5 günlük hava durumu
27 Ekim 2011 Perşembe

Kıraç araziyi ceviz bahçesine dönüştürdüler

  • yeni haber
  • AA
  • Giriş Saati: 27.10.2011  11:06
    Güncelleme : 27.10.2011  11:08

Gümüşhane'de yaşayan iki kardeş, Hazine'ye ait 60 dönümlük kıraç araziyi kiralayıp 750 fidan dikerek, ceviz bahçesi oluşturdular.

Gümüşhane'de yaşayan iki kardeş, il ekonomisine önemli katkı sağlayan pestil ve köme imalatçılarının ceviz ihtiyacını karşılamak ve ithalatın önüne geçmek için Hazine'ye ait 60 dönümlük kıraç araziyi kiralayıp 750 fidan dikerek, ceviz bahçesi oluşturdular.

Gümüşhaneli kardeşler Yaşar ve Uğur Şahin, merkeze bağlı Akçakale köyünde bulunan ve Hazine'ye ait 60 dönümlük araziyi Gümüşhane Defterdarlığı ile yaptıkları sözleşmeyle 150 yıllığına kiraladılar.

Yaşar Şahin, konuyla ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, Malatya'da kayısının, Giresun'da fındığın, Rize'de çayın, Gümüşhane'de ise cevizin önemli gelir kaynağı olduğunu, cevizin özellikle pestil ve köme imalatında kullanıldığını söyledi.

Kendisinin de kardeşinin de memur olduğunu anlatan Yaşar Şahin, ''Gümüşhane'de bir şeyler üretmek istiyorduk. Bu nedenle Gümüşhane'nin kıraç arazilerinde ne yetişir diye uzun süre araştırdık. Köyümüzde babadan kalma ceviz ağaçları vardı. Biz de ağaç dikip ceviz yetiştirmeye karar verdik'' dedi.

Bunun için Hazine'den 60 dönümlük kıraç araziyi kiraladıklarını ifade eden Şahin, ''Daha sonra ceviz fidanı satın alabileceğimiz yerleri araştırdık. Bandırma'da bu işi yapan bir firma bulduk. Firmadan 750 ceviz fidanı satın aldık. Fidanlar bize 40-50 bin liraya mal oldu. İşçi de çalıştırarak ilkbahar mevsiminde 750 fidanın dikimini gerçekleştirdik'' diye konuştu.

Fidanların hepsinin tuttuğunu vurgulayan Şahin, şöyle devam etti:
''Fidanları görünce çok mutlu oluyoruz. Gümüşhane'de cevizcilik en iyi üretim. Yöre halkını ceviz üretimi konusunda teşvik ediyoruz. Atıl bir araziyi hem ilimizin hem de ülkemizin ekonomisine kazandırdık. Fidanlarımız ilk meyvelerini verdi. Ancak, satın aldığımız firma yetkilileri ilk üç sene içerisinde fidanlarda oluşan ceviz meyvelerini leblebi büyüklüğüne ulaşınca koparmamızı söyledi. Böylece meyveye verilecek güç, fidana verilecek ve fidan daha erken büyüyecek. 3 seneden sonra ürünü toplamaya başlayacağız. Fidanların yedinci yıla kadar 5 kilo, yedinci yıldan itibaren ise 40 kilo dolayında ceviz vereceği belirtiliyor.''

''Kuyumcuda altın, Gümüşhane'de ceviz kıymetli''

Uğur Şahin ise ceviz bahçesi kurma fikrinin ağabeyine ait olduğunu belirterek, ''Birlikte çalıştık. Ben de fidanları damla sulama sistemi ile sulamak için Kelkit ilçesindeki bir kooperatiften fikir aldım. Bahçemize 7 kilometrelik damla sulama sistemi kurduk'' dedi.

