Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vatandaşa müjde 'lere vergi dairesi açılıyor

Tapu internetten alınacak, vergi daireleri bankalar gibi 'lerde şube açacak, araçlara da vergi affı geliyor.

Giriş Tarihi: 29.12.2014 09:33 Güncelleme Tarihi: 29.12.2014 12:12
Vatandaşa müjde AVM'lere vergi dairesi açılıyor
Yeni yılda tapu işlemleri elektronik ortamda yapılabilecek. 'lerde bile vergi dairesi açılacak. Aracını hurdaya kaydedenin borçları silinecek...

Tapu internetten alınacak, vergi daireleri şube açacak, araçlar için de vergi affı var... Bürokrasinin vatandaşa getirdiği yükü almak için yeni adımlar atılıyor. Özellikle tapuda ve vergi dairelerinde perişan olma devri iki yeni uygulamayla sona erecek. 1990 model ve daha eski araç sahiplerine de vergi müjdesi var.

AVM'LERDE YILBAŞI REKABETİ - TIKLAYIN

1 -Tapuda internet dönemi başlıyor

Yeni yılda tapu işlemleri elektronik ortamda yapılacak. Uygulama ile, sanal POS sistemi kullanılarak, tapu harç ve döner sermaye ücretleri ödenebilecek ve ATM'lerle bankalarda sıra bekleme kâbusu sona erecek. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen ve mülkiyet hakkının devrini içeren alım satım işlemlerinde de, alıcı ile satıcının birlikte protokol imzaladığı Takasbank'tan talep etmesi halinde alım-satım bedelinin güvenli bir yöntemle el değiştirmesi, ardından tapunun alınması sağlanacak. Uygulama, 2015 yılı içerisinde uygulamaya geçecek. Alo 181 Çağrı Merkezi üzerinden 7 gün 24 saat tapuyla ilgili randevu ve bilgi alınabiliyor. Tapu müdürlüklerinde taşınmaza yönelik herhangi bir işlem gerçekleştirilmesi halinde cep telefonuna bilgi mesajı gönderiliyor.

20 MİLYON VATANDAŞA MÜJDE - TIKLAYIN

2- Banka şubesi gibi vergi daireleri

Maliye Bakanı , vergi dairelerinin hizmet odaklı bir anlayışla şubelere dönüşeceğini, ihtiyaca göre şube açılacağını söyledi. Bir ilde onlarca vergi dairesi bulunduğunu, buralardaki hizmetlerin tek çatı altında toplanacağını söyleyen Şimşek, "yeni model ile vatandaşların vergi ödemek, borçlarını sorgulamak, beyanname vermek, 'borcu yoktur' yazısı gibi işlemlerinin söz konusu şubelerde sıra beklemeden yapılacağını söyledi. Şimşek'in verdiği bilgiye göre vergi daireleri, bankalar gibi tek tip olacak. Söz konusu şubeler, AVM'ler dahil olmak üzere nüfusun ve ekonomik aktivitenin fazla olduğu yerlerde açılacak, bütün işlemler elektronik ortama taşınacak.

3 -Hurdaya gidenin borcu silinecek

Model yılı 1990 ve öncesi olan araçların hurdaya ayrılması için 3 gün kaldı. Bu araçlar, 31 Aralık tarihine kadar teslim edilirse, vergi, gecikme faizi, trafik cezası ve benzeri bütün borçları silinecek. Düzenlemeden otomobil, arazi taşıtı, kaptıkaçtı, motosiklet, minibüs, panel van, motorlu karavan, otobüs, kamyonet, çekici ve benzeri araçlar yararlanabilecek. Ayrıca 2000 ya da daha eski model olup, ama mevcut olmayan, pert olmuş araçları için başvuranlar ise, vergi ve cezalarının asıllarının dörtte birini ödeyerek diğer borçlarından kurtulabilecek. (Türkiye Gazetesi)

İHTİYACA GÖRE ŞUBEM

Şimşek, şunları kaydetti: "Açılacak şubeler için nüfus ve ekonomik aktivite dikkate alınacağından, vatandaşın hizmete ulaşımı da daha kolay olacak. Örneğin, bu şubeler büyük bir alışveriş merkezinde olabilecek.

Nerede ihtiyaç varsa, şubeler oralara açılacak. Vatandaşımızın hizmet alacağı bu noktaların sayısı da bu anlayışa göre ayarlanacak. Lokasyonu uygun olmayan vergi daireleri gerekirse kapatılacak, bunların yerine daha verimli çalışacak şubeler açılacak. Bu sayede vergiye uyum artırılacak, hem vatandaş hem de idare gereksiz maliyetlerden kurtulacak, vergi dairelerinde uzmanlaşma artacak, zaman ve maliyet tasarrufu sağlanacak." Öte yandan, yeni modelle bir tasarruf aracına daha kavuşacaklarını dile getiren Şimşek, vergi dairesi başkanlıkları ve şubelerde bundan sonra tüm işlemlerin elektronik ortamda yapılacağını bildirdi.

Kaynak: Türkiye
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vatandaşa müjde AVM'lere vergi dairesi açılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN