X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Vatandaşa müjde AVM'lere vergi dairesi açılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Vatandaşa müjde 'lere vergi dairesi açılıyor

  • Giriş Tarihi: 29.12.2014 09:33 Güncelleme Tarihi: 29.12.2014 12:12
Vatandaşa müjde AVM'lere vergi dairesi açılıyor
Vatandaşa müjde AVM'lere vergi dairesi açılıyor

Tapu internetten alınacak, vergi daireleri bankalar gibi 'lerde şube açacak, araçlara da vergi affı geliyor.

Yeni yılda tapu işlemleri elektronik ortamda yapılabilecek. 'lerde bile vergi dairesi açılacak. Aracını hurdaya kaydedenin borçları silinecek...

Tapu internetten alınacak, vergi daireleri şube açacak, araçlar için de vergi affı var... Bürokrasinin vatandaşa getirdiği yükü almak için yeni adımlar atılıyor. Özellikle tapuda ve vergi dairelerinde perişan olma devri iki yeni uygulamayla sona erecek. 1990 model ve daha eski araç sahiplerine de vergi müjdesi var.

AVM'LERDE YILBAŞI REKABETİ - TIKLAYIN

1 -Tapuda internet dönemi başlıyor

Yeni yılda tapu işlemleri elektronik ortamda yapılacak. Uygulama ile, sanal POS sistemi kullanılarak, tapu harç ve döner sermaye ücretleri ödenebilecek ve ATM'lerle bankalarda sıra bekleme kâbusu sona erecek. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen ve mülkiyet hakkının devrini içeren alım satım işlemlerinde de, alıcı ile satıcının birlikte protokol imzaladığı Takasbank'tan talep etmesi halinde alım-satım bedelinin güvenli bir yöntemle el değiştirmesi, ardından tapunun alınması sağlanacak. Uygulama, 2015 yılı içerisinde uygulamaya geçecek. Alo 181 Çağrı Merkezi üzerinden 7 gün 24 saat tapuyla ilgili randevu ve bilgi alınabiliyor. Tapu müdürlüklerinde taşınmaza yönelik herhangi bir işlem gerçekleştirilmesi halinde cep telefonuna bilgi mesajı gönderiliyor.

20 MİLYON VATANDAŞA MÜJDE - TIKLAYIN

2- Banka şubesi gibi vergi daireleri

Maliye Bakanı , vergi dairelerinin hizmet odaklı bir anlayışla şubelere dönüşeceğini, ihtiyaca göre şube açılacağını söyledi. Bir ilde onlarca vergi dairesi bulunduğunu, buralardaki hizmetlerin tek çatı altında toplanacağını söyleyen Şimşek, "yeni model ile vatandaşların vergi ödemek, borçlarını sorgulamak, beyanname vermek, 'borcu yoktur' yazısı gibi işlemlerinin söz konusu şubelerde sıra beklemeden yapılacağını söyledi. Şimşek'in verdiği bilgiye göre vergi daireleri, bankalar gibi tek tip olacak. Söz konusu şubeler, AVM'ler dahil olmak üzere nüfusun ve ekonomik aktivitenin fazla olduğu yerlerde açılacak, bütün işlemler elektronik ortama taşınacak.

3 -Hurdaya gidenin borcu silinecek

Model yılı 1990 ve öncesi olan araçların hurdaya ayrılması için 3 gün kaldı. Bu araçlar, 31 Aralık tarihine kadar teslim edilirse, vergi, gecikme faizi, trafik cezası ve benzeri bütün borçları silinecek. Düzenlemeden otomobil, arazi taşıtı, kaptıkaçtı, motosiklet, minibüs, panel van, motorlu karavan, otobüs, kamyonet, çekici ve benzeri araçlar yararlanabilecek. Ayrıca 2000 ya da daha eski model olup, ama mevcut olmayan, pert olmuş araçları için başvuranlar ise, vergi ve cezalarının asıllarının dörtte birini ödeyerek diğer borçlarından kurtulabilecek. (Türkiye Gazetesi)

İHTİYACA GÖRE ŞUBEM

Şimşek, şunları kaydetti: "Açılacak şubeler için nüfus ve ekonomik aktivite dikkate alınacağından, vatandaşın hizmete ulaşımı da daha kolay olacak. Örneğin, bu şubeler büyük bir alışveriş merkezinde olabilecek.

Nerede ihtiyaç varsa, şubeler oralara açılacak. Vatandaşımızın hizmet alacağı bu noktaların sayısı da bu anlayışa göre ayarlanacak. Lokasyonu uygun olmayan vergi daireleri gerekirse kapatılacak, bunların yerine daha verimli çalışacak şubeler açılacak. Bu sayede vergiye uyum artırılacak, hem vatandaş hem de idare gereksiz maliyetlerden kurtulacak, vergi dairelerinde uzmanlaşma artacak, zaman ve maliyet tasarrufu sağlanacak." Öte yandan, yeni modelle bir tasarruf aracına daha kavuşacaklarını dile getiren Şimşek, vergi dairesi başkanlıkları ve şubelerde bundan sonra tüm işlemlerin elektronik ortamda yapılacağını bildirdi.

Kaynak: Türkiye

kalan karakter 1000

tahir tahir

aynen guzek bır uygulama avm lerde eczanede olmalı ...
cogunda yok...

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 30.12.2014 00:04
LEVENT LEVENT

Bir çok uygulamasına karşı olmama rağmen hükümetin yaptığı güzel şeylerde var.Bir tanesi de bu.Yiğidi öldür hakkını ver demişler.

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır1
cevapla 29.12.2014 14:07
Hasan Hasan

Şu miras işlemlerini de süreli otomatiğe bağlasalar ne iyi olur. Hem vatandaş kazanır hem devlet. Ayrıca miras yüzünden kavga ve ölümler
de sona erer.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 29.12.2014 13:22
kıralp kıralp

emlakcıların beslediği tapu çalışanları aç kalacak güzelllll.

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır0
cevapla 29.12.2014 12:48

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.