5 günlük hava durumu
31 Ocak 2012 Salı

Çöp toplayarak başladı patron oldu

  • yeni haber
  • AA
  • Giriş Saati: 31.01.2012  13:28
    Güncelleme : 31.01.2012  13:29

Küçüklüğünden beri sokak sokak gezerek çöplerden topladığı atıkları satıp geçimini sağlayan Yusuf İpek Adana'daki Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi'nde işadamı oldu.

Küçük yaşlardan itibaren sokak sokak gezerek çöplerden topladığı atıkları satıp geçimini sağlayan Yusuf İpek (31) Adana'daki Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi'nde geri dönüşüm şirketi kurdu.

Adana Atık Toplayıcılar ve Çukurova Atık Toplayıcılar Derneği üyesi olan İpek, şimdi kendi geri dönüşüm şirketlerini kurmanın ve yanında 7 arkadaşını istihdam etmenin mutluluğunu yaşıyor.

İpek, yaptığı açıklamada, 7 yaşından buyana zor şartlar altında mahalle mahalle gezerek, sokaklardan topladığı plastik, pet, kağıt gibi atıkları satarak geçimini sağladığını söyledi.

Üyesi olduğu derneğin desteğiyle Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi'nde, toplanan atıkları satın alıp daha sonra ayrıştırarak ilgili işletmele satmaya başladıklarını belirten İpek, ''Bu işyerinde benim gibi küçük yaşlardan itibaren atık toplayan 7 arkadaşımı da istihdam ettim'' dedi.

İpek, işyerini, üyesi olduğu derneğin atık toplayıcılarını tek çatı altında toplayıp haklarının korunması konusunda yaptığı çalışmalar kapsamında Adana Valiliği ve Adana Sanayi Odası'nın (ADASO) da katkısıyla açtığını belirterek şöyle konuştu:

''Derneğimizin yaptığı çalışmayla atık toplayıcıların istihdam edilmesi ve fabrikaların atıklarının toplanması kapsamında bir proje geliştirdi ve böylece kendi işimizin patronu olduk.

Organize sanayi bölgesinden topladığımız plastik, pet, kağıt gibi atıkları burada ayrıştırıp, geri dönüşümünün sağlanması üzerine lisanslı firmalara satıyoruz. Kendimi bildim bileli atık toplarken, şimdi şirketleşmenin ve yanımda arkadaşlarımı istihdam etmenin mutluluğunu yaşıyorum.

Sokaklarda atık toplayarak zor şartlarda geçimimi sağlarken, bugün 7 arkadaşıma iş veren bir iş adamı haline geldiğime ben bile bazen inanamıyorum. Artık ticaret yapan bir işadamı gibi çalışıyorum. Amacım daha fazla atık toplayıcısını, şirket bünyesinde sigortalı olarak çalıştırıp, hayatlarını güvence altına almak.''

İpek, 2 adet kamyonetleri bulunduğunu, araç sayısını artırmayı ve şirketini daha da geliştirmeyi hedeflediğini sözlerine ekledi.

Atık toplayıcılarına örnek oldu
Çukurova Atık Toplayıcıları Derneği Başkanı Veysi Güleç ise atık toplayıcılarının çevreyi koruma açısından önemli bir görevi yerine getirdiğini belirterek, üyelerinin ''çevrenin gizli kahramanları'' olduğunu söyledi.

Güleç, 2 yıl önce başlatılan çalışmalar neticesinde Yusuf İpek'in kendi şirketini kurduğunu ifade ederek, ''İpek, bu iş sayesinde 7 kişiyi de istihdam ediyor. Arkadaşlarımız burada artık özel giysi ve eldiven kullanarak daha sağlıklı, güvenli bir şekilde çalışıyor. Kurulan şirket kentteki diğer atık toplayıcılarına da örnek oldu'' dedi.