Kiraladıkları arazinin engebeli ve kıraç olduğunu, araziyi ceviz bahçesine çevirine kadar çok emek verdiklerini ifade eden Uğur Şahin, şöyle devam etti:

''Benim gözümde, kuyumcudaki altın ne kadar kıymetli ise Gümüşhane'de de ceviz o kadar kıymetli. İlimizin ekonomisine büyük girdi sağlayan pestil ve kömenin en önemli hammaddesi. Pestil ve köme üreticilerimiz Ukrayna'dan, İran'dan ceviz ithal ediyorlar. Bizler yetiştireceğimiz cevizi pestil ve köme üreticilerimize satarak, ithalatın önüne geçmeye çalışacağız.''

''Şahin kardeşler örnek olsun''

Gümüşhane Ziraat Odası Başkanı Temel Ağaç, Gümüşhane'de atıl durumdaki araziyi ekonomiye kazandırdıkları için Şahin kardeşleri kutladı.

Şahin kardeşlerin şu ana kadar araziye 750 ceviz fidanı diktiğini ve bu sayıyı 2 bine tamamlamayı planladıklarını anlatan Ağaç, ''Arkadaşlar büyük bir özveri gösterdiler. Gümüşhane'de bu konuda öncü oldular, onlara teşekkür ediyorum'' dedi.

Gümüşhane'nin ağaçlandırılmasında akasya yerine, ceviz fidanı dikilmesinin daha doğru olacağını savunan Ağaç, ''Zira Gümüşhane'nin kalkınmasında ceviz gelecekte öncü olacak. Şahin kardeşler, sulama sistemini kurarken devletten sıfır faizle kredi aldılar. Devlet bu konuda yardımcı oluyor. Vatandaşlarımızdan ceviz üretimi konusunda girişimci olmalarını bekliyoruz'' dedi.

Pestil ve kömenin hammaddesinin dışarıdan ithal edilmesi yerine, kendi yöresinden temin edilmesini istediklerini de belirten Ağaç, ''Atadan gelen gelenekle ceviz yetiştirip pestil ve kömenin ana hammaddesini karşılayamayız. Bu arkadaşlarımız Gümüşhane'nin önünü açtılar. Atıl durumda arazimiz çok. Böyle arazilerimizin devletin sağlayacağı destekle ceviz bahçelerine dönüştürülmesini istiyoruz'' diye konuştu.

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Yeşil Ekran Haberleri

100 yıllık rüya gerçek oluyor
Çevre finansmanı kredi anlaşması imzalandı
Mersin'in ormanları genişliyor
Somali'de kuraklık ve açlık
Çevre dostu plastik
Doğal Taşköprü keşfedilmeyi bekliyor
Bodrum koylarını dünyaya tanıttılar
Aflatoksinsiz fındık İtalya'da tartışıldı
Dünya işte böyle değişti
Fukuşimalı kadınlar eylemde!
Düzce rafting'de hedefi geçti
Tarlalara kablosuz sulama
Antalya'da ölü caretta caretta bulundu
Zigana'nın şifalı maden suyu
22 yıllık baraj hayali gerçekleşiyor
Çevre ve Şehircilik Şurası kuruldu
Pelikan kolonisi İvriz'de
Yeşil Erzincan'a doğru
Niğde maden cenneti haline geliyor
Renex 2011 fuarı başlıyor
Zonguldak limanını atık yağ kapladı
Hem sağlığa hem doğaya zararlı
Radyasyon yarı yarıya azaldı
Tehlike giderek büyüyor
Mardan yaylası turizme kazandırılıyor
''Çiçek Kenti'' Yalova ''SOS'' veriyor
290 milyon yıllık ağaç kökü bulundu
Meteorolojiden ziraatçılara uyarı
Elektriği evlere, ısısı seralara verilecek
Balıkçılara ''ıskarta yasağı'' getirilmeli
Çarşamba'da kavak ve söğüt tehdidi
Çin'deki erezyon kaybı Türkiye toprağı kadar
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol