Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da 'Engeller' kalkıyor, yeni dönem başlıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayladığı kanuna göre, şehir içi yolcu taşıma hizmeti yapan araçlardan erişilebilir olmayanlara yetki belgesi, izin veya ruhsat verilmeyecek

Giriş Tarihi: 26.11.2014 09:44
Toplu Taşıma'da 'Engeller' kalkıyor, yeni dönem başlıyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayladığı "ler Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun", şehir içi araçlarının engellilerin erişimine uygun hale getirilmesine yönelik düzenlemeler içeriyor.

Erdoğan'ın yayımlanmak üzere Başbakanlıka gönderdiği 6567 sayılı kanuna göre, değişikliğin yürürlük tarihinden sonra üretilen servis ve turizm taşımacılığı yapanlar dışında, şehir içi yolcu taşıma hizmeti yapan araçlardan engelliler için erişilebilir olmayanlara yolcu taşıma hizmeti için yetki belgesi, izin veya ruhsat verilmeyecek.

'BİZE HER YER ENGEL'

Şehirler arası yolcu taşıma hizmeti yapan araçlar ile şehir içi servis ve turizm taşımacılığı hizmeti veren araçların erişilebilir hale getirilmesi için usul ve esaslar yönetmelikle düzenlenecek.

TOPLU TAŞIMADA YENİ DÖNEM

Düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten sonra üretilen şehirler arası ve uluslararası yolcu taşımacılığı ile servis ve turizm taşımacılığı yapan araçlar, yetki belgesi, izin veya çalışma ruhsatı verilmesi konusunda araç değil hizmet temelinde düzenleme yapıldığı için, belirtilen araçlar için aranan erişilebilirlik zorunluluğu hizmet olarak düzenlenecek.

Kanunla karayolu ile turizm taşımacılığı yapan veya şehirler arası toplu taşıma hizmeti veren kişilerin, engelli bireylere erişilebilir toplu taşıma hizmeti sağlanmasına ilişkin talebini azami 72 saat içinde karşılamak yükümlülüğüne ilişkin herhangi bir cezai yaptırım olmamasının, bu kişilerin erişim hakkını engellememesi için düzenleme yapılıyor.

Buna göre, karayolu ile turizm taşımacılığı yapan veya şehirler arası toplu taşıma hizmeti veren, servis taşımacılığı yapan gerçek ve tüzel kişilerin, engelli personel veya öğrenciye talep halinde erişilebilir taşıma hizmetini sağlama yükümlülüğü, idari para cezası kapsamına alınıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Toplu Taşıma'da 'Engeller' kalkıyor, yeni dönem başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN