de icadını ''İnsanlar evlerinin çatısına pervane koyup ışıklarını yakabilirler. Böylece daha temiz enerji sağlamış oluruz. Böylece elektriği de daha az harcamış oluruz'' diye anlattı.

''ŞEMSİYELİ DONDURMA''
1. sınıf öğrencisi Duru Yurdakul ise ''erimeyen dondurma'' projesi ile şenliğe katıldı. Dondurmayı güneşten koruyacak külah üstü şemsiye ve dondurma toplarının altına yerleştirilen buz sistemine dayanan proje hakkında bilgi veren Yurdakul, ''Dondurma yerken hızla eridiği için bu projeyi geliştirdim. Projem sayesinde dondurma erimiyor'' dedi.

1. sınıf öğrencisi Ecem Bilen de ''kibritli mum'' icat etti. Bilen projesini ''Yaşlılar ve sakatlar yerlerinden zor kalktıkları için ve karanlıkta mumu zor buldukları için bu projeyi geliştirdim. Bu fosforlu muma eriştiklerinde üzerine yerleştirilmiş olan kibritle mumu rahatlıkla yakabilecekler'' diyerek anlattı.

Dedesi ile tohum dikerken zorlanan 2. sınıf öğrencisi Beyza Bayraktar ise ''tohum ekme makinesi'' yaptı. Bayraktar ''İcadım insanların tohum ekmesini kolaylaştıracak'' diye konuştu.

2. sınıf Sudem Ayaz, ''Macunlu diş fırçası'' icat etti. Macun ile diş fırçasını bir arada tutan aletin daha az yer kapladığını belirten Ayaz, macun bittiğinde diş fırçasının kullanım süresinin de bittiğini anlattı. Ayaz, icadının kullanıma sunulması için çalıştığını dile getirdi.

kalan karakter 460

fenerli26 fenerli26 // ESKİŞEHİR

anahtarlığı yani anahtarları bulan da
yapsalar memnun olurduk

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır23
cevapla 30.06.2009 16:47

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Teknoloji Haberleri

İşte yeni internet tarifeleri
Dell ve Google'dan işbirliği
İş dünyasına Facebook
ForexFormula2009 ödülleri
Microsoft Windows 7'ye doğru
Sony PSP GO'yu tanıttı
Joystick artık sizsiniz
Linux'ta video montajı mümkün
Artık ''internet her yerde''
Okuldan kaçan öğrencilere GPS'li takip
Facebook kullanıcıları dikkat
iPhone'na rakip geliyor
TTNET’te yeni fatura devri
Ağların %5’i risk altında
Tek DVD'de 2 bin film
Teknolojik oyuncaklar
CO2'yi benzine dönüştürdüler
Sanal tefeci uyarısı!
Kene kovar halı!
İnternette yeni dönem
Dünyanın en ince LCD televizyonu üretildi
Yazılım korsanlığının sektöre zararı 50 milyar dolar
sabah.com.tr'ye ödül
Google’dan annelere jest
Windows 7'nin deneme sürümü kullanımda
Google'dan yeni uygulama!
Sabah gündemi iPhone'a taşıdı
Elektronik kitap pazarı hızla büyüyor
300 TL'ye avuçiçi HD kameralar var
Kamu'ya her yöne aratan tarife
Seçmek için 2 gününüz kaldı
Merceği takan video da çekiyor
Güçlerini birleştirdiler
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol