Lösemi yılda bin çocuğu etkiliyor

Giriş Tarihi: 17.2.2015 11:25

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, çocukluk çağı kanserleri içerisinde lösemilerin çocuklarda en sık görülen kanser olduğunu, yılda 800-1000 arası çocuğu etkilediğini söyledi.

CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt'ün soru önergesini yanıtlayan Sağlık Bakanı, kanserin bütün dünyada düşük ya da yüksek gelişmişlik düzeyine bakmadan, her iki cinsiyeti ve bütün yaş gruplarını etkileyen bir hastalık olduğunu söyledi.

Dünyada çocukluk çağı kanserlerin bütün kanserlerin yüzde 4'ünü oluşturduğunu belirten Sağlık Bakanı, en son yayımlanan verilere göre 159 bin vatandaşa kanser teşhisi konulduğunu, bunlardan yaklaşık olarak yüzde 1.8'ini çocukluk çağında görülen kanserlerin oluşturduğunu kaydetti.

Sağlık Bakanı, çocukluk çağı kanserleri içerisinde lösemilerin çocuklarda en sık görülen kanserler olduğunu, yılda 800- 1000 arası çocuğun etkilendiğini söyledi.

Sağlık Bakanı, lösemi, lenfoma, beyin ve MSS, nöroblastoma, kemik tümörleri, yumuşak doku tümörleri ve karaciğer olgu sayısının da 2 bin 290 olduğunu belirtti.
ARKADAŞINA GÖNDER
Lösemi yılda bin çocuğu etkiliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz