X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Gribe karşı önlem alın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Gribe karşı önlem alın

  • Giriş Tarihi: 2.3.2015 11:19
Gribe karşı önlem alın
Gribe karşı önlem alın

virüsü özellikle ilk defa ortaya çıktığında tehlikeli olabilmekte ve salgın haline gelerek birçok kişinin ölümüne neden olabilmektedir. Peki son günlerde görülme sıklığı artan grip vakaları yeni bir tehlikenin habercisi mi? 2009 yılında dünya çapında korku yaratan domuz gribi geri mi döndü?

Memorial Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü'nden Uz. Dr. Şirin Elmi, son dönemde arttığı gözlemlenen hastalığı ve gripten korunma yöntemleri hakkında bilgi verdi.

DOMUZ GRİBİNE KARŞI GÜÇLENİLDİ

2009 yılında başlangıçta domuz gribi olarak bilinen sonrasında pandemik influenza olarak anılan H1N1 virüsü mevsimsel grip olarak varlığını devam ettirmektedir. O dönemde yeni bir virüs olduğu ve bu nedenle hiç kimsede koruyuculuk olmadığından birçok insanı etkilemiştir. Günümüzde ise görülme sıklığı nispeten azalmıştır. Virüse karşı koruyuculuk oluşması yani bağışıklık sisteminin güçlenmesi; grip aşılarına virüsün dahil edilmesiyle sağlanmıştır. Bunun yanında H3N2 virüsü de son yıllarda daha sık görülmekte ve daha ağır hastalığa sebebiyet vermektedir. Grip sıklıkla; İnfluenza A ve İnfluenza B virüslerine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Etkilenen kişi sayısı özellikle bu aylarda artış gösterse de grip hastalığı bu virüsler ile devam etmektedir ve bu nedenle herhangi bir salgından söz edilemez.#Sayfa#

GRİP HASTALARIYLA TEMASTAN KAÇININ

Hastalığın bulaşıcılığı, belirtilerin görülmesinden 1 gün önce başlar ve 7 gün süresince devam edebilir. Enfeksiyon esasen öksürme, hapşırma, konuşma ve solunum yolu salgılarının ağız, burun mukozası ve göze teması ile yayılır. Öksürük ya da hapşırık sırasında ağız ellerle kapatıldığında virüs ellere, oradan da dokunulan çeşitli yüzeylere bulaşır. Hasta olmayan insanlar bu yüzeylere elle temas eder, ellerini ağızlarına, burunlarına ve gözlerine temas ettirir ve hastalık etkenini alırlar. Bir metrelik mesafe bulaşma için riskli alandır. Virüs 0-4 °C arasında haftalarca canlılığını sürdürebildiği için kış aylarında daha sık enfeksiyon oluşturur.

BOL BOL DİNLENİN, BESLENMENİZE DİKKAT EDİN

Grip tedavisinde istirahat etmek çok önemlidir. İstirahat süresi bulaşmayı önlemek için hastalık belirtilerinin geçmesinden bir gün sonrasına kadar sürmelidir. Ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar kullanılabilir. Fakat çocuklarda ağrı kesmek amacıyla aspirin kullanılmamalıdır. Bol sıvı alınmalı, beslenmeye dikkat edilmeli ve sigara içmemelidir. Hastalık bir virüs tarafından oluşturulduğu için antibiyotik kullanımı gereksiz ve faydasızdır.#Sayfa#

ELLERİNİZ TEMİZ OLSUN

Gripten korunmada "kişisel hijyen" çok önemlidir. El yıkarken, ellerin bütün yüzeyleri ve parmak araları su ve sabun ile iyice köpürtülerek yıkanmalıdır. Suya ulaşılamayan durumlarda alkol içeren el antiseptikleri kullanılabilir. Yıkama süresi en az 40 – 60 saniye olmalıdır. Eller şüpheli yüzeylere temastan hemen sonra ve kış aylarında normal zamana göre daha sık yıkanmalıdır.

GRİP AŞISIYLA KORUNUN

Aşı, gripten korunmada en etkili yollardan biridir. Aşı yapıldıktan 2-3 hafta sonra vücut virüsü tanıyarak müdahale edebilir; hastalık oluşumunu önleyebilir. Aşı canlı virüs içermediği için gribe sebep olmamaktadır. 65 yaş üstü kişiler, kronik kalp, akciğer, böbrek ve şeker hastaları ile sağlık çalışanları risk grubuna girmektedir. Bu kişilerin ve gribe yakalanmak istemeyen herkesin grip aşısı olması gerekmektedir.