5 günlük hava durumu
5 Mart 2013 Salı

Rahşan Düren'den 70 yeni eser

  • yeni haber
  • Giriş Saati: 05.03.2013  18:22
    Güncelleme : 05.03.2013  18:22

Rahşan Düren’in yeni sergisi izleyicleri “kaos - düzen” platformunda bir iç yolculuğa davet ediyor

Psikiyatrist Dr. Rahşan Düren'in İstanbul'daki üçüncü sergisi, 8 Mart 2013 tarihinde Mustafa Kemal Kültür Merkezi'nde açılıyor. Düren, yeni sergisinde, farklı ruh hallerini "kaos ve düzen" kavramları ile anlattığı 70 eserine yer veriyor.

Rahşan Düren, 30 Mart tarihine kadar gezilebilecek sergisinde, soyut ve figüratif çalışmalarının yanı sıra ahşap malzeme ile üç boyuta taşıdığı eserlerini de izleyicilerle buluşturuyor.

İstanbul'da 2010 yılında gerçekleştirdiği ilk sergisi olan Rush'ta ekspresyonist yağlı boya çalışmaları ile dikkat çeken Rahşan Düren, ikinci sergisini 2012 yılının Haziran ayında Fransız Sarayı'nda açtı.

Rahşan Düren, Mustafa Kemal Kültür Merkezi'nde düzenlediği üçüncü sergisinde, düzen ve kaosun birbirleriyle ilişkisini irdeliyor. Düren'e göre kaos ve düzen birbirine aykırı kavramlar olarak algılansa da aslında zaman içinde içiçe geçen bir yapı oluşturuyor.

Düren, kaos ve düzenin birbirlerini hem kıran hem destekleyen iki kavram olduğunu söylüyor. Postmodern kent yaşamlarında düzenin ve korunaklılığın temel mutluluk kaynağı gibi kabul edildiğini belirten Düren, düzen arayışının aynı zamanda anksiyetenin temelini de oluşturduğuna dikkat çekiyor:
"Hayatta kalabilmek için düzene dair belli şartları sağlamamız gerekiyor. Özellikle postmodern yaşamlar bize güvenlik endişesi ve rutini dayatıyor. Öte yandan düzenin zaman zaman yıkılmasının insan psikolojisinin sağlığı için şart olduğunu göz ardı ediyoruz. Çünkü mevcut, belirlenmiş ve tanımlanmış bir düzen anksiyeteyi beraberinde getiriyor. Kaos ve düzen aslinda bu anlamda birbirlerini hem kıran hem destekleyen kavramlar. Resimlerimde kullandığım monokrom düzlemlerin üzerindeki renkler, rutini ve düzeni kıran anarşik yapıyı temsil ediyor. Sanat, kurmak ve yıkmak ikilemleri dışında seçtiğim, en özgür alan benim için."

"İLHAM KAYNAĞIM AYDIN ESEN OLDU"
Rahşan Düren, sanat yolculuğunda dünyaca ünlü jazz piyanisti Aydın Esen'den ilham aldığını söylüyor; Aydın Esen, Rahşan Düren'e sohbetleri, müziği ve fikirleriyle ilham kaynağı oluyor.

Serginin açılışında Hint asıllı davulcu Ranjit Barot ile birlikte mini bir konser de verecek olan Aydın Esen, Düren'i "besteci gözleri olan bir ressam" olarak tanımlıyor. Esen, Rahşan Düren gibi yeni sanat formlarına önem veren, pozitif titreşimli, odaklı ve çok çalışan üretim insanlarının, modern sanat dünyasında yer alan isimler için zorlayıcı ve meydan okuyan bir arena oluşturacağına inandığını söylüyor.

RAHŞAN DÜREN KİMDİR:
Harvard Sanat Vakfı'nın koleksiyonunda eserleri bulunan Rahşan Düren, ilk sergisini eğitim gördüğü İsviçre'nin St. Gallen kentinde 1993 yılında açtı. Tıp eğitimi için gittiği Almanya'nın Aachen kentinde açtığı ikinci sergisinde ülkenin ünlü küratörlerinden Harald Kunde ile çalıştı. Almanya yıllarının ardından İstanbul'a gelen Düren, psikiyatri alanında yürüttüğü ihtisas çalışmaları sırasında sanat çalışmalarına ara vermedi ve İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi Heykel Bölümü'ne misafir öğrenci olarak devam etti.

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Sergi Haberleri

Bu sergiyi kaçırmayın
Son 10 yılda 601 bin eser ele geçirildi
Gürer Aykal'a Onur Ödülü
Telmessos Antik Tiyatrosu Cumhuriyet Bayramı'nda açılacak
Türk Operasında Dekor Resimleri
Mısırlı bakandan Fransa'ya veryansın
“Duvar resminden korkuyorlar”
İstanbul'da Anların Öyküsü
Tarihi köprü koruma altında
850 yıllık camiye yine yol göründü
'Makedonya Kulesi' müze olacak
Safranbolu'da 1300 tarih eser restore edilecek
8 milyon yıl önce yaşamış hayvanlar bu sergide
Sanatçıların gözünden 1980 darbesi
Tv prodüktöründen resim sergisi
Ölü böceklerden resim yaptı
Dünyanın en uzun resmi görücüye çıktı
Barbaros Hayrettin Paşa'nın türbesi yenileniyor
Atina'da dostluk sergisi
Sanatçıların tatil hayali sergi oldu
Kazıdıkça tarih çıkıyor
Bağış eserler geri çekildi
Hüsamettin Koçan'ın 40 yılı bu sergide
''Tarihin sıfır noktası'' koruma altında
Hüsametin Koçan'ın yastık altı sergisi
Terör mağdurlarına farklı bir bakış
ARCO Çağdaş Sanat Fuarı ‘Türkiye Rüzgârı’yla açıldı
Sürrealist bir sergi
5000 yıllık tapınak bulundu
İstanbul çiçekleri Hollanda'da açtı
'Göğe Bakma Durağı' açılıyor
Metropolitan Müzesi'nin Mardinli küratörü
Ünü de ziyaretçi sayısı da artıyor
Ünlü futbolcular bu sergide buluştu
Dünya ayağınıza kadar geliyor
42,1 milyon dolara satıldı
"İstanbul'un Farklı Halleri" fotoğraf sergisi açılıyor
Rusya'da 220 yıllık Osmanlı çadırı
Tarihi camilerle ilgili büyük tehlike!
Londra'da "Buz Devri Sanatı" sergisi açılıyor
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol