ARKADAŞINA GÖNDER Qnet mercek altında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

mercek altında

  • AA
  • Giriş Tarihi: 12.04.2011 12:03 Güncelleme Tarihi: 12.04.2011 12:05

Saadet zinciri kurarak vatandaşı dolandırdığı iddia edilen firma incelemeye alındı.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamada, yapılacak olan denetimin ardından, firmanın faaliyetlerinde herhangi bir aykırılık bulunursa Quest.net'te olduğu gibi '''' hakkında da gerekli yasal işlemin yapılacağı belirtildi.

Açıklamada, Zaman Gazetesinin pazar günkü sayısında ''Sanayi Bakanlığı kapattık diyor, ancak saadet zinciri Quest.net hala faaliyette'' başlıklı bir haberin yayınlanığı hatırlatılarak, söz konusu haber nedeniyle açıklanması gereken bazı hususlar bulunduğu ifade edildi.

Geçen yıl içerisinde, ''Quest.Net International Limited'in'' Türkiye'deki faaliyetleri hakkında Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Kontrolörleri tarafından yapılan inceleme ve denetim çalışmaları sonucunda firmanın faaliyetlerinin yasalara aykırı amaç taşıyan piramit bir sistem olduğu tespit edildiği belirtilen açıklamada, ilgililer hakkında ''Nitelikli Dolandırıcılık'' suçu nedeniyle hazırlanan suç duyurusu raporunun Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilerek ilgililer hakkında Savcılık tarafından soruşturma başlatıldığı hatırlatıldı. Açıklamada, ayrıca söz konusu firma hakkında mevzuata aykırılıklar nedeniyle 3 milyon 640 bin 236 lira idari para cezası uygulandığını kaydedildi.

Söz konusu sistem hakkında ilk olarak 26 Mayıs 2010, daha sonra da 10 Ocak 2011 tarihinde basın duyurusu yapılarak vatandaşların dikkatli olmaları konusunda uyarıldığını belirtilen açıklamada, basın duyurularında, çok katmanlı satış alanında faaliyet göstermek için herhangi bir Bakanlıktan herhangi bir ruhsat ya da izin alınmasının zorunlu olmadığı, bu tür bir faaliyetin limited ya da anonim şirket kurularak organize edilmesinin Sanayi ve Ticaret Bakanlığından izin alındığı anlamına gelmediği belirtilerek, sistem hakkında tüketicilerimize ayrıntılı bilgi verildiği ifade edildi.

Quest.Net sisteminin ad değiştirerek 'Qnet' adı altında faaliyet gösterdiği, bu sisteme üye çok sayıda vatandaşın olduğu, söz konusu sistemin Türkiye'de 'QNet Promosyon Pazarlama ve Turizm Ltd. Şti.' tarafından idare edildiği yönünde iddialar bulunduğu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Ayrıca, Quest.net'in Türkiye faaliyetlerinin durdurulmasını müteakip sistemin 'qnet' olarak yeniden faaliyet göstermek için çalışmalara başladığı yönünde çeşitli basın organlarında haberler yer almıştır. Konuyla ilgili 'QNet Promosyon Pazarlama ve Turizm Ltd. Şti.' tarafından Bakanlığımıza gönderilen yazılı açıklamada; şirketin 18 Aralık 2010 tarihi itibariyle ticari faaliyete başladığı ve yurt dışı merkezli 'QNet Limited şirketi' ve/veya kendisini bu şirketin bağımsız temsilcisi olarak tanıtan kişilerle hiçbir bağı olmadığı, bu doğrultuda 'QNet Promosyon Pazarlama ve Turizm Ltd. Şti.' ile Türkçe ve yazılı olarak düzenlenmiş ve taraflarca imzalanmış bir sözleşmeye sahip olmayanların herhangi bir hak iddia edemeyecekleri yönünde bilgi verilmiştir.

Qnet ile ilgili bu güne kadar Bakanlığımıza herhangi bir yazılı tüketici şikayeti ulaşmamasına rağmen basında yer alan haberler ve vatandaşlarımızdan gelen telefonlar ihbar kabul edilerek denetim yapılması amacıyla söz konusu firma hakkında 21 Şubat 2011 tarih 2011/74 sayılı denetim onayı alınarak denetim süreci başlatılmıştır.

Ancak, ülkemizde network marketing sistemini düzenleyen veya yasaklayan özel bir düzenleme olmaması nedeniyle, network marketing şirketlerinin ülkemizdeki faaliyetleri uygun düştüğü ölçüde, 4077 sayılı Kanunun Kapıdan Satışlar ve Mesafeli Sözleşmelerle ilgili madde hükümleri kapsamında değerlendirilmektedir. Ayrıca Türk Ceza Kanunu açısından suç teşkil eden bir durum tespit edildiği takdirde ilgili Cumhuriyet Başsavcılıkların suç duyurusunda bulunulmaktadır. Bu doğrultuda yapılacak olan denetimi müteakip, firmanın faaliyetlerinde herhangi bir aykırılık var ise Quest.net'te olduğu gibi 'qnet' hakkında da gerekli yasal işlem yapılacaktır.

Ancak, yasal olarak kurulmuş olan bir şirketin Bakanlığımızca kapatılması veya faaliyetlerinin durdurulması gibi bir yetkimiz bulunmamaktadır. Dolayısıyla Bakanlığımızın söz konusu faaliyetlere izin vermesi veya göz yumması gibi bir durum söz konusu değildir. Ayrıca, sisteme katılacak olan vatandaşlarımızın daha önce Bakanlığımızca yapılmış olan ve halen 'sanayi.gov.tr' adresinde bulunan basın bültenlerini inceleyerek karar vermeleri mağduriyet yaşamamaları açısından lehlerine olacaktır.''

kalan karakter 1000

bayram bayram

qnet şikayetleri için nereye başvurmalıyız

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır4
cevapla 10.02.2015 01:49
seyran seyran

eğer qnet e karşı bir şikayetse qnete bulunabilirsin oda olmadı adliye var emniyet var buraya yorum yazacak kadar düşünemedinmi işin karalamakmı yoksa :D

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 26.02.2015 03:14
bayram candan bayram candan

zonguldak ereğlide oturuyorum bizde mağdur olduk 2013 te 4000tl param gitti arkadaş kurbanı olduk kimseye hakkımı helal etmiyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır4
cevapla 10.02.2015 01:30
gmz gmz

hakkını helal etmeyle falan olmuyor bu işler söke söke zamanı gelince alcaksın günü bekliyorum bende

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 18.03.2015 12:13
salih salih

tşk

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır3
cevapla 16.11.2014 17:24
salih salih

tşk

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 16.11.2014 17:23
kazım kazım

egerki bu işi yapıyorsanız emin olun ki sırtınız hiçbir zaman yere gelmeyecektir çünki bu işin sonu ve sınırı yok yeterki güvenirli çalışkan ve azimli olun sonra bırakın insanlar sizi parmakla göstersin size özensin..

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır5
cevapla 17.09.2014 19:59

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.