5 günlük hava durumu
13 Nisan 2013 Cumartesi
Kanal İstanbul'a ilk adım

Kanal İstanbul'a ilk adım

Küçükçekmece-Başakşehir-Arnavutköy hattında yapılması kararlaştırılan Kanal İstanbul için ilk fizibilite çalışmaları da tamamlandı. Plan ve projeler, önümüzdeki hafta bakanlığa gönderilecek

İstanbul'un çılgın projesi Kanal İstanbul'un, yeni güzergâhı Küçükçekmece-Başakşehir- Arnavutköy hattıyla ilgili ilk fizibilite çalışmaları tamamlandı. Kanal aksında yapılacak alt ve üst yapı projeleriyle ilgili belediyeler ve kurumlar, önümüzdeki 50-100 yıllık yaklaşım planlarını, projelerini ve çalışmalarını gelecek hafta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na gönderecek.

ROTA DEĞİŞTİ

Kanal İstanbul güzergâhı ve güzergâhta yapılacak yeni yerleşim birimleri ile rezerv alanlar netleşti. Kanal, Küçükçekmece - Başakşehir - Arnavutköy hattında olacak. Bakanlığın, bu rotayı seçmesinin en önemli nedeni ise, kanal aksında bulunan arazilerin yüzde 80'e yakını hazineye ait olması. Böylece istimlak bedeli ile diğer maliyetler daha düşük olacak. Önce belirlenen Silivri, Ortaköy, İnceğiz, Gökçeli, Çanakça, Dağyenice olarak tespit edilen bölgeden, Karacaköy, Evcik Barajı'ndan Karadeniz'e bağlanan bölümde istimlak edilecek arazilerin çokluğu nedeniyle vazgeçildi. SABAH'ın ulaştığı harita ve Rezerv Alanları'yla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 4 Mart'ta Devlet Su İşleri (DSİ), Toplu Konut İdaresi (TOKİ), İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile Kanal İstanbul projesinin geçeceği Küçükçekmece, Arnavutköy ve Başakşehir Belediyeleri'ne bir yazı gönderdi.

İKİ 'REZERV ALANI' KURULUYOR
Yazıda; 'Rezerv Yapı Alanı' olarak belirlenen yerlerle ilgili kurumların elindeki tüm güncel bilgiler, etüt ve projeler, yatırım kararları, ileriye dönük plan ve programların bakanlığa iletilmesi istendi. Yeni İstanbul'un oluşturulacağı bölgede, 3. havaalanı projesiyle ilgili çalışmalar 1.5 yıldır sürerken, Küçükçekmece'den başlayıp, Başakşehir'den geçecek 44 bin 442 dönüm arazi 'Rezerv Alanı 1' olarak belirlendi. Arnavutköy bölgesinde ise 280 bin 29 dönüm arazi 'Rezerv Alanı 2' olarak kabul edildi. Afet riski olan Zeytinburnu, Bakırköy, K.Çekmece, Bağcılar, Esenler, Güngören, G.O.Paşa'daki kentsel dönüşüm alanları, Arnavutköy ve Kemerburgaz bölgelerindeki rezerv alanlarındaki yeni şehirlere taşınacak. Küçükçekmece Gölü'nden başlayan, Sazlıdere Barajı aksından devam ederek Karadeniz'e dökülecek olan kanal aksında yapılacak isale hattı, tünel, atık su kolektörleri, arıtma tesisleri projeleriyle ilgili belediyeler ve kurumlar, önümüzdeki 50-100 yıllık yaklaşım planlarını, projelerini ve çalışmalarını bakanlığa gelecek hafta gönderecek.

ORMANDAN GEÇMEYECEK

Proje, planlamalara göre Küçükçekmece- Başakşehir- Arnavutköy ilçelerinden geçerek Karadeniz ile Marmara Denizi'ni birbirine bağlayacak. Bu proje ile hem kirlenen ve kullanılamaz hale gelen Küçükçekmece Gölü kanala katılacak, Sazlıdere Barajı devre dışı kalacak. Güzergâhın bir diğer avantajı, yol üzerinde hiç orman arazisi bulunmaması.

ÜÇ MAHALEDE DEV İSTİMLAK
25 metre derinlikte ve 200 metre genişlikteki Kanal İstanbul Projesi'nin en önemli istimlak ve kamulaştırma çalışması, Küçükçekmece Gölü ile Sazlıdere Barajı arasında kalan Başakşehir ilçesinin Altıntepe, Güvercintepe ve Şahintepe mahallelerinde gerçekleştirilecek. Tamamı ruhsatsız ve imarsız evlerden oluşan üç mahalle kanala cephe olacak. Fiyatların üçe, dörde katlamasını bakanlık, söz konusu bölgeleri 'Rezerv Alanı' ilan ederek önledi. Böylece belirlenecek kamulaştırma bedeliyle, söz konusu araziler Rezerv Alanı'na dahil edilecek.

