X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Türk Akımı Projesi'ne sürpriz öneri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Türk Akımı Projesi'ne sürpriz öneri

  • Giriş Tarihi: 1.2.2015 13:05 Güncelleme Tarihi: 1.2.2015 13:11
Türk Akımı Projesi'ne sürpriz öneri
Türk Akımı Projesi'ne sürpriz öneri

Rusya’nın Güney Akım’ı iptal ederek, önerdiği 'Türk Akımı' projesine yönelik süreç devam ederken, 'kardeş ülke rotası' gündeme geldi.

Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği (IAEE) Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Türk Akımı'nın, Trakya'dan sonraki bölümünde Makedonya, Kosova ve Bosna Hersek gibi ülkelere hattın uzatılabileceğini söyledi. Yeni akım projesinin kapasitesinin fazla olduğunu belirten Kumbaroğlu, Türkiye'nin burada devreye girebileceğini kaydetti.

Konuya ilişkin çalışma yaptıklarını aktaran Kumbaroğlu ''Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'a bu görüşleri iletmek istiyoruz. Bunun için Türkiye'nin inisiyatif alması lazım. Görüşümüzü tamamladıktan sonra resmi yazıyla bakanlığa ileteceğiz. Konuştuğumuz hatların ekonomik değerini ortaya koyup bunu bakanlığa sunabiliriz'' diye konuştu.

10 MİLYAR DAHA UCUZ

Türk Akımı ile Avrupa'ya gidecek hattın soydaşların olduğu coğrafyadan geçmesinin önemli olduğuna dikkat çeken Kumbaroğlu ''Türk Akım Türkiye'ye geliyor, buradan Yunanistan'a gidiyor, gerisi belli değil. Ana hattın gittiği ülkeleri içine alan bir birliğin kurulmasının iyi olacağını düşündük'' diye konuştu.

Güney Akım'ın baştan sakat doğan bir proje olduğunu dile getiren Kumbaroğlu ''Çünkü ekonomik değildi. 930 kilometresi Karadeniz'in altından geçiyor. Maliyetin yüzde 60'ı burada, 30 milyar dolar hesaplıyorlardı. Türkiye'den geçse Mavi Akım 380 kilometre çok daha ucuz olacak. 10 milyar dolar ucuzlayacak'' dedi.

TÜRKİYE MERKEZ OLUR

Türkiye'nin, Türk Akım'la merkez olacağını dile getiren Kumbaroğlu ''Avrasya Birliği kuruyoruz. 18 ülke var. Hazar ve Karadeniz etrafındaki ülkeler var. Türk Akım kapasitesi olarak çok daha fazla. Türk Akım geldiğinde bu Balkanları besleyen hat lazım. Rusya, Bulgaristan'ı istemiyor. Yunanistan'a girecek bu hat. Balkanlardan çıkış için Makedonya'dan çıkacak. Sonra farklı güzergahlar olabilir. Çoğu Kosova, küçük kesim Sırbistan. Kosova'dan geçebilir. Arnavutluk, Karadağ, diğer ülkeler var. Bu hattı besleyebilir'' dedi. Güney Akım için boru üretiminin başladığını belirten Kumbaroğlu, Türk Akımı'nın bu nedenle daha hızlı hayata geçeceğini kaydetti.

"DOĞALGAZDA EN EKONOMİK GÜZERGAH TÜRKİYE VE İRAN"

İran Milli Gaz Şirketi Uluslararası İşler Müdürü Azizullah Ramazani ''Türkmenistan ve Azerbaycan doğalgazının İran ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşınmasının en ekonomik güzergah'' olduğunu belirtti.

İran resmi haber ajansı IRNA'nın haberine göre, Ramazani ''Avrupa'ya ulaştırılacak Türkmenistan ve Azerbaycan doğalgazının İran ve Türkiye üzerinden ihraç edilmesini öneriyoruz. Çünkü İran, Avrupa'ya doğalgaz taşımada en ekonomik ve en tasarruflu güzergah'' dedi.

KAPASİTE YÜKSEK

Ramazani, şunları söyledi: ''Bazı Avrupa ülkeleri, Türkmenistan doğal gazının Hazar Denizi üzerinden geçmesini istiyor. Ancak bu planın ekonomik ve uygun olmadığını düşünüyoruz. Bölge ülkeleri Avrupa'ya gaz ihraç etmek için iyi bir kapasiteye sahip. Avrupa da kendi enerji kaynaklarını çeşitlendirmek için bunu kullanabilir.''

Kaynak: Star

"Paralel'in MOSSAD'la işbirliğini görsünler" - TIKLAYIN

kalan karakter 1000

sefa sefa

herkes bir şeyde pay sahibi olurken kuruntulara gebe kalmak akıl zararı olur yılardır sektörde ekip başıyım ve nice mühendisler projeler iptal edildi ve şirket ler iflas etti
tabi korku başlangıcın sonu olur ama demem şu eğer boğulacaksan büyük denizinde
bir kaşık suyunda eşitliği aynı

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 01.02.2015 22:26
delidolu delidolu

Bilmeden konusmak tepki ceker,bütün yorumlara ortalama cevap bu öyle iki kazma vurmakla olacak is degil,hemen yapalim demesi kolay,bir ev yapmaya calis bakalim hemen bitiyor mu ?; Norvec,in gazi ve petrolü ancak ingiltereye yetiyor,galiba oranin rezervini bilmiyorsun,denizlerimizde hersey olabilir dogrudur,lakin arama veya bulabilme ya da cikarma masrafi o kadar fazla ki,hazir ve yillarca akabilecek enerji öceliklidir,sonucta hemen lazim ve talep fazla.Kusura bakmayin kimseyi kirmadan en dogrusunu anlattim

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 01.02.2015 21:48
Yusuf Yusuf

Neden kendi kaynaklarimizla birseyler yapmiyor milletin tasaronlugunu dusunuyoruz akdeniz dogal karadeniz Egedenizi hertarafimiz yeralti kaynaklarla dollu birde baskanimiz ilimden bahsediyor varsa ilim akdeniz dogal gaz kayniyor sen yap sen yarat birde denizlerimizde binlerce nehir akintisi var bunlari neden enerjiye dondermiyoruz

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır2
cevapla 01.02.2015 18:36
gurbetci,.- gurbetci,.-

durmak yokkk,.-? YOLA - DEVAM..

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 01.02.2015 16:47
mustafa önder mustafa önder

iyi zengin olduk artik bol bol gemi aliriz - kendi kendimizi kandirmaktan bir sey bilmiyoruz

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır5
cevapla 01.02.2015 16:43

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.