X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Türk Akımı'nda flaş gelişme! Gazprom açıklama yaptı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Türk Akımı'nda flaş gelişme! Gazprom açıklama yaptı!

  • Giriş Tarihi: 22.6.2015 23:07
Türk Akımı'nda flaş gelişme! Gazprom açıklama yaptı!
Türk Akımı'nda flaş gelişme! Gazprom açıklama yaptı!

Rus devlet şirketi Gazprom, Türkiye hükümetinin Türk Akımı için mühendislik çalışmalarına izin verdiğini duyurdu

Gazprom, Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin Türk Akımının deniz altından ilerleyecek kesimine ilişkin mühendislik çalışmalarının yürütülmesine izin verdiğini bildirdi.

Gazprom'dan yapılan resmi açıklamaya göre, izin belgesi, boru hattını oluşturacak hatlardan ilki için Türkiye'nin münhasır ekonomik bölgesinde ve karasularında mühendislik çalışması yapılmasını öngörüyor.

4 HATTAN OLUŞACAK

Türk Akımı'nın deniz altından ilerleyecek kesiminin her birinin 15,75 milyar metreküp kapasiteli dört hattan oluşacağı ifade edildi. Açıklamada, boru hattının 660 kilometre boyunca Güney Akım için öngörülen güzergahı takip edeceği, daha sonra da 250 kilometre boyunca Türkiye'nin Avrupa kıtasındaki topraklarına doğru ilerleyeceği bildirildi.

İLK HAT TAMAMEN TÜRKİYE'YE VERİLECEK

İlk hattan sağlanacak doğalgazın ise bütünüyle büyümekte olan Türkiye piyasasının kullanımına sunulması öngörülüyor.

Gazprom, ayrıca, Türk tarafının Güney Akım projesinin Türkiye kesimi için elde edilen Çevresel Etki Değerlendirmesi sonuçlarının yeni boru hattı için de kullanılabileceğini teyit ettiğini açıkladı.

Rus gazını Avrupa'ya taşıyacak Güney Akım Projesi'nin iptal edilmesinin ardından, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus gazını Avrupa'ya Türkiye üzerinden taşıyacak bir boru hattı yapılacağını geçen aralık ayında açıklamıştı.

Türk Akımı Projesi'nin 63 milyar metreküp kapasiteli olacağı duyurulmuştu. Bu miktarın 47 milyar metreküplük kısmı Avrupa'ya iletilirken geri kalan 16 milyar metreküpün Türkiye'nin iç piyasasında tüketilmesi öngörülüyor.

kalan karakter 1000

Amedeus Amedeus

Münhasır bölge için onlardan neden izin alındığı garip olmasının yanında enerjide dışa tam bağılımlıyız çok şükür.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 23.06.2015 01:20
mehmet mehmet

Strateji çok iyi belirlenmeli.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 23.06.2015 00:26

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.