'YPK KARARI BU HAFTA İÇİNDE TAMAMLANDI'
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, "Kanal İstanbul Projesi ile ilgili Yüksek Planlama Kurulu kararı bu hafta içinde tamamlandı" dedi. Babacan, Stratejik Düşünce Enstitüsünce düzenlenen "Ekonomi Güvenliği" konulu panelin açılışında yaptığı konuşmada, önlerinde çok önemli vizyon projeleri bulunduğunu söyledi. Bu projelerden en önemlisinin Kanal İstanbul olduğunu belirten Babacan, şöyle konuştu: "Yapıldığında bazı yolların yerinin değişmesi gerekecek. Köprüler gerekecek. İşte bunun ilgili Yüksek Planlama Kurulu kararı bu hafta içinde tamamlandı. Çünkü öncelikle yol, köprü çalışmalarının başlaması gerekiyor, arkasından da Kanal İstanbul Projesi'ni gerçekleştirelim. İlk etapta bakanlar olarak 'acaba olur mu, olmaz mı, çok mu çılgın, acaba gerçekleştirilebilir mi?' şeklinde şüpheler hissettik ama Sayın Başbakanımız bunu açıkladı. Olmayacak olsa zaten bu açıklanmazdı. Biz, bunun gerçekçi bir proje olduğuna inanıyoruz. Türkiye için, hatta dünya için çok konuşulacak bir proje olduğuna da inanıyoruz."

kalan karakter 460

anonim anonim

pek hayrımıza olacağını sanmıyorum .

Aynı Görüşte misiniz?
evet16
hayır31
cevapla 29.04.2013 10:17
catasoy catasoy

Çatalca hediyesini ! aldı

Aynı Görüşte misiniz?
evet25
hayır14
cevapla 30.04.2013 15:58
murat murat

ne diyelim yarımburgazımıza hayırlı olsun
15 senedir bekliyoruz inşallah hayrımıza olur

Aynı Görüşte misiniz?
evet22
hayır11
cevapla 25.04.2013 13:15
sokolova sokolova

çok başarılı

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır2
cevapla 11.07.2013 11:01
independenta independenta

valla burası şehiriçi sayılmaz sadece basiretsiz bir öngörü.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır8
cevapla 28.06.2013 16:07

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Yaşam Haberleri

Kırklareli'de pompalı tüfek cinayeti
Aynı Mescit'i 3 defa soydular
Belediye otobüsü 16 yaşındaki genç kıza çarptı
Eşi tarafından bıçaklanan kadın öldü
Şirinevler'de üst geçit çilesi sona erecek
Küskün eşe ilanlı çağrı
Gaziantep'te feci kaza
"Vergisiz" olmak istiyorlar
"Ağabeyim olmadan asla"
Türkiye'yi ayağa kaldıracak skandal!
Tekirdağlı Spider Man VİDEO
10 aydır aranan kişinin cesedi bulundu
Türk filmlerini aratmayan aşk hikayesi
750 polisle infaz operasyonu
Selamını almadı diye arkadaşını öldürdü
THY uçağında şok anons!
Aydın'da alevli gece
Yarın yağmur geliyor DİKKAT
Yok böyle bir kaza
Kayıp yeğenin altın oyunu
Tapu müdürüne Facebook şoku
Polisten biber gazı uyarısı
Tatar Ramazan'ın hayal değirmeni
Velayetini alan babasını istemedi
Soğuk ve yağışlı hava geri geliyor
Şirkete ait 2.5 milyon lirayı bahiste kaybetti
Ölümün pençesindeki 86 mülteciye Türk eli
Tren kazalarını bitirecek cihaz
Zaha Hadid'e 5'inci kez ret
İstanbul'un lalelerini Seymenliler yetiştiriyor
Askeri TIR'a silahlı saldırı
Nisanda kar şaşkınlığı
Nakil rahim için gebelik müjdesi!
'Ameliyat değil yemek öldürdü'
Kök hücre tedavisi ayakkabı giydirdi
Müslüm Gürses için mevlit okutuldu
Okul bahçesinde oynarken merdiven boşluğuna düştü
Gümüşpala caddesi trafiğe kapatılacak
Eski eşini av tüfeğiyle vurdu
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol