5 günlük hava durumu
23 Mayıs 2012 Çarşamba

te e dikkat

  • yeni haber
  • AA
  • Giriş Saati: 23.05.2012  11:37
    Güncelleme : 23.05.2012  11:37

Uzmanlar, yoğun insülin tedavisi gören kişilerin servis, belediye otobüsü gibi toplu taşıma araçları ile ağır iş makinelerini kullanmalarının sakıncalı olduğunu bildirdi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil Önder Ersöz, Dünya Sağlık Örgütü'nce (WHO) yapılan araştırmaların, 2030 yılında Türkiye'de yüzde 12'lik diyabet prevalansı öngördüğünü ancak 2010 yılında yapılan araştırmada bu oranın yüzde 13.7'ye çıktığını, yani WHO'nun 2030 yılı için Türkiye'ye öngördüğü rakamın 2010 yılında aşıldığını belirtti.

Türkiye'de 40 yaş üzerinde 10 kişiden birinde, 50 yaş üzerinde 6 kişiden birinde ve 60 yaş üzerinde 3 kişiden birinde diyabet sorunu olduğunu ifade eden Ersöz, ''Türkiye'de her iki diyabetliden birisi hasta olduğunu bilmiyor. Ülkemizde 6.5 milyon diyabet hastası olduğunu tahmin ediyoruz ancak bunların 3 milyonuna henüz diyabet tanısı konmamış'' dedi. Prof. Dr. Ersöz, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün önderliğinde, ''Türkiye'de Diyabeti Durduralım'' programı başlatıldığını anımsatarak, şöyle devam etti:

''Bu programın ilk ve en önemli ayağı diyabetin tanısını erken koyabilmek. 40 yaş üstünde, daha evvel açlık kan i ölçtürmemiş her vatandaşımızın mutlaka açlık kan şekerini ölçtürerek, diyabet olup olmadığı konusunda bir ön adım atması gerekiyor. Çünkü diyabet, özellikle de tip 2 diyabet çok sinsi bir hastalık, zaman içinde ilerleme gösteriyor. İlk başta bulguları yeterli olmadığı için hasta diyabet olduğunu anlayamayabiliyor. Bu sürede diyabetin göz, böbrek tutulumu gibi tutulumları başlayıp, geri dönülmez bir sürece girilebiliyor. Bu yüzden erken tanı çok önemli ve bunun için tüm yetişkinleri kan şekerini ölçtürmeye davet ediyoruz.''

İyi bir tedavinin hastalarda uzun ve dengeli bir hayat sağlayacağını vurgulayan Ersöz, ''Uzun süreli bir diyabet, pek çok problemi bir arada getiriyor ancak hiç kimse moralini bozmasın çünkü kontrolle diyabetin yol açtığı sorunlar çok büyük oranda önlenebiliyor. İyi bir kan şekeri, kan basıncı, kolesterol düzeylerinin kontrolü ve tabi ki en önemlilerinden biri sigara içiminin sonlandırılmasıyla diyabetin sebep olduğu kalp damar hastalıklarını, körlüğü, son dönem böbrek yetmezliğini ve bacak kayıplarını önlemek mümkün'' diye konuştu.

''Diyabetik hastalıklarda iş kazaları olabilir''

Ersöz, diyabetik hastalıklarda iş kazaları riskinin artabileceğine dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Özellikle ağır iş makineleri kullanan kişilerde, insülin tedavisi ve yine kan şekerini düşüren ilaçları alan kişilerde eğer araç kullanımı sırasında hipoglisemi gelişirse iş kazaları yaşanabilir. Dünyada yapılan büyük kapsamlı çalışmalarda takip altındaki hastalarda çok iyi kan şekeri kontrolü sağlandığını, özellikle insülin kullanan hastalarda şeker düşmesine bağlı olarak kişilerin yol açtığı kazaları, ölümlü trafik kazaları olduğu rapor edilmiş.''

Endokrinologlar olarak özellikle insülin tedavisi alan kişilere araç kullanmamalarını önerdiklerini belirten Prof. Dr. Ersöz, şunları kaydetti:
''Yani servis otobüsü, belediye otobüsü veya ağır iş makineleri kullanmaları sakıncalı. Şahsi araçlarını kullanırken de özellikle yemek saatlerini geçirmemeleri uzun yolda çok önemli. Eğer uzun süreli araç kullanıldığında yemek saati gecikirse, farkında olmadan kan şekeri düşüklüğü yaşayabilir ve bir anda şuur kaybıyla beraber bir kazaya sebep olabilirler. Bu yüzden uzun süre araç kullanacaklarsa düzenli aralarla mola vermeleri ve kan şekeri takiplerini yapmaları çok önemli. Özellikle yoğun insülin tedavisi alan kişilerin toplu taşımacılıkta görev almalarının sakıncalı olduğunu kendilerine bildiriyoruz.''

Ersöz, tip 1 diyabeti bulunan servis şoförü bir hastasının, uyarılarını dikkate alarak işini değiştirerek çiçekçi dükkanı açtığını sözlerine ekledi.

Etiketler : , ,

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Yaşam Haberleri

Şans Topu çekildi
Kızkardeşini ve annesini öldürdü
İstanbul'da elektrik kesintisi
Cumartesi gecesi felcine dikkat
Köprüden dereye düştü
Otomobilin üzerine iş makinesi düştü
Yıldırım can aldı
Kaçak çayda büyük tehlike
Bir yaşındaki çocuğu kene ısırdı
Yolcu otobüsüyle otomobil çarpıştı
Beşiğinde ölü bulundu
Cesedi 83 gün sonra bulundu
Hava sıcaklığı 6 derece azalacak HARİTALI
Kalp hastalarına umut ışığı
Çocuklarının mezuniyetine gidiyorlardı
Eşini 6 bıçak darbesiyle öldürdü
Kül barajında can pazarı
Üzerinden otomobil geçti
Keneyi ne kadar çabuk çıkartırsanız o kadar iyi
Engelli turiste taciz
Orman yangınlarına 'termos'lu çözüm
Yaşlı kadının feci sonu
Erkek hindi kuluçkaya yattı
Yarın Regaib Kandili
Evden 5 kamyon çöp çıktı
Sevgi Evi'nde kan aktı
Turunçtan lokum üretti
Köyü tırtıllar istila etti
Eşini öldüresiye dövdü
İstanbul'un ulaşım ağları güçlendiriliyor
Kütahya'da kanlı kavga
157 ihbar hattı özgürlüğe kapı açtı
At gribine dikkat
Kocaeli'de gaz patlaması
Yeni yüze yeni iş
Haliç İstanbulu çıldırttı GALERİ
Deniz Seki'ye hapis cezası GALERİ
Eurovision nineleri sahneye sobayla çıktı
Dayakçı kocadan intihar gösterisi
Turan ağlayacak!
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol