Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk Akımı'nda flaş gelişme! Gazprom açıklama yaptı!

Rus devlet şirketi Gazprom, Türkiye hükümetinin Türk Akımı için mühendislik çalışmalarına izin verdiğini duyurdu

Giriş Tarihi: 22.6.2015 23:07
Türk Akımı'nda flaş gelişme! Gazprom açıklama yaptı!

Gazprom, Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin Türk Akımının deniz altından ilerleyecek kesimine ilişkin mühendislik çalışmalarının yürütülmesine izin verdiğini bildirdi.

Gazprom'dan yapılan resmi açıklamaya göre, izin belgesi, boru hattını oluşturacak hatlardan ilki için Türkiye'nin münhasır ekonomik bölgesinde ve karasularında mühendislik çalışması yapılmasını öngörüyor.

4 HATTAN OLUŞACAK

Türk Akımı'nın deniz altından ilerleyecek kesiminin her birinin 15,75 milyar metreküp kapasiteli dört hattan oluşacağı ifade edildi. Açıklamada, boru hattının 660 kilometre boyunca Güney Akım için öngörülen güzergahı takip edeceği, daha sonra da 250 kilometre boyunca Türkiye'nin Avrupa kıtasındaki topraklarına doğru ilerleyeceği bildirildi.

İLK HAT TAMAMEN TÜRKİYE'YE VERİLECEK

İlk hattan sağlanacak doğalgazın ise bütünüyle büyümekte olan Türkiye piyasasının kullanımına sunulması öngörülüyor.

Gazprom, ayrıca, Türk tarafının Güney Akım projesinin Türkiye kesimi için elde edilen Çevresel Etki Değerlendirmesi sonuçlarının yeni boru hattı için de kullanılabileceğini teyit ettiğini açıkladı.

Rus gazını Avrupa'ya taşıyacak Güney Akım Projesi'nin iptal edilmesinin ardından, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus gazını Avrupa'ya Türkiye üzerinden taşıyacak bir boru hattı yapılacağını geçen aralık ayında açıklamıştı.

Türk Akımı Projesi'nin 63 milyar metreküp kapasiteli olacağı duyurulmuştu. Bu miktarın 47 milyar metreküplük kısmı Avrupa'ya iletilirken geri kalan 16 milyar metreküpün Türkiye'nin iç piyasasında tüketilmesi öngörülüyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk Akımı'nda flaş gelişme! Gazprom açıklama yaptı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN