X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Çözüm süreci başarıya ulaşırsa bakın neler olacak...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Çözüm süreci başarıya ulaşırsa bakın neler olacak...

  • Giriş Tarihi: 21.2.2015 13:55 Güncelleme Tarihi: 21.2.2015 14:02
Çözüm süreci başarıya ulaşırsa bakın neler olacak...
Çözüm süreci başarıya ulaşırsa bakın neler olacak...

Çözüm sürecinin başarı ile sonuçlanması halinde Türkiye'nin notu yükselecek, borsa 120 bini görecek faizler ise yüzde 6'nın altına inecek.

Çözüm sürecinin ekonomiye etkilerini değerlendiren akademisyen ve uzmanlar, bu sürecin olumlu neticelenmesi durumunda ülkenin kredi notunun artırılması, istihdamda iyileşme, yatırım ve ihracatta artış gibi birçok alanda pozitif yansımalar olacağını öngördü.

Japon kredi derecelendirme kuruluşu JCR Eurasia Başkanı Orhan Ökmen, "Bugüne kadar şiddet doğrudan doğruya kalkınmayı sınırlamıştır. Bu açıdan çözüm süreci tam anlamıyla başarıya ulaşırsa, sadece Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaşayanlar için değil, bütün Türkiye toplumu için sosyo-ekonomik faydalar sağlayacak, kamu maliyesi üzerindeki yükler hafifleyecek, Türkiye'nin büyüme dinamikleri pozitif olarak etkilenecektir. Turizm, hayvancılık ve tarım bu bölgede ivme kazanarak yeni gelir ve iş alanları doğacak, işsizlik düşecek, güven artacak ve doğrudan yatırımcılar gelecektir. Ayrıca bu mesele, Türkiye'nin kredibilitesini sınırlayan en temel politik belirsizliktir. Bu belirsizliğin ortadan kaldırılması, kredi notunu yukarı yönlü ivmeleyecektir" dedi.

Bizim ihtiyacımız 'Liderlik sistemi'

BÜYÜK FIRSAT

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Ekonomi Direktörü Sadık Ünay ise, "Çözüm sürecinin ilerlemesinin asayişte getireceği bir rahatlama olacaktır. Böylece bölgeye yatırımcı ilgisi de artar. Planlanan hızlı tren hatları, lojistik taşıma hatları var. Onlarla birlikte piyasa entegrasyonu daha da ilerleyecek" diye konuştu. .

BORSA 120 BİNİ GÖRÜR, FAİZ YÜZDE 6'NIN ALTINA İNER

Nişantaşı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerem Alkin, çözüm sürecinin başarıya ulaşması halinde, Türkiye'nin ülke kredi notunun 1 veya 2 basamak yükselebileceğini, BIST 100 endeksinin 120 bin puanı görebileceğini ve faiz oranlarının yüzde 6'nın altına inebileceğini ifade etti. Kerem Alkin, Türkiye'nin doğu ve güney doğusuna kalıcı bir barış gelmesinin; bölgede uzun zamandır yatırım yapmayı düşünen tekstil, orman ürünleri, inşaat malzemesi başta olmak üzere emek yoğun teknolojiyle çalışan sektörler için büyük fırsat olacağını söyledi.

5 TRİLYON DOLARI YAKALAYACAĞIZ

İngiliz denetim kuruluşu Price Waterhouse Coopers, "ülkelerin 2030 ve 2050'de milli gelirlerine göre hangi sırada olabileceğini öngören" bir rapor yayımladı.

Rapor, Avrupa ülkelerinin düşüşte, Türkiye ekonomisinin ise yükselişte olduğunu ortaya koydu. Önce 2011 rakamlarının hatırlatıldığı raporda, Türkiye, 773 milyar dolar gelirle 17'nci sırada bulunuyor. 2030 yılında Türkiye'nin 2.1 trilyon dolar ile 15'inci , 2050 yılında ise 4.48 trilyon dolarla 12 sıraya yükseleceği tahmin ediliyor. 2011'de ilk 10'da yer alan Almanya, Fransa ve İngiltere arasından 2050 yılına gelindiğinde, sadece Almanya'nın 'ilk on'da olmaya devam edeceği öngörülüyor. Araştırmaya göre Türkiye, 2050 yılında İtalya ve İspanya gibi Avrupa ülkelerini geride bırakacak.

Kaynak: Habertürk

kalan karakter 1000

Mus,ovasi Mus,ovasi

Düsünebiliyormusun,,mus,un özgürce .gezip tozmak bence en büyük zenginliktir..

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 21.02.2015 22:13
trk221 trk221

Hayal etmek kötü birşey değil, ancak bununla avunmak ve bulunduğun ülkenin neresi olduğunu unutmanın bedeli ağır olur. Hükümetin bu tarz politikaları konusunda başarısızlıkları göz önünde bulundurusak, bu 'sürecin' sonunun da iç savaş olabileceği olasılığının başarıdan daha yüksek olduğunu görmemek hata olur. Tüm parlimentoyu, tüm poltikacıları asgari ücretten emekli edip hiçbiri politik yada yurt dışı ilişiği olmayanlarla sıfırdan başlamak bizi bu istenilen seviyeye ve barışa ulaştırma şansı daha yüksektir. Aksi takdirde tarihte olan yada olmayanları tekrar yaşayacağız gibi gözüküyor, halk olmadığından çok ayrışmış vaziyette ( parasal, ırksal, inançsal.... açılardan)

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 21.02.2015 21:17
ahmet çay ahmet çay

yokul millet gene yoksul.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 21.02.2015 18:40
vatandaş vatandaş

mhp ve hdp'yi sandığa gömün çözüm süreci kendiliğinden başarıya ulaşır.Çünkü her iki partide kandan besleniyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 21.02.2015 18:34
Fatma celik Fatma celik

Insallah basariya ulasacak vatanini seven destekler

Aynı Görüşte misiniz?
evet20
hayır7
cevapla 21.02.2015 16:45

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.