X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Aile hekimleri bir günlük iş bırakıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Aile hekimleri bir günlük iş bırakıyor

  • Giriş Tarihi: 11.12.2014 11:45 Güncelleme Tarihi: 11.12.2014 13:14
Aile hekimleri bir günlük iş bırakıyor
Aile hekimleri bir günlük iş bırakıyor

Yarın hastalanmayın. Türkiye genelindeki 22 bin civarındaki yeni yılla birlikte yürürlüğe girecek olan nöbet tutma zorunluluğu getiren genelgeye tepki amacıyla bir günlük iş bırakacak.

Türkiye genelindeki 22 bin civarında , 1 Ocak'tan itibaren aile sağlığı merkezinde görevli, hekim ve aile sağlığı çalışanlarına cumartesi günleri ayda en az 8 saat nöbet tutma zorunluluğu getiren genelgeye tepki amacıyla cuma günü iş bırakacak.

AİLE HEKİMLERİ CUMARTESİ GÜNLERİ DE NÖBET TUTACAK - TIKLAYIN

Antalya Aile Hekimleri Derneği Başkanı Alp Karan, sağlık Bakanlığı'nın yayımladığı genelgeyle, 1 Ocak'tan itibaren aile sağlığı merkezinde görevli aile hekimi ve aile sağlığı çalışanlarına, cumartesi günleri ayda en az 8 saat nöbet tutma zorunluluğu getirildiğini belirtti.

Hekimlerin aile sağlığı merkezi ya da halk sağlığı müdürlüğünün belirlediği yerlerde nöbet tutacağını dile getiren Karan, genelgeye tepki gösterdi. Karan, "Ülke genelindeki 22 bin civarında aile hekimi ve aile sağlığı merkezi çalışanları genelgeye itiraz etmek amacıyla cuma günü görevli olduğumuz yerlerde acil hasta dışında tedavi yapmayacağız. 1 günlük iş bırakma eylemi gerçekleştireceğiz" dedi.

Cuma günü aile hekimlerinin ülke genelinde basın açıklaması yaparak, tepkilerini dile getireceğini anlatan Karan, aile sağlığı merkezi görevlilerinin cumartesi günü de Ankara'da 'Aile Hekimine Sahip Çık' mitingi düzenleyeceğini söyledi. Karan, Antalya'da da cuma günü 10.00'da 2 No'lu Aile Sağlığı Merkezi önünde dernek olarak basın açıklaması düzenleyeceklerini söyledi.

AİLE HEKİMLİKLERİ DE ACİL GİBİ OLACAK

AİLE HEKİMLİĞİ İÇİN RANDEVU DÖNEMİ

Genelge ile aile hekimlerinin koruyucu hekimlik görevini yerine getirmekte yetersiz kalacağını savunan Karan, bakanlık tarafından hastanelerin acil servisinde yaşanan yoğunluk nedeniyle kendilerine nöbet sistemi getirildiğini dile getirdi. Aile sağlığı merkezlerinde, koruyucu sağlık hizmetlerine öncelik verildiğini vurgulayan Karan, "Herkesin kendi aile hekiminden hizmet alması prensibi yerine, nöbetçi hekimden hizmet almanın getirilmesi, aile hekimliği uygulamasını bitirerek, bu yerlerin aile sağlığı merkezi olma özelliğini kaybettirecektir. Bu şekilde eski sağlık ocağı sistemi tekrar getirilmek istenmektedir" dedi.

