X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Toplu Taşıma'da 'Engeller' kalkıyor, yeni dönem başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

'da 'Engeller' kalkıyor, yeni dönem başlıyor

  • Giriş Tarihi: 26.11.2014 09:44
Toplu Taşıma'da 'Engeller' kalkıyor, yeni dönem başlıyor
Toplu Taşıma'da 'Engeller' kalkıyor, yeni dönem başlıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayladığı kanuna göre, şehir içi yolcu taşıma hizmeti yapan araçlardan erişilebilir olmayanlara yetki belgesi, izin veya ruhsat verilmeyecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayladığı "ler Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun", şehir içi araçlarının engellilerin erişimine uygun hale getirilmesine yönelik düzenlemeler içeriyor.

Erdoğan'ın yayımlanmak üzere Başbakanlıka gönderdiği 6567 sayılı kanuna göre, değişikliğin yürürlük tarihinden sonra üretilen servis ve turizm taşımacılığı yapanlar dışında, şehir içi yolcu taşıma hizmeti yapan araçlardan engelliler için erişilebilir olmayanlara yolcu taşıma hizmeti için yetki belgesi, izin veya ruhsat verilmeyecek.

'BİZE HER YER ENGEL'

Şehirler arası yolcu taşıma hizmeti yapan araçlar ile şehir içi servis ve turizm taşımacılığı hizmeti veren araçların erişilebilir hale getirilmesi için usul ve esaslar yönetmelikle düzenlenecek.

TOPLU TAŞIMADA YENİ DÖNEM

Düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten sonra üretilen şehirler arası ve uluslararası yolcu taşımacılığı ile servis ve turizm taşımacılığı yapan araçlar, yetki belgesi, izin veya çalışma ruhsatı verilmesi konusunda araç değil hizmet temelinde düzenleme yapıldığı için, belirtilen araçlar için aranan erişilebilirlik zorunluluğu hizmet olarak düzenlenecek.

Kanunla karayolu ile turizm taşımacılığı yapan veya şehirler arası toplu taşıma hizmeti veren kişilerin, engelli bireylere erişilebilir toplu taşıma hizmeti sağlanmasına ilişkin talebini azami 72 saat içinde karşılamak yükümlülüğüne ilişkin herhangi bir cezai yaptırım olmamasının, bu kişilerin erişim hakkını engellememesi için düzenleme yapılıyor.

Buna göre, karayolu ile turizm taşımacılığı yapan veya şehirler arası toplu taşıma hizmeti veren, servis taşımacılığı yapan gerçek ve tüzel kişilerin, engelli personel veya öğrenciye talep halinde erişilebilir taşıma hizmetini sağlama yükümlülüğü, idari para cezası kapsamına alınıyor.

kalan karakter 1000

YÜKSEL YÜKSEL

minibüslerdede kullanılmalı vatandaşı çok mağdur ediyorlar canı isteyen canının istediği parayı alıyor ve itiraz edemiyorlar itiraz etmeye kalkanada hakaret ederek susturuyorlar tam anlamı ile sahipsiz ve başıboş bir tutum içindeler minibüsçüler hala aynı şekilde davranmaya devam ediyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 26.11.2014 11:39
Alaettin AKARSLAN Alaettin AKARSLAN

Çok güzel bir uygulama fakat devletten bir isteğimiz daha var lütfen yaya kaldırımlarını engelsiz hale getirsinler yaya kaldırımlarının giriş ve çıkışları engellilere tam uygun değil asıl en büyük sorun ise yaya kaldırımlarına park yapan araçları engellemek. Duyarlı insanlar lütfen yaya kaldırımlarına araç park etmeyiniz. ESENLER FATİH MAHALLESİ FATİH caddesinin yaya kaldırımlarının araçlardan temizlenmesini rica ediyorum M.TEVFİK GÖKSU başkanımızın yardımlarını bekliyoruz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 26.11.2014 10:59
İsmail Çiçek İsmail Çiçek

Cumhur Başkanı nekadar kanun onaylarsa onaylasın Uygalayan yoksa o kanun guduk kalıyIıyor.Bırakın otobüslere ulaşımı Metrobus duraklarına ble ulaşılamıyor.Bahcelievler Şirinevler duraklarında Asansor bile yok Şirin evlerde var demesin Belediye oradaki yuk oda kapalı.Bahcelievler Bakırköy hastanesine giden gelen engellilerin mecburen kullandıkları durak.

Bırakın otobüsleri İstanbul Metrebüs duraklarında asansör bile yok.Hele Bakırköy hastanesinin onundekı Bahcelıevler Metrobus durağı razalet.Orada inip binen yolcuların cogunlugu hasta ve ozurlu.Gerci hatboyunca AVM merkez önleri hariç cogunda yok Şirin evler durağında yuk asansörü oda kapalı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 26.11.2014 10:51
nejat Tandoğan nejat Tandoğan

Bu Kanun Çok Gerekliydi Özellikle ANTALYA da Hizmet Veren Beyaz Renkli Halk Otobüsleri İçin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 26.11.2014 10:48

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.