Adana'da her gün 400-500 ton civarında kağıt ve plastik gibi atık sokaktan toplandığını bildiren Güleç, şunları kaydetti:

''Kentte yaklaşık bin 500 atık toplayıcısı var. Atık toplayıcılar, zor bir görevi yerine getiriyor. Bir atık toplayıcısı her gün 20 kilometre yürümek zorunda kalıyor. Bu emeğinin karşılığında ise topladığı 200 kilo tutan plastik ve kağıt gibi atıklardan 25 lira para kazanıyor.''

"Hırsız gözüyle bakılıyor"
Atık toplayıcılarına bazı kişiler tarafından ''hırsız'' gözüyle bakıldığını dile getiren Güleç, şöyle konuştu:

''Atık toplayıcılara, onları nasıl topluma kazandıracağımızı düşünerek bakmalıyız. Bu işi yapanlar, çekecekli bir araçla kendi geçimini sağlayan kişilerdir. Kimseyle sorunları olmaz. Artık biz de 'meslek' sınıfına geçmek istiyoruz.

Bize de daha rahat bir çalışma sistemi oluşturulmasını bekliyoruz. Biz aynı zamanda doğanın koruyucusuyuz. Biz gördüğümüz her yerdeki ambalaj ve plastik gibi atıkları, geri dönüşüme kazandırıyoruz.''

kalan karakter 460

MUSTAFA MUSTAFA

HELAL OLSUN KARDEŞİM SANA

Aynı Görüşte misiniz?
evet94
hayır1
cevapla 31.01.2012 15:28
DİDEM DİDEM

KUTLARIM....

Aynı Görüşte misiniz?
evet69
hayır1
cevapla 31.01.2012 15:20
ST PAULİ ST PAULİ

İNSAN BUNLAR GÖRÜN

Aynı Görüşte misiniz?
evet21
hayır4
cevapla 31.01.2012 15:29
Rezzan Rezzan

Bence de bu kisiler cevre kahramani:)

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 01.02.2012 01:50
ÖZCAN ÖZCAN

BEN ONLARA SAYGI DUYUYORUM

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 31.01.2012 17:15

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Yaşam Haberleri

İstanbul'da kar tatili
Meteoroloji'den fırtına uyarısı
İDO'dan sefer iptalleri
Meteoroloji'den kritik uyarılar
Asfalt kağıt gibi parçalandı
PKK yandaşları otobüsü yaktı
"Artık aynayla barıştım"
Soğuk hava can aldı
İstanbul'da 6 saatlik su kesintisi
Silifke'ye 20 yıl aradan sonra kar yağdı
Yaşamının 40 yılı sallanarak geçti
Otomobil 50 metreden uçtu VİDEO
İstanbul'un göbeğinde akılalmaz ölüm
Güneşli havada kar körlüğüne dikkat!
İstanbul'da elektrik kesintisi
Münevverin babası tazminat ödeyecek
Kar köy yollarına geçit vermiyor
Adım atmadan önce bu haberi okuyun!
Uşak'ta patlama
Buzul çağı geliyor
Diyarbakır'da yangın faciası
Yumrukla uçağın camını kırdı
Havaalanı 7 Şubat'a kadar kapalı
Hava ulaşımı durdu
Kütahya'da 25 bin erkek kayıp
'Bağırmadı rızası var'
İDO seferleri iptal
İETT otobüsü otomobile çarptı
"Evim burası"
Kumar çetesinde Ergenekon şüphesi
İşte Türkiye'nin 'yüz' akı ekip
'SAG'ın gözyaşları
Seri cinayetler bağlantılı çıktı
Engelleri aştı, kansere yenildi
Kocasını tefecisiyle birlikte dava etti
Sibirya soğuğu İstanbul'a çile çektirdi
Ege Denizi'nde 7'nin üstünde deprem olabilir
Cemaat ve bürokrasiye çağrı: Haydi hızlanın
Alyanslarını çıkarmıyorlar
İhale dönüşü kazada dört iş adamı öldü
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol