X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Kanal İstanbul'un rotası belli oldu mu?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Kanal İstanbul'un rotası belli oldu mu?

  • Giriş Tarihi: 30.3.2013 14:33 Güncelleme Tarihi: 30.3.2013 14:43

İstanbul'un si, Kanal İstanbul'un güzergahının netleştiği iddia edildi. Kanalın Küçükçekmece-Başakşehir-Arnavutköy hattında olacağı savunuluyor.

Başbakan Erdoğan'ın geçtiğimiz yıl açıkladığı ve kamuoyunda 'Çılgın Proje' olarak bilinen Kanal İstanbul Projesi'nde güzergâh hâlâ sır gibi saklanıyor, ancak maliyeti ve hafriyat kolaylığı açısından en uygun yerler olan Küçükçekmece-Başakşehir-Arnavutköy hattında çalışmaların başladığı bildirildi. Yeni Şafak Gazetesi'nden Behlül Çetinkaya'nın haberine göre; bu rotanın seçilmesinin nedeni, hiç orman arazisi bulunmaması, istimlak bedeli ile kazı maliyetinin düşük olması....

Habere göre; Kamulaştırma açısından en az sorunlu, rakım olarak en alçak ve maliyet açısından ise en düşük nokta olan güzergahtaki bazı mahallelerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından rezerv alanlar oluşturuldu. Güzergâh üzerinde yer alan yerleşim alanlarında ise arazi fiyatları şimdiden tavan yaptı.

KÜÇÜKÇEKMECE DEVRE DIŞI

Kanal İstanbul için en uygun olan güzergâhın ilk noktası Küçükçekmece Gölü. Evsel atık ve ağır metallerin kirlettiği göl, içme suyu amaçlı kullanılmadığı için devre dışı bırakılmasında bir problem bulunmuyor. Ayrıca Sazlıdere Barajı ile Küçükçekmece Gölü arasında bulunan Sazlıdere Vadisi, göl ile baraj arasında açılacak kanal için çalışma yapmaya uygun bir alan oluşturuyor. Yükseltisi çok fazla olmayan bu alanda istimlak problemi yok.

ORMANDA MİNİMUM KAYIP

Projeyle Sazlıdere Barajı da devredışı kalacak, ancak Melen Çayı'ndan su geliyor olması nedeniyle İstanbul'da su problemi yaşanması beklenmiyor. Sazlıdere Barajı'nın bütün rezerv alanını kullanarak devam edecek Kanal İstanbul, bu derin vadiden Boyalık ve Baklalı bölgelerine yöneliyor. Maksimum rakımın 30 metre olduğu bu bölgede yine vadilerden ve dere yataklarından ilerleyecek olan kanalın güzergâhında önemli bir yerleşim bulunmazken kısmen tarım arazileri yer alıyor. Güzergâhın bir diğer avantajı, yol üzerinde hiç orman arazisi bulunmaması. Kanal ayrıca üçüncü havalimanının hemen yanında bitiyor.

ALTERNATİFLERİ ÇOK MALİYETLİ

Kanal İstanbul için adı geçen iki güzergah daha var. Bunlardan ilki Büyükçekmece Gölü'nden başlayıp Bahşayiş Deresi üzerinden ilerleyip kuzeydoğuya dönerek Boyalık'tan Karadeniz'e ulaşıyor. Bu bölgede ilk projedeki gibi vadiler ve su havzaları bulunmadığı için maliyet artıyor, hafriyat çalışması çoğalıyor. Ayrıca bu güzergahta İstanbul içme suyunun yüzde 7'sinin sağlandığı Büyükçekmece Gölü de var. Yetkililer bu önemli gölü devre dışı bırakmak istemiyor. İkinci hat ise Silivri'nin batısından başlayıp Fenerköy ve Kabakçı üzerinden Karadeniz'e ulaşıyor. Burada da hafriyat ve maliyet ilk projedekinden kat kat daha fazla. Ayrıca bu bölgede çok fazla orman arazisi bulunuyor.

3 MAHALLEYE TALİH KUŞU

25 metre derinlikte ve 150 metre genişlikteki 'nin en önemli istimlak ve kamulaştırma çalışması, -son anda bir değişiklik olmazsa- Küçükçekmece Gölü ile Sazlıdere Barajı arasında kalan Başakşehir ilçesinin Altıntepe, Güvercintepe ve Şahintepe mahallelerinde gerçekleştirilecek. Önemli bir yolun komşusu olacak ruhsatsız ve imarsız evlerden oluşan mahalleler kanala cephe bir konumda olduğu için şimdiden değerlendi. Arazi fiyatlarının tavan yaptığı bu yerlerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bazı bölgeleri rezerv alan ilan etti.

kalan karakter 1000

yağız yağız

Başlasın artık şu kanal ihtiyacım var silivrideki evimi satamıyom

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 30.03.2016 00:32
Mustafa Mustafa

Büytün olay son paragrafta.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 14.08.2013 12:28
isme isme

INSALLAH FAKIR FUKARAYA YARAR ZENGIN ZIBIDILERE YARAMAZ BU PROJE CUNKU O MAHALERDE KI LERIN DE COGU FAKIR VE VAROŞ KESIMI

Aynı Görüşte misiniz?
evet16
hayır2
cevapla 01.04.2013 15:30
erkan erkan

acaba bayram tepeyede gececekmı

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 16.04.2013 19:08
erol erol

bizim evin üstünden geçiyor. Nasıl müjde bu be.

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır3
cevapla 31.03.2013 01:05
kemal sahin kemal sahin

bir an once baslasin cok daha iyi olmazmi,neden zaman kaybediyoruz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet22
hayır6
cevapla 30.03.2013 18:06

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.