Karan, bakanlık tarafından aile hekimlerine ve aile sağlığı çalışanlarına haftada altı gün, günde 12 saatten, ayda 300 saat, çalışma süresi getirilmek istendiğini, bu sürelerin uluslararası çalışma kanunlarına, insan haklarına ve anayasaya aykırı olduğunu savundu. Aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarına yüklenilmek istenen angarya görevlerden, acil, aile sağlığı merkezi, toplum sağlığı merkezi nöbetlerinden vazgeçilmesi gerektiğini aktaran Karan, "Sağlık Bakanlığımıza da sesleniyoruz, bundan önceki sağlık ocağı uygulamasını bitirdiğiniz gibi şimdi de aile hekimliği uygulamasını bitirmeyin. Aile hekimliğine ve birinci basamak koruyucu sağlık hizmetlerine sahip çıkın. Eğer vatandaşlarımız da eski sağlık ocağı sistemine dönmek istemiyorsa, 184'ü arayıp Bakanın bu uygulamasını kabul etmediğinizi eski sağlık ocağı sistemine geri dönmek istemediğinizi bildirsinler istiyoruz" diye konuştu.

kalan karakter 1000

şevki erol şevki erol

Bir hekim olarak fazla çalışmaya karşı değilim.Ama eğer bir ülkede aynı özlük haklarına sahip memurların birisi günde 12 saat diğeri 8 saat çalışıyorsa bunu sağlık sektörünün nöbet anlayışı ile açıklamak mantık dışı.Bir inşaat ustasının bile günlük yevmiyesi 80-100 TL iken bir doktora zorla tutturulan ,8 saat insan hayatının söz konusu olduğu bir nöbet için 62 TL ödenmesi haksızlık değildir de nedir.Her işin bir karşılığı vardır.Devlet nöbet uygulamasını gönüllülük esası ile ve ücret olarak karşılığını hak ettiği değeri vererek bu işi aile hekimlerine yaptırsa daha iyi olur kanaatindeyim

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır1
cevapla 12.12.2014 11:49
tayyar tayyar

avrupa brliği ülkelerinde uygulanan aile hekimliği sistemi çöküyor.Bu ülkelerdeki aile hekimleri sistemden bir bir çıkıyorlar.Devletin acil servislere gereksiz gidenlere 5-10 kat muayene ücreti ve ceza uygulandığı avrupa sisteminde aile hekimleri aylık 6-10 bin Euro maaş alıyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 12.12.2014 11:39
ick bin´n berliner ick bin´n berliner

bu uygulama bati avrupa ülkelerinin hepsinde mevcut ve bu acil servis uygulamasi mükemmel bir sekilde isliyor türkiyede neden olmasin?cünkü bunlar alismislar sabah 9 aksam 17´00de is birakmaya ve haftada 5 gün calismaya,ben sade bir vatandas olarak bu uygulamayi destekliyorum,zira bu uygulama sayesinde devlet hastahanelerinin´de yükü azalmis olacak ancak özel hastahaneler bunu reddediyor zira onlarinda isi azalacak buda onlarin isine gelmiyor. ben olaya bu persfektifden bakiyorum ve buda dogrudur.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır13
cevapla 11.12.2014 16:30
taner taner

sayın normal vatandaş senin çoluk çocuğun yokmu bizlerinde bir hayatı var çocuklarımız var sorumluluklarımız var ben yıllarca acilde çalıştım inanamayacağın kadar zor şartlarda.bakan bu işe işine geldiği gibi yaklaşıyor acil servislerdeki yoğunluğu bu şekilde azaltmak mümkün değil taşıma suyla değirmen dönmez.hiçbir Avrupa ülkesinde aile hekimlerine nöbet uygulaması yok çünkü özel kurum statüsündeler.bilginiz olmadan fikrinizde olmasın.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır1
cevapla 12.12.2014 10:04
erd2 erd2

bunlar olağan şeyler kainatın varoluşu bile zıtlık üzeredir. hayrın var olduğu yerde aynı anda şerde var olur.doğmak ve ölmek gibi,her gecenin ardı gündüzdür .

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır4
cevapla 11.12.2014 13:11
Adalet Adalet

Çok yorulan Dr özel hastaneye transfer olsun yerlerine yeni nesil daha iyi Dr gelir önce halk çalışmaya devam helal olsun

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır16
cevapla 11.12.2014 13:07

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.