5 günlük hava durumu
1 Mart 2012 Perşembe

Mamak Çöplüğü çilek kokuyor

  • yeni haber
  • AA
  • Giriş Saati: 01.03.2012  13:46
    Güncelleme : 01.03.2012  13:52

Ankara Büyükşehir Belediyesinin Mamak Çöplüğü'ndeki dönüşüm projesiyle domates üretimiyle başlayan tarımsal çalışmalara hormonsuz çilek üretimiyle devam ediliyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesinin Mamak Çöplüğü'ndeki dönüşüm projesiyle domates üretimiyle başlayan tarımsal çalışmalara hormonsuz çilek üretimiyle devam ediliyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, bir zamanlar çevreye yayılan kötü koku ve çeşitli riskler nedeniyle insanların yanından bile geçmek istemediği Mamak Çöplüğü bölgesi, Büyükşehir Belediyesinin çalışmaları ile bir cazibe merkezi haline geldi.

Ankara Büyükşehir Belediyesinin uyguladığı dönüşüm projesiyle çöplerin ayrıştırılarak ekonomiye kazandırılmasının ardından bölgede domates üretimiyle başlayan tarımsal çalışmaya, çilek üretimiyle devam ediliyor. Hormon kullanılmadan üretilen çileğin Başkentte aranan bir tat olması bekleniyor.
''Mamak Kış Çileği'', kovan arılarının tohum taşımasıyla dölleniyor, gıdasını da su kültüründeki sıvı gübre ve vitaminlerden alıyor. Topraksız tarım uygulamasıyla ekilen çilek fideleri hormon kullanılmadan, reçeteli ilaçlarla üründe kalıntı kalmayacak biçimde kontrollü olarak yetiştiriliyor.

Ankara'da bir ilk olan su kültüründe çilek üretiminde kullanılan altı katlı su kanalı ile bir dönümlük alanda en az beş dönümlük bir alana eşdeğer verimlilik bekleniyor. Topraksız tarım tekniği ile altı katlı kanal sisteminde dikilen 25 bin fideden en az 25 ton çilek elde edilmesi hedefleniyor. Mamak Kış Çileği, salkım domateslerde olduğu gibi yalnızca Mamak Çöplüğü içerisindeki seradan satın alınabiliyor.
Mamak Katı Atık Depolama Alanında 2008 yılı Eylül ayında 2 bin metrekarelik bir alanda domates üretimi başlatıldı. Topraksız tarım tekniğiyle başlatılan sera projesiyle yılda üretilen toplam 40 ton hormonsuz salkım domates 3 yıldır Ankaralıların sofralarında.

-Çevre ve atmosfer en üst düzeyde korunuyor-

Büyükşehir Belediyesi, projeyi bütçesinden harcama yapmadan gerçekleştirdi. Projenin Türkiye'de ilk ve örnek nitelikte bir proje olduğunu vurgulayan yetkililer, normal şartlarda projenin yıllık 15 milyon dolara mal olacağını, ancak belediyenin bu büyük projeyi sıfır maliyetle gerçekleştirdiğini belirtti.

Ankara Katı Atık Yönetimi Projesi ile günlük 4 bin tonun üzerinde çöpün depolandığı Mamak Çöplüğü'nde elde edilen elektrik enerjisi ve geri kazanımı mümkün olan maddeler ülke ekonomisine kazandırılıyor. Mamak Çöplüğü'ndeki bir diğer uygulama da yosun üretimine başlanması. Kozmetik sektöründe kullanılan ve alternatif yakıt olarak her an gündeme gelmesi beklenen biogaz üretiminin önemli bir hammaddesi olan yosun üretiminde de önemli çalışmalara imza atılıyor.

Projeyle ulusal ve küresel ölçekte çevre maliyeti en üst düzeyde korunurken, projenin küresel ölçekte çevreye en büyük katkı ise metan gazının bertaraf edilmesi ile sağlanıyor.
Mamak Çöplüğü'nde kısa sürede yaşanan gelişme sonucu çöplükte uzun yılların birikimiyle kontrol dışı oluşan gazlar, çevreye zarar vermeden elektrik enerjisine dönüştürülerek bertaraf ediliyor.

kalan karakter 460

ayla akbaba ayla akbaba // ANTALYA

Bartın parkına inat..Kimi şehrin insanının ruh durumu,çöplüğü,çilek serası yapar.Kutlarım.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 27.03.2012 18:47

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Yeşil Ekran Haberleri

3 bin 500 yıllık ağacı yaktı
Yeşil deniz kaplumbağalarına koruma
Arı dostu kent Muğla
Greenpeace Fuji'nin zirvesinde
Marmaris'te trol katliamı
İstanbul'un barajları doldu
Ocak ve Şubat yağışı geçen yılın 2 katı
Çıralıların zaferi
Caretta carettaya akıl almaz işkence
Canlı çeşitleri yok oluyor
Arı kayıplarında kaygılandıran artış
30 bin yıllık bitkiler canlandırıldı
Sakarya alternatif turizm adayı
2012 yenilenebilir enerji yılı olacak
Yeşil binalara teşvik geliyor
Tuz Gölü'ne doğal gaz geliyor
GDO mu? Yemezler!
Nesli tükenmek üzereyken kesip yediler
Ergene Nehri taştı
Çiçek gibi festival
Bal üretiminde 3. sıradayız
Gelecekten umutluyuz
Deniz kirliliğine anında müdahale
Alleben turizme kazandırılıyor
Çizgilerinin sırrı çözüldü
56 bin 595 kuş gözlemlendi
Buzun altında göl keşfettiler
Atatürk Barajı S.O.S veriyor
İstanbul'daki barajlar yüzde 70 doldu
Yağışlar barajları doldurdu
Doğa öç alıyor
Murat Nehri dondu
Çan'da hava kirliliği artıyor
Tarımın sosyolojik fotoğrafını çektiler
Araban Ovası suya doydu
Kuşları besleyelim
Yeşil enerji için ilk adım
Cudi'de zeytin yetiştirilecek
Yağış Sapanca Gölü'ne yaradı
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol