5 günlük hava durumu
6 Nisan 2010 Salı
Prostat tedavisinde son teknoloji

Prostat tedavisinde son teknoloji

  • yeni haber
  • Giriş Saati: 06.04.2010  22:58
    Güncelleme : 06.04.2010  22:59

Erkekler için önemli bir sağlık sorunu olan prostat tedavisinde yeni bir teknoloji geliştirildi.

PROSTAT BÜYÜMESİ NEDİR?
Sadece erkeklerde bulunan, ceviz büyüklüğünde bir salgı bezidir. İdrar torbasının tabanında yerleşmiştir ve aynı zamanda idrar kanalını çepeçevre sarar. 45 yaşına kadar bu boyutta kalan prostat, bu yaştan sonra hormonal değişikliklerle tekrar büyümeye başlar.

BPH Benign Prostat Hiper Plazisi, olarak adlandırılan iyi huylu prostat büyümesi, erkek yaşam kalitesini ciddi olarak etkileyebilecek bir sorundur.

BELİRTİLERİ NELERDİR?
İdrar yaptıktan sonra mesanenin tam boşalamaması hissi, sık idrara çıkma, gece idrara çıkma, kesintili idrar yapma, ıkınarak idrar yapma, idrarın akış gücünde (menzilde) azalma

NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Prostat, ilaç tedavisi veya cerrahi müdahale ile tedavi edilir. Prostat tedavisinin tek çözümü cerrahi müdahaledir. Prostat tedavisinin asıl amacı hastanın böbreklerini korumaktır. Ameliyat aşamasına gelmiş hastalar, şayet ameliyatı kabul etmezlerse önce hastanın idrar torbası fonksiyon göremez ve akabinde hastanın böbrekleri bozularak, hastalar diyaliz makinesine mecbur hale gelebilirler. Gecikmiş hastalar, ameliyat olsalar bile tam şifaya kavuşmaları zor olabilir.

Cerrahi yöntemler, kapalı ve açık olmak üzere iki gruba ayrılır. Açık prostat ameliyatı özel durumlar söz konusu olmadıktan sonra günümüzde pek uygulanmaz. Hastanın daha kısa sürede iyileşip ayağa kalkması için kapalı girişimler tercih edilmektedir.

PLAZMA KİNETİK İLE PROSTAT TEDAVİSİ

Kapalı prostat ameliyatı, cerrahi tedavinin % 90'lık bölümünü oluşturur. Halk arasında kapalı ameliyat olarak bilinen bu yöntemde penisten girilen aletler yardımı ile prostat parça parça kesilerek ya da buharlaştırılarak temizlenir.

Plazma Kinetik yöntemle, ameliyat sırasında çıkarılan doku patolojiye (doku incelemesine) gönderilebilir. Prostatın iyi huylu ya da kötü huylu olduğunu en kesin bu yöntem belirler. Lazer yöntemi ile yapılan tedavilerde doku çıkarılamadığı için patolojik değerlendirme yapılamaz.
Hasta, bir veya iki gün içinde hastaneden taburcu edilir. Sondanın kalma süresi diğer yöntemlerden çok daha kısadır.

Erkeklik gücü kaybı olmaz. Hasta özel hayatına aynı standartta devam edebilir. Ameliyat sonrası idrar kaçırma ihtimalinin en düşük olduğu yöntem Plazma Kinetik'tir. Her türlü prostata uygulanabilir. Serum fizyolojik ile uygulandığı için, prostatın büyüklüğü engel teşkil etmez. Ameliyat süresi daha kısa ve kanama riski daha azdır. Lokal anestezi ile uygulanabilmektedir. Bu nedenle kalp ve akciğer sorunu olan hastalarda uygulanabilir. Ameliyat sonrası Retrograd Ejekulasyon olarak adlandırılan, meninin idrar torbasına kaçması durumu gözlenmez.

Plazma Kinetik yöntem, bilinen en güvenilir Prostat tedavisidir. 21. yüzyıl prostat tedavi yöntemi "Plazma" teknolojisidir.

Prostat tedavisinde Türkiye'de çok az sayıda özel ve devlet hastanesinin kullandığı 21. yüzyıl teknolojisi Plazma Kinetik Özel Bilge Hastanesi'nde kullanılmaya başlandı.

Üroloji Uzmanı Op.Dr.Müşteba SEVİL tarafından hastalara uygulanmaya başlanan Plazma Kinetik yöntem, bilinen en güvenilir prostat tedavisidir. 21.yüzyıl prostat tedavi yöntemi "plazma kinetik" teknolojisidir. Ayrıntılı Bilgi için www.bilgehastanesi.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

kalan karakter 460

mehmet mehmet

van araştırma hastanesine doktur mayenesi sunuçu bende ceviz büyüklügünde prostat çıktı tedavisi ne dir yardımcı olursanız sevinirim.

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır0
cevapla 05.05.2012 00:38

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Yaşam Haberleri

Yine tramvay kazası
Perşembe günü kar geliyor
Başkentte elektrik kesintisi
İstanbul'da elektrik kesintisi
Dev balık karaya vurdu
Kuyuda biten hırsızlık VİDEO
Balon kamyonete bindi
Bakırköy'de plastik poşet yasaklandı
Büyük aşk bitti
Bu vücut 45 yaşında!
Kim neresini sigortalattı?
85 yaşında aşk!
Cuma günü gösterimde...
Zıplatan kalp pili canından bezdirdi
Kraliçeyi seçtiler
'Hamileyim' diyen sevgilisini öldürdü
113. yaş gününü asırlık eşiyle kutladı
Silah çektiğimi hatırlamıyorum
Çöpü at, buz pateni biletini kap
İstanbul'un mültecileri
Erbil çifti tek celsede boşandı
Yıldızlardan ilham aldı
'Ayrılık'a bir tepki de Filistin'den geldi
Okulunun inşaatı için Malavi'de
Konserde istek şarkı kriz yarattı
Kontak anahtarını çeviren 92'lik nineyi ölümden ağaç kurtardı
Otomobille ekmek fırınına girdi
Kanser hastası kadınlar korosu
5 kilonun altındaki 5 aylık bebeğe karaciğer nakli
Torununun torununu gördü
Yaralı 'telli turna' tedavi altında
TOGEM'den Keşanlı çocuklara ana sınıfı
Sancaktepe ilçesinin çehresi değişiyor
Kocası altı çocuk annesi kadının burnunu kesip dövdü
Sigara, IQ'yu düşürüyor
Hastane önünde çıkan arbedede polis öldürüldü
Maganda kurşunuyla başından vurulan çocuk ağır yaralandı
Süt fabrikasında yangın
20 Türk balıkçı Romanya'da gözaltında
Sağlık turu